početna stranica    
 
VIJESTI

Sjednice Komisije

Posjete Komisije općinama

Saopćenja

Saradnja

Kampanja za zaštitu ugroženog naslijeđa

Projekti i konferencije

Priznanja i nagrade


Regionalni program kulturnog i prirodnog naslijeđa za Jugoistočnu Evropu


IZVJEŠTAJ O RADU KOMISIJE ZA OČUVANJE NACIONALNIH SPOMENIKA U 2014. GODINI

Projekat Integrisane rehabilitacije / Procjena stanja arhitektonskog i arheološkog naslijeđa 2003-2004 (IRPP/SAAH)

 

Izvještaj o posjeti projekt lidera, Daniel Drocourt, 03.- 06. novembar 2003.

 

            U periodu od 03. do 06. novembra 2003. godine realizovana je posjeta projekt lidera Daniela Drocourt-a.  Cilj posjete je bio evaluacija preliminarnog izvještaja o procjeni stanja naslijeđa u BiH, a  na osnovi kojeg će projekt lider sačiniti konačni Nacionalni izvještaj procjene stanja naslijeđa.

 

U sklopu programa posjete projekt lidera realizovano je sljedeće:

03. novembar 2003. god.

Sastanak projekt lidera sa predstavnicima Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika

            Projekt lider, Daniel Drocourt je posjetio Komisiju za očuvanje nacionalnih spomenika, gdje je održan sastanak sa program kordinatorom za Bosnu i Hercegovinu  (Regionalni program za kulturno i prirodno naslijeđe Jugoistočne Evrope) i članom Komisije, Amrom Hadžimuhamedović; projekt kordinatorom za BiH za projekat IRPP/SAAH i izvršnim dužnosnikom Komisije, Mirelom M.Handan; saradnicima sekretarijata Komisije uključenim u izradu radne verzije procjene stanja naslijeđa, Emir Softić, Mirzah Fočo i Orjana Mujkić. Predstavljen je dosadašnji rad i nadležnosti Komisije. Istaknuta je višestruka uloga i značaj naslijeđa: u implementaciji Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u BiH, i povratku izbjeglih i raseljenih lica, u procesu fizičke i moralne obnove, u doprinosu multietničkom modelu društva, u očuvanju identiteta BiH, u politici urbanističkog uređenja i regionalnog razvoja, kao i o potrebi uspostavljanja odgovarajuće upravne strukture, zakonskog okvira i profesionalne mreže. Objašnjen je proces izrade radne verzije procjene stanja naslijeđa,  korištena dokumentacija i izvori. Održana je video prezentacija ugroženih nacionalnih spomenika. 

            Član Komisije, Amra Hadžimuhamedović, istakla je da je Vijeće Evrope pomoglo izradu procjene stanja naslijeđa u Bosni i Hercegovini, u okviru Programa tehničke i konsultativne saradnje o integrisanoj konzervaciji kulturnog naslijeđa. Posebni akcioni plan za Bosnu i Hercegovinu iz 1999. godine predstavlja preliminarnu fazu Programa, a operaciona faza nikada nije realizovana. Istaknuta je potreba da projekat Integrisane rehabilitacije zajedno sa ostale dvije komponente Regionalnog programa za naslijeđe u Jugoistočnoj Evropi: Plan institucionalne izgradnje i Pilot projekat lokalnog razvoja, budu realizovani u svim fazama.

 

03. novembar 2003. god.

Sastanak u uredu Vijeća Evrope u Sarajevu

            Dnevni red sastanka: implementacija projekta Integrisane rehabilitacije / Procjena stanja arhitektonskog i arheološkog naslijeđa 2003-2004 (IRPP/SAAH)

            Sastanku su prisustvovali: Sonja Moser-Starrach,  Specijalni predstavnik generalnog sekretara Vijeća Evrope; Daniel Drocourt, projekt lider; Mirela M.Handan, projekt kordinator i izvršni dužnosnik Komisije i Emir Softić, saradnik Komisije.

            Specijalni predstavnik, Sonja Moser-Starrach je otvorila sastanak. Projekt lider, Daniel Drocourt-a,  je predstavio projekat i razlog posjete.

            Specijalni predstavnik generalnog sekretara Vijeća Evrope, Sonja Moser-Starrach, je pohvalila dosadašnji rad Komisije. Istakla je potrebu uključivanja domaćih eksperata u izradu projekata Vijeća Evrope, kao i u utvrđivanju prioriteta tih projekata, a koji se odnose na naslijeđe u BiH.  Gosp. Sonja Moser-Starrach je istakla potrebu donošenja zakona o naslijeđu na državnoj razini.

 

            U toku drugog i trećeg dana posjete, 04. i 05. novembra, projekt lider je zajedno sa saradnicima Komisije obišao neke od spomenika sa  Liste ugroženih spomenika kao i nacionalne spomenike proglašene odlukama Komisije: historijsko jezgro Blagaja, crkvu sv. Nikole u Trijebnju, nekropolu sa staćcima u Radimlji,  historijsko jezgro Stoca uključujući Stari grad Stolac, stambeni kompleks Ada, graditeljsku cjelinu Uzunovićke džamije,  stambeni kompleks Begovina, mlinice i stupe na Bregavi, historijsko područje Počitelja; zatim Handaniju džamiju u Pruscu, historijsko jezgro Jajca uključujući pojedinačne spomenike Tvrđavu u Jajcu,  toranj sv. Luke i crkvu sv. Marije, Omerbegovu kuću, itd. 

 

06. novembar 2003. god.

Evaluacija preliminarne verzije procjene stanja naslijeđa. Projekt lider je ocjenio da je preliminarna verzija detaljno urađena, i da će na osnovi preliminarne verzije sačiniti Nacionalni izvještaj procjene stanja naslijeđa. S obzirom da se radi o kreiranju dokumenta od značaja za cijelu Bosnu i Hercegovinu, te strateškom određivanju druge i treće faze projekta, projekt kordinator je istakao potrebu da i druge nadležne institucije dostave svoje priloge koji će amandmanski biti ukljućene u preliminarni izvještaj te biti dostavljene projekt lideru, a najdalje do 20. novembra 2003. godine.  Jedino je Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog naslijeđa Republike Srpske  dostavio dopune. 

Utvrđeno je odvijanje narednih komponenti prve faze projekta:

-         Izrada Nacionalnog izvještaja o procjeni stanja naslijeđa od strane projekt lidera. Nacionalni izvještaj će sadržavati i preporuke za utvrđivanje Interventne liste prioriteta. Izvještaj će biti proslijeđen u Vijeće Evrope do 24. novembra 2003. godine.

-         Nakon usvajanja od strane Vijeća Evrope i Evropske unije, Nacionalni izvještaj će biti proslijeđen nadležnoj državnoj instituciji – Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika, do 1. decembra 2003. godine.

-         Kordinacioni sastanak Vijeća Evrope i Evropske unije, evaluacija progresa i rezultata i priprema naredne faze projekta, Interventna lista prioriteta, do 12. decembra 2003. godine.

-         Usvajanje Nacionalnog izvještaja o procjeni stanja naslijeđa od nadležnih institucija vlasti u BiH, do 31. decembra 2003. godine.

 

 



ENGLISH 
Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika © 2003. Razvoj i dizajn: