početna stranica    
 
VIJESTI

Sjednice Komisije

Posjete Komisije općinama

Saopćenja

Saradnja

Kampanja za zaštitu ugroženog naslijeđa

Projekti i konferencije

Priznanja i nagrade


Regionalni program kulturnog i prirodnog naslijeđa za Jugoistočnu Evropu


IZVJEŠTAJ O RADU KOMISIJE ZA OČUVANJE NACIONALNIH SPOMENIKA U 2014. GODINI

 

AT03 203

4.septembar 2003.

 

Regionalni program za kulturno i prirodno naslijeđe u Jugoistočnoj Evropi

Plan integrisanog projekta obnove/Prikaz arhitektonskog i arheološkog naslijeđa (IRPP / SAAH)

“Zajednički program” koji realiziraju Evropska komisija i Vijeće Evrope

 

 

Koordinativni sastanak koordinatora projekta i vođa projekta

Evropski centar za vizantijske i post-vizantijske spomenike

Solun, 28.-30. avgust 2003.

 

Aide Mémoire

 

            Sastanku koji je otvorio predsjednik Evropskog centra za vizantijske i post-vizantijske spomenike, prof. Nick Zias, prisustvovali su kooridnatori projekta IRPP/SAAH iz devet zemalja/regiona uključenih u Regionalni program za kulturno i prirodno naslijeđe u Jugoistočnoj Evropi (RPSEE), trojica vođa projekta imenovanih od strane Evropske komisije (EC) i Vijeća Evrope (CoE), i predstavnici EC-a i CoE-a (spisak učesnika nalazi se u Aneksu (Appendixu) A).

 

            Koordinativni sastanak imao je za cilj razmatranje situacije i praktičnih problema koje treba riješiti kako kako bi bila omogućena realizacija projekta IRPP/SAAH u skladu sa usvojenim Programskim zadatkom (pogledati dokument AT03 107).  Glavni ciljevi projekta IRPP/SAAH su: a) ustanoviti kakvo je trenutno stanje kulturnog naslijeđa (Izvještaji o procjeni stanja u državi); b) na osnovu ovih izvještaja pripremiti zvanični Spisak prioriteta za intervenciju (PIL) (za zemlju na koju se oni odnose) koji će predstavljati pojedinačne projekte obnove arhitektonskih i arheoloških spomenika i lokaliteta kojima je nužna urgentna sanacija, bez obzira na njihovu kulturološku ili vjersku prirodu; i c) napraviti preliminarnu tehničku procjenu za projekte koji se nalaze na ovom spisku (PTA). Preliminarni spisak prioriteta za intervenciju (PIL) i Preliminarna tehnička procjena (PTA) treba da posluži kao sredstvo koje će biti stavljeno na raspolaganje državnim strukturama kako bi one definisale svoje srednjoročne i dugoročne strategije i programe, kao i da pomogne u pregovorima sa donatorima koji mogu investirati u budućem periodu.

 

            Proces pripreme PIL-a odvija se kroz izradu i usvajanje “Izvještaja o procjeni stanja u kojem se nalazi kulturno naslijeđe u državi” u svakoj od zemalja/regiona. Ovaj dokument može pomoći i u realizaciji drugih komponenti Regionalnog programa, posebno kroz ukazivanje na trenutne pravne i administrativne probleme u vođenju projekata, kao i na profesionalne potrebe (Komponenta A: Plan osposobljavanja institucija). Prilikom realiziranja Pilot projekata, bilo bi korisno istražiti i isprobati mehanizme za realizaciju opsežnih projekata namijenjenih regionalnom i lokalnom razvoju (Komponenta C: Pilot projekti lokalnog razvoja).

 

            Koordinatorima projekta IRPP/SAAH savjetuje se da se koncentrišu na svoje zadatke  koji su definisani za period od nekoliko narednih sedmica i mjeseci, a osobito na prikupljanje materijala (pogledati dokument “Mapa puta”, AT03 188).  Shodno tome, učesnici koordinativnog sastanka odlučili su da je najvažnije:

 

1.                  U procesu realizacije projekta IRPP/SAAH neophodno je sarađivati sa nekoliko različitih kontakt osoba u zemljama/regionu, kako bi do izražaja došla kulturna raznolikost svake zemlje, a potrebno je uzeti u obzir i temeljito prikupljanje raspoložive dokumentacije. Podcrtano je da Izvještaji o procjeni stanja u državi treba da budu detaljni, ali nikako ne bi trebali biti preobimni. Trebali bi biti se uklopiti u dati okvir opštih ciljeva. Podaci iz Upitnika [doc. AT03 132 rev.] treba da budu korišteni kao instrukcije za prikupljanje podataka i da predstavljaju osnovu za izradu Izvještaja o procjeni stanja u državi.

 

2.                  Vremenska dinamika realizacije projekta IRPP/SAAH revidirana je, kao što je navedeno u “Mapi puta” [doc. AT03 188]. Potvrđeno je da su glavne faze plana realizacije koji je u pripremi slijedeće:

 

Prva faza: Izvještaji o procjeni stanja u državi (31. decembar 2003.)

 

                  Korak 1:   Koordinatori projekta treba da prikupe raspoložive podatke i završe popunjavanje Upitnika, u saradnji sa domaćim ad hoc radnim grupama; dostava podataka vođama projekta i koordinacija aktivnosti sa njima.

 

                  Korak 2:   Vođe projekta treba da pripreme Izvještaj o procjeni stanja u državi, u saradnji sa koordinatorima projekta. Izvještaj o procjeni stanja u državi treba da sadrži smjernice/preporuke za uvrštavanje na Spisak prioriteta za intervenciju.

 

                  Korak 3:   Dostavljanje Izvještaja o procjeni stanja u zemlji državnim nadležnim strukturama na usvajanje, uključujući i smjernice/preporuke za uvrštavanje na  Spisak prioriteta za intervenciju.

 

Druga faza: Spisak prioriteta za intervenciju (29. februar 2004.)

 

Koordinatori projekta i vođe projekta treba da pripreme PIL na osnovu usvojenih Smjernica.

 

Treća faza: Preliminarna tehnička procjena (PTA) (kraj marta 2004.)

 

3.                  Zadaci i aktivnosti: Koordinatori projekta treba da uspostave neophodne kontakte u svojim zemljama/regionu, kako bi bili u mogućnosti da dostave najkompletnije moguće podatke prilikom popunjavanja Upitnika. Koordinatorima projekta su podijeljeni certifikati da bi se olakšalo prikupljanje informacija. Pozvani su da, u saradnji sa svojim koordinatorom programa RPSEE, preduzmu potrebne aktivnosti usmjerene na formiranje ad hoc radnih grupa. Od njih se očekuje da redovno informišu vođe projekta IRPP/SAAH, svoje koordinatore programa RPSEE i Sekretarijat Vijeća Evrope o postignutom napretku i problemima na koje su naišli u svom radu.

 

4.                  Podrška Vijeća Evrope: Vijeće Evrope je spremno da pruži administrativnu, političku i finansijsku podršku tokom realizacije procesa IRPP/SAAH. Koordinatorima projekta je podijeljen prijedlog saopštenja za javnost (AT03 187), kojim bi se mogli koristiti kada se vrate kući nakon sastanka u Solunu i modifikovati ga u skladu sa situacijom u svojim zemljama. Koordinatori projekta su zamoljeni da informišu Sekretarijat Vijeća Evrope o svim člancima objavljenim u novinama koji se odnose na Projekat ili na njegovu realizaciju.  

 

5.                  Koordinatorima projekta uručen je i model Administrativnog ustrojstva/budžeta [doc. AT03 193] i model Finansijskog izvještaja (doc. AT03 194). Oni treba da izračunaju iznos predviđenih neophodnih finansijskih sredstava za realizaciju projekta, približan broj potrebnih radnih dana (domaći stručnjaci-konsultanti, prevođenje, priprema materijala, putovanja, itd.). Način Administrativnog ustrojstva odrediće zajednički Vijeće Evrope i domaći administrativni uredi, kako bi se uklopili u predviđeni iznos. Sistem dugoročnog finansiranja kroz državne strukture u skladu sa određenim zakonskim rješenjima još uvijek nije definisan. Predlaže se da će troškovi biti pokriveni do decembra 2003. kroz regionalne urede Vijeća Evrope, što nije uobičajena praksa. Ove podatke treba dostaviti do 12. septembra 2003.

 

 

Mikhael de Thyse



ENGLISH 
Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika © 2003. Razvoj i dizajn: