početna stranica    
 
Odluke o proglašenju dobara nacionalnim spomenicima

ODLUKU
o izmjeni odluka o proglašenju nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine donesenih zaključno sa 50. sjednicom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika


Privremena lista nacionalnih spomenika

Privremena lista nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine
KOMPLETNA


O privremenoj listi

Odluka o brisanju spomenika sa Privremene liste

Lista peticija za proglašenje dobara nacionalnim spomenicima

Odluke o odbijanju prijedloga za proglašenje nacionalnim spomenikom

Ugroženi spomenici

Odluke donesene na posljednjoj sjednici

Online peticije

Pokretno

Nepokretno

MANAGEMENT PLAN
Nomination of the Properties for Inscription on the World Heritage List
Mehmed pasha Sokolovic Bridge in Višegrad
Bosnia and Herzegovina


Spomenik palim austrijskim pilotima u Otesu

galerija nazad

Status spomenika -> Peticija

Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika, na temelju članka V. stavak 4. Aneksa 8. Općeg okvirnoga sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i članka 39. stavak 1. Poslovnika o radu Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika, na  sjednici održanoj od 2. do 4. rujna 2013. godine, donijelo je

 

O D L U K U

 

I.

 

Spomenik palim austrougarskim pilotima u Sarajevu, općina Ilidža, koji se nalazi na prostoru označenom kao k.č. br. 1173 (novi premjer), k.o. Doglodi, što odgovara dijelu k.č. br. 187/1 (stari premjer), z.k. uložak broj 3227, k.o. Donji Butmir, općina Ilidža, Federacija Bosne i Hercegovine, Bosna i Hercegovina, ne ispunjava Kriterije za proglašenje dobara nacionalnim spomenicima Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH“, br. 33/02 i 15/03).

Mjere zaštite dobra iz stavka 1. ove točke trebaju biti usuglašene sa odgovarajućim prostorno-planskim spisima na kantonalnoj razini.

 

II.

 

Dobro iz točke I. ove odluke briše se sa Liste peticija koja se vodi u Povjerenstvu za očuvanje nacionalnih spomenika (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo).

 

III.

 

Prema članku V. stavak 4 Aneksa 8. Općeg okvirnoga sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, odluke Povjerenstva su konačne.

 

IV.

 

Ova odluka stupa na snagu narednoga dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku BiH“.

 

Ovu odluku Povjerenstvo je donijelo u sljedećem sastavu: Zeynep Ahunbay, Martin Cherry, Amra Hadžimuhamedović, Dubravko Lovrenović i Ljiljana Ševo.

 

Broj: 04.2-2.4-55/13-5

2. rujna 2013. godine

Sarajevo

 

Predsjedatelj Povjerenstva

Dubravko Lovrenović

 

O b r a z l o ž e n j e

 

I – UVOD

Na temlju članka 2. stavak 1. Zakona o provedbi odluka Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika uspostavljenoga prema Aneksu 8. Općeg okvirnoga sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, „nacionalni spomenik“ je dobro koje je Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika proglasila nacionalnim spomenikom, u skladu sa čl. V. i VI. Aneksa 8. Općeg okvirnoga sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, kao i dobra upisana na Privremenu listu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH“, br. 33/02), sve dok Povjerenstvo ne donese konačnu odluku o njihovom statusu, a za što ne postoji vremensko ograničenje i bez obzira da li je za dotično dobro podnesen zahtjev.

Hamdija Rastoder, rukovoditelj Stručne službe za koordinaciju rada Mjesnih zajednica Općine Ilidža, podnio je dana 27.11.2002. godine peticiju Povjerenstvu za očuvanje nacionalnih spomenika za proglašenje Spomenika palim austrougarskim pilotima u Sarajevu, općina Ilidža, nacionalnim spomenikom BiH.

U skladu sa odredbama Zakona, a na temelju članka V. Aneksa 8. i članka 35. Poslovnika o radu Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika, Povjerenstvo je pristupilo provedbi postupka za donošenje konačne odluke za proglašenje dobra nacionalnim spomenikom. 

 

Razlog za donošenje negativne odluke

Tijekom vođenja procedure ustanovljeno je da spomenik nema iznimnu umjetničku niti dokumentarnu vrijednost da bi se mogao zaštititi kao spomenik od značaja za Bosnu i Hercegovinu. Osim toga, izgradnjom okolnih objekata i neodržavanjem dovedena je u pitanje njegova integralnost.

Pošto dobro posjeduje povijesnu vrijednost kao svjedočanstvo jedne od prvih zrakoplovnih nesreća na području grada Sarajeva ono ispunjava uvjete za zaštitu na lokalnoj razini. 

 

II – PRETHODNI POSTUPAK

U postupku koji prethodi donošenju konačne odluke o proglašenju predloženog dobra nacionalnim spomenikom, izvršen je uvid u:

-          podatke o trenutačnom stanju i namjeni dobra, uključujući opis i fotografije;

-          uvid u trenutačno stanje dobra;

-          kopiju katastarskog plana;

-          zemljišno-knjižne izvatke; 

-          povijesnu, arhitektonsku ili drugu dokumentarnu građu o dobru, koja je data u popisu korištene dokumentacije u okviru ove odluke;

-          peticiju Hamdije Rastodera, rukovoditelja Stručne službe za koordinaciju rada Mjesnih zajednica Općine Ilidža, od  27.11.2002. sa prilozima.

 

Prema odredbi članka V. stavak 2.  Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i članka 37. Poslovnika o radu Povjerenstva, prije donošenja konačne odluke o proglašenju dobra nacionalnim spomenikom, Povjerenstvo će pružiti mogućnost vlasniku predloženog nacionalnog spomenika, podnositelju peticije, institucijama nadležnim za očuvanje naslijeđa, stručnim i znanstvenim institucijama, stručnjacima i znanstvenicima, kao i drugim zainteresiranim osobama da iznesu svoje stavove.

Sukladno tome, Povjerenstvo je poduzelo sljedeće aktivnosti:

-          Dopisom broj 04.2-35.2-2/13-36 od dana 04.03.2013. godine i dopisom broj 04.2-35.2-2/13-102 od 08.04.2013., zatražilo dostavljanje dokumentacije i stavova u vezi sa proglašenjem Spomenika palim austrougarskim pilotima u Sarajevu, općina Ilidža, nacionalnim spomenikom, od: Općine Ilidža, Arhiva Bosne i Hercegovine, Zavoda za zaštitu spomenika u sastavu Federalnog ministarstva kulture i sporta, Arhiva Federacije Bosne i Hercegovine, Historijskog arhiva Sarajevo, te Kantonalnog Zavoda za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo;

-          Dopisom broj 04.2-36.1-19/13-58 od 10.04.2013., zatražen je zemljišno-knjižni izvadak od Općinskog suda u Sarajevu;

-          U „Službenom glasniku BiH“, broj 19/03 od 12.03.2013. godine objavljena je Obavijest o pokretanju postupka proglašenja predmetnog i drugih dobara nacionalnim spomenicima, sa pozivom vlasnicima i drugim zainteresiranim fizičkim i pravnim osobama, tijelima i institucijama da, u roku od 30 dana dostave Povjerenstvu svoja gledišta u vezi sa proglašenjem dobra nacionalnim spomenikom.

Do donošenja odluke, Povjerenstvu je dostavljena sljedeća dokumentacija:

-          Dopisom broj 07-40-4-741-1/13 od 06.03.2013. godine, Zavod za zaštitu spomenika u sastavu Federalnog ministrarstva kulture i sporta obaviještava da Spomenik palim austrougarskim pilotima Sarajevu, Općina Ilidža, nije bio evidentiran i zaštićen od strane Zavoda;

-          Dopisom broj 427/-1/13 od 11.04.2013. godine, Kantonalni zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo obavještava da je memorijalni spomenik „Orao“ u Otesu na Ilidži evidentirani spomenik kulture, upisan u Listu evidentiranih, prethodno zaštićenih i zaštićenih nepokretnih spomenika kulture i prirodne baštine Kantona Sarajevo pod brojem 1303001E-5;

-          Kopija katastarskog plana razmjera 1:1000, k.č. br. 1173 (novi premjer), k.o. Doglodi, br. plana: Sarajevo 219, izdala 06.03.2013. godine Služba za imovinsko-pravne, stambene, geodetske poslove i katastar nekretnina, Općina Ilidža, Sarajevo,  Federacija Bosne i Hercegovine;

-          Zemljišno-knjižni izvadak br. 3227, izdat 09.04.2013. godine od strane Zemljišnoknjižnog ureda Općinskog suda u Sarajevu.

 

Na temelju uvida u prikupljenu dokumentaciju i stanje dobra, utvrđeno je sljedeće:

 

1. Podaci o dobru

Lokacija

Spomenik palim austrougarskim pilotima u Sarajevu, nalazi se u ilidžanskom naselju Otes, u ulici Spomenik b.b. udaljen cca 600 metara, sjeverozapadno od mosta kojim dionica auto-puta Ilidža-Blažuj, prelazi preko rijeke Željeznice. 

Spomenik se nalazi na dijelu parcele k. č. 1173 (novi premjer), čija površina iznosi 18m2.

Povijesni podaci

Iscrpnih povijesnih podataka o nastanku spomenika nema, a mali broj informacija zabilježen je kroz kazivanje mještanina ovoga naselja, svjedoka tragedije(1), te u evidencijskm kartonu Memorijalnog spomenika „Orao“ kojeg je izradio Kantonalni zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo.(2)

Podaci o jednoj od prvih zrakoplovnih nesreća zabilježenih na teritoriji grada Sarajeva navode da se zrakopolovna nesreća dogodila 1912. godine. U zrakoplovu su se nalazila dva pilota, „jedan austrijski narednik iz familije Habsburg, i jedan poručnik iz Bosne“.(3) Avion je poletio iz vojne baze Rajlovac. Nesreća se dogodila prilikom obuke ili redovitog leta, ali nema pouzdanih podataka o tipu zrakoplova kojim su piloti upravljali.(4) Očevidac nesreće potvrdio je da se zrakoplov srušio u njivu jednog od mještana naselja, Ragiba Bakarevića. Međutim, spomenik nije izgrađen na točnoj lokaciji pogibije dvaju pilota, već na dijelu parcele u posjedu Nijaza Hamamdžića.

Spomenik je izgrađen na inicijativu majke jednog od poginulih pilota (iz Austrije). O prvobitnom izgledu ovoga memorijala saznajemo iz svjedočenja Ivana Ćole koji se prisjeća da je spomenik bio ograđen letvama obojenim crvenom bojom i sa zasađenim cvijećem oko njega.

Na spomeniku se nalazila crna kamena ploča sa natpisom ispisanim zlatnim slovima, koja je uništena tijekom Drugog svjetskoga rata.(5)  

 

2. Opis dobra

Spomenik palim austrougarskim pilotima u Sarajevu sastoji se od udvojenog betonskog postamenta i piramidalnog dijela na čijem se vrhu nalazi figura orla.

Visina spomenika je oko 6 metara. Ukupne dimenzije postamenta iznose 98 x 481,1 x 479 cm  (donji dio: 57 x 251,1 x 229 cm; gornji dio: 41 x 230 x 250 cm).

Površina postamenta obložena je kulir pločama, a piramidalni dio spomenika izgrađen je do grubo tesanog kamena. Figura orla raširenih krila napravljena je od armiranog betona. Lijevo krilo naslonjeno je uz piramidalnu osnovu spomenika, a desno je podignuto u visinu.

Spomenik je bio ograđen lancima koji su povezani na četiri jednaka kamena stuba sa kupastim završecima. Uviđajem na terenu, 27.03.2013. godine, evidentirana su samo tri stuba. Pojedinačne dimenzije stubića iznose: 91 x 36 x 36 cm.

 

3. Dosadašnja zakonska zaštita

Spomenik palim austrougarskim pilotima u Sarajevu evidentirao je Kantonalni zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo, ali kulturno dobro nije zaštitio.

Spomenik je upisan na Listu evidentiranih, prethodno zaštićenih i zaštićenih nepokretnih spomenika kulture i prirodne baštine Kantona Sarajevo pod brojem 1303001E-5.

Zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog naslijeđa Bosne i Hercegovine nije evidentirao niti zaštitio spomenik.

 

4. Istraživački i konzervacijsko-restauracijski radovi

Istraživački i konzervacijsko-restauracijski radovi nisu poznati.

 

5. Sadašnje stanje dobra         

Spomenik palim austrougarskim pilotima u Sarajevu je u veoma lošem stanju.

Uviđajem na terenu 27.03.2013. godine, utvrđeno je sljedeće:

-          ograda oko spomenika je uništena,

-          tabla sa natpisom o spomeniku je uklonjena,

-          iz spomenika izrasta vegetacija, obrastao je u rastinje,

-          oko spomenika se odlaže otpad,

-          jedan od četiri stubića nedostaje, a ostali su u lošem stanju (nageti su u odnosu na svoj izvorni položaj, a metalne alke koje su ih povezivale  su uništene).

           

III – ZAKLJUČAK

Na temelju uvida u prikupljenu dokumentaciju kao i stanja Spomenika poginulim austrougarskim pilotima, utvrđeno je da dobro ne ispunjava Kriterije za proglašenje dobara nacionalnim spomenicima Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH“, br. 33/02 i 15/03). Sukladno navedenome, Povjerenstvo je donijelo odluku kao u dispozitivu.

 

Sastavni dio ove odluke su:

-          Kopija katastarskog plana razmjera 1:1000, k.č. br. 1173 (novi premjer), k.o. Doglodi, br. plana: Sarajevo 219, izdala 06.03.2013. godine Služba za imovinsko-pravne, stambene, geodetske poslove i katastar nekretnina, Općina Ilidža, Sarajevo,  Federacija Bosne i Hercegovine;

-          Zemljišno-knjižni izvadak br. 3227, izdao 09.04.2013. godine Zemljišno-knjižni ureda Općinskoga suda u Sarajevu;

-          Fotodokumentacija: fotografije postojećeg stanja Spomenik palim austrougarskim pilotima u Sarajevu, općina Ilidža, snimljene su 27.03.2013. godine; fotografije je snimila Aleksandra Bunčić (fotografirano digitalnim fotoaparatom Canon EOS 1000D)

 

Korištena literatura

Tijekom vođenja postupka korištena je sljedeća literatura:

 

1968.    Alić, Munib. “Svjedok prve avionske tragedije”, Večernje novine. Sarajevo, 25. 01. 1968.

 

2003.    Memorijalni spomenik „Orao“ u Otesu na Ilidži (evidencioni karton), Kantonalni zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo

 

2005.    Izvod iz Izvještaja o utvrđenom stanju domova kulture, vjerskih objekata, kulturno-historijskih i prirodnih dobara i spomen obilježja na području općine Ilidža pripremljen od strane Povjerenstva za popis, utvrđivanje stanja, procjenu oštećenja, prijedlog za saniranje, način korištenja i održavanja domova kulture, vjerskih objekata, kulturno-historijskih i prirodnih dobara i spomen obilježja na području općine Ilidža koja je imenovana Rješenjem Općinskog načelnika broj 02-05-1427/05 od 07.07.2005. godine.

 

Internetske stranice:

 

http://ram-home.com/ram-old/r-1.html (01.04.2013.)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Nikolai_Nikolaevich_Polikarpov (01.04.2013.)

 


(1) Novinar Munib Alić intervjuirao je jednog od svjedoka pada aviona, Ivana Ćolu, mještanina naselja Otes. Intervju je objavljen u listu Večernje novine, “Svjedok prve avionske tragedije”, Sarajevo, 25.01.1968.

(2) Evidencijski karton spomenika izradila je dana 10.02.2003. godine, Snježana Mutapčić, povjesničarka umjetnosti. Dobro je također evidentirano kao spomenik kulture od strane istog zavoda – upisano na Listu evidentiranih, prethodno zaštićenih i zaštićenih nepokretnih spomenika kulture i prirodne baštine Kantona Sarajevo pod stavkom 1. 3. 03. Spomen obilježja (spomen ploča, bista, obelisk, česma), br. 1 Memorijalni spomenik „Orao“ u Otesu na Ilidži (1303001E-5).

(3) Evidencijski karton spomenika od 10.02.2003. godine, Kantonalni zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo.

(4) U evidencijskom kartonu spomenika naveden je podatak da su piloti upravljali avionom tipa Polikarpov. Međutim, proizvodnja prve serije ovog Sovjetskog aviona započinje tek 20-ih godina XX. stoljeća.

(5) Evidencijski karton spomenika od 10.02.2003. godine, Kantonalni zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Sarajevo. Postojanje natpisa pominje se u iskazu još jednog mještanina naselja Otes, Hajre Peljte. Novinar koji je istraživao povijest ovoga spomenika, obratio se i tadašnjem Gradskom zavodu za zaštitu i uređenje spomenika kulture u Sarajevu. Alija Bejtić, direktor Zavoda rekao je da ova institucija ima u sumarnoj evidenciji i spomenik na Otesu, ali da nema nikakvih dokumenata ili zvaničnih povijesnih činjenica. Munib Alić, “Svjedok prve avionske tragedije”, Večernje novine, Sarajevo, 25.01.1968.



Spomenik palim austrougarskim pilotimaSpomenik palim austrougarskim pilotima   


ENGLISH 
Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika © 2003. Razvoj i dizajn: