početna stranica    
 
Odluke o proglašenju dobara nacionalnim spomenicima

ODLUKU
o izmjeni odluka o proglašenju nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine donesenih zaključno sa 50. sjednicom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika


Privremena lista nacionalnih spomenika

Privremena lista nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine
KOMPLETNA


O privremenoj listi

Odluka o brisanju spomenika sa Privremene liste

Lista peticija za proglašenje dobara nacionalnim spomenicima

Odluke o odbijanju prijedloga za proglašenje nacionalnim spomenikom

Ugroženi spomenici

Odluke donesene na posljednjoj sjednici

Online peticije

Pokretno

Nepokretno

MANAGEMENT PLAN
Nomination of the Properties for Inscription on the World Heritage List
Mehmed pasha Sokolovic Bridge in Višegrad
Bosnia and Herzegovina


Spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora i prve lokomotive

nazad

Status spomenika -> Peticija

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika, na osnovi člana V stav 4. Aneksa 8. Općeg okvirnoga sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i člana 39. stav 1. Poslovnika o radu Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika, na sjednici održanoj od 2. do 4. septembra 2013. godine, donijela je

 

O D L U K U

 

I

 

Spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora u Sarajevu, koji se nalazi na prostoru označenom kao k.č. 3346/1 (novi premjer), k.o. Novo Sarajevo I, što odgovara k.č. 2895, 3012 i 3013 (stari premjer), z.k. uložak broj 491, 501 i 2180, k.o. LIII Mahala, općtina Novo Sarajevo, Federacija Bosne i Hercegovine, Bosna i Hercegovina, ne ispunjava Kriterije za proglašenje dobara nacionalnim spomenicima („Službeni glasnik BiH“, br. 33/02 i 15/03).

Mjere zaštite dobra iz stava 1. ove tačke trebaju biti usklađene sa odgovarajućim prostorno-planskim dokumentima na kantonalnom nivou.

 

II

 

Dobro iz tačke I ove odluke briše se sa Liste peticija koja se vodi u Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika (u daljnjem tekstu: Komisija).

 

III

 

Prema članu V stav 4. Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, odluke Komisije su konačne.

 

IV

 

Ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u „Službenom glasniku BiH“.

 

Ovu odluku Komisija je donijela u sljedećem sastavu: Zeynep Ahunbay, Martin Cherry, Amra Hadžimuhamedović, Dubravko Lovrenović i Ljiljana Ševo.

 

Broj: 04.2-2.4-55/13-6

2. septembar 2013. godine

Sarajevo          

 

Predsjedavajući Komisije

Dubravko Lovrenović

 

O b r a z l o ž e n j e

 

I – UVOD

Na osnovi člana 2. stav 1. Zakona o provedbi odluka Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika, uspostavljene prema Aneksu 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, „nacionalni spomenik“ je dobro koje je Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika proglasila nacionalnim spomenikom, u skladu sa čl. V i VI Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, kao i dobra upisana na Privremenu listu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH“, br. 33/02), sve dok Komisija ne donese konačnu odluku o njihovom statusu, a za što ne postoji vremensko ograničenje i bez obzira da li je za dotično dobro podnesen zahtjev.

Sulejman J. Šiljak iz Sarajeva podnio je dana 18.05.2004. godine, prijedlog/peticiju Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika za proglašenje Spomenika palim borcima i žrtvama fašističkog terora i prve lokomotive(1) u Sarajevu nacionalnim spomenikom BiH.

U skladu sa odredbama Zakona, a na osnovi člana V Aneksa 8. i člana 35. Poslovnika o radu Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika, Komisija je pristupila provođenju postupka za donošenje konačne odluke za proglašenje dobra nacionalnim spomenikom.

 

Razlog za donošenje negativne odluke

U toku vođenja postupka utvrđeno je da Spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora i prve lokomotive ne posjeduje dovoljnu umjetničku i dokumentarnu vrijednost niti jedinstvenost i reprezentativnost da bi se mogao zaštititi kao nacionalni spomenik.

Pošto je spomenik sagrađen u znak sjećanja na radnike Glavne željezničke radionice u Sarajevu koji su stradali kao žrtve fašističkog terora ili kao pripadnici Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije (NOVJ) te na taj način posjeduje historijsku vrijednost odnosno vezu sa značajnim događajem u historiji, dobro ispunjava uslove za zaštitu na lokalnom nivou.

 

II – PRETHODNI POSTUPAK

U postupku koji prethodi donošenju konačne odluke o proglašenju predloženog dobra nacionalnim spomenikom, izvršen je uvid u:

-          podatke o sadašnjem stanju i namjeni dobra, uključujući opis, arhitektonski snimak i fotografije;

-          uvid u sadašnje stanje dobra;

-          kopiju katastarskog plana;

-          zemljišno-knjižne izvatke;

-          historijsku, arhitektonsku ili drugu dokumentarnu građu o dobru, koja je data u popisu korištene dokumentacije u okviru ove odluke;

-          peticiju Sulejmana J. Šiljka, od 18.05.2004. godine, sa prilozima.

 

Prema odredbi člana V stav 2. Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i člana 37. Poslovnika o radu Komisije, prije donošenja konačne odluke o proglašenju dobra nacionalnim spomenikom, Komisija će pružiti mogućnost vlasniku predloženog nacionalnog spomenika, podnosiocu peticije, institucijama nadležnim za očuvanje naslijeđa, stručnim i naučnim institucijama, stručnjacima i naučnicima, kao i drugim zainteresiranim licima da iznesu svoje stavove. U skladu s tim, Komisija je preduzela sljedeće aktivnosti:

-          Dopisom broj 04.2-35.2-2/13-37 od dana 04.03.2013. godine zatražila dostavljanje dokumentacije i stavova u vezi sa proglašenjem Spomenika palim borcima i žrtvama fašističkog terora i prve lokomotive u Sarajevu nacionalnim spomenikom, od: Općine Novo Sarajevo, Arhiva Bosne i Hercegovine, Zavoda za zaštitu spomenika u sastavu Federalnog ministrarstva kulture i sporta, Arhivu Federacije Bosne i Hercegovine, Historijskom arhivu Sarajevo;

-          Dopisom broj 04.2-36.1-19/13-44 od 28.03.2013., zatražen je zemljišno-knjižni izvadak od Općinskog suda u Sarajevu;

-          U „Službenom glasniku BiH“, broj 19/03 od 12.03.2013. godine objavljeno je Obavještenje o pokretanju postupka proglašenja predmetnog i drugih dobara nacionalnim spomenicima, sa pozivom vlasnicima i drugim zainteresiranim fizičkim i pravnim licima, tijelima i institucijama da, u roku od 30 dana, dostave Komisiji svoje stavove u vezi sa proglašenjem dobra nacionalnim spomenikom.

 

Do donošenja odluke, Komisiji je dostavljena sljedeća dokumentacija:

-          Arhiv Federacije Bosne i Hercegovine dana 05.03.2013. godine obavijestio je Komisiju da je osnovan 1997. godine te da ne posjeduje arhivsku građu vezanu za dato potraživanje;

-          Dopisom broj 07-40-4-742-1/13 od 14.03.2013. godine, Zavod za zaštitu spomenika u sastavu Federalnog ministrarstva kulture i sporta obavještava da je Spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora i prve lokomotive u Sarajevu bio evidentiran od strane Zavoda pod nazivom Spomen obilježje palim borcima i žrtvama fašističkog terora i Stara parna lokomotiva, ali da dobro nije bilo zaštićeno;

-          Kopija katastarskog plana razmjera 1:1000, k.č. br. 3346/1 (novi premjer), k.o. Novo Sarajevo I, br. plana 164-20, koju je izdala 27.03.2013. godine Služba za imovinsko-pravne i geodetske poslove i katastar nekretnina, Sarajevo, Federacija Bosne i Hercegovine;

-          Zemljišno-knjižni izvaci br. 491, 501, 2180, koje je izdao 05.04.2013. godine Zemljišno-knjižni ured Općinskog suda u Sarajevu.

 

Na osnovi uvida u prikupljenu dokumentaciju i stanje dobra, utvrđeno je sljedeće:

 

1. Podaci o dobru

Lokacija

Spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora u Sarajevu nalazi se u krugu Tvornice transportnih sredstava i mašina „Vaso Miskin Crni“ u ulici Kolodvorska 12, općina Novo Sarajevo.

Ukupna površina parcele na kojoj se nalazi spomenik iznosi 6130 m2.

Nacionalni spomenik se nalazi na prostoru označenom kao k.č. br. 3346/1 (novi premjer), k. o. Novo Sarajevo I, Sarajevo što odgovara k.č. br. 2895, 3012 i 3013 (stari premjer), z.k. ul. broj 491, 501, 2180, k.o. LIII Mahala, Sarajevo, Federacija Bosne i Hercegovine, Bosna i Hercegovina.

Historijski podaci

Spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora podignut je u krugu željezničke tvornice „Vaso Miskin Crni“ (nekadašnja Centralna željeznička radionica, odnosno Industrija transportnih sredstava i mašina „Vaso Miskin Crni“). Spomenik su podigli radnici ove Tvornice svojim kolegama poginulim u Narodnooslobodilačkom ratu (NOR), 1941 – 1945. godine.

Gradnja spomenika započeta je 1959. godine, a dvije godine kasnije, 15. aprila 1961. godine, spomenik je svečano otvoren. Autor spomenika je akademski kipar Marijan Kocković(2). 

Nakon rekonstrukcije spomenika 1986. godine, glavnoj kompozicji spomenika koju je činio obelisk piramidalnog oblika sa upisanim imenima žrtava, dodato je još osam pojedinačnih kamenih ploča – obilježja, sa lijeve i desne strane od obeliska.

 

2. Opis dobra

Prvobitni spomenik (1959.) sastojao se od obeliska piramidalnog oblika visine oko 6 metara. Na vrhu, spomenik je krunisan bronzanom bakljom. Na sve tri plohe spomenika bila su uklesana imena poginulih.

Nakon rekonstrukcije (1986.), spomeniku je pridruženo još osam kamenih ploča, postavljenih polukružno sa lijeve i desne strane obeliska. Imena poginulih prenesena su sa obeliska na kamene ploče. Sa lijeve strane, na četiri kamene ploče, abecednim redom, ispisana su 133 imena radnika ove Tvornice, koji su tokom Drugog svjetskog rata stradali kao žrtve fašističkog terora. Sa desne strane, također na četiri kamene ploče, upisana su imena 153 radnika koji su poginuli u jedinicama NOVJ ili kao pripadnici NOP-a.

Prva kamena ploča

Žrtve fašističkog terora(3):

1. Abinun B. Isak

2. Abinun A. Izrael

3. Abinun D. Avram

4. Abinun D. Jahiel

5. Abinun S. Leon

6. Albahari A. Jozef

7. Altarac H. Moric

8. Atijas S. Isak

9. Begerta M. Mustafa

10. Bjelica R. Petar

11. Bjelica A. Rade

12. Bijelić N. Božidar

13. Bradić S. Ašim

14. Bugarinović T. Petar

15. Celermajer A. David

16. Cigler A. Ivica

17. Crnogorac G. Risto

18. Cvijanović I. Danilo

19. Čančar V. Milan

20. Čapek I. Franjo

Druga kamena ploča:

1. Danitl M. Salamon

2. Djukanović Ž. Marko

3. Djurović Ž. Dušan

4. Džino T. Milan

5. Edelman J. Moric

6. Elezović V. Bogdan

7. Fišer M. Albert

8. Glavonjić R. Cvijan

9. Glibo T. Vaso

10. Grešl K. Dušan

11. Grujičić J. Rajko

12. Ijačić V. Danilo

13. Ilić B. Vojislav

14. Jankelić P. Bogdan

15. Jeftić O. Djordje

16. Jovanović B. Branislav

17. Jovanović B. Dragoslav

18. Kabiljo E. David

19. Kabiljo A. Juda – Leon

20. Kabiljo J. Kalmi

21. Kabiljo S. Mordahaj

22. Kabiljo J. Moric

23. Kabiljo J. – H. Moiše

24. Kabiljo A. Salamon

25. Kamhi J. Avram

26. Kamhi H. Isak

27. Kamhi I. Isak

28. Kamhi M. Jahiel

29. Kamhi M. Salamon

Treća kamena ploča:

1. Kebeljić S. Gojko

2. Klasnja B. Nikola

3. Kohen J. Nisim

4. Kolundžić I. Jovan

5. Konzulović V. Milan

6. Kojović R. Stevan

7. Kravljača N. Cvjetko

8. Kravljača M. Nikola

9. Kordić V. Nedjeljko

10. Kosić N. Janko

11. Kovačević A. Rade

12. Krstić-Obrenović P. Panto

13. Kuburović K. Tihovir

14. Latinović M. Milorad

15. Lazarević R. Branko

16. Lazić S. Djordje

17. Lazić Dj. Miloje

18. Levi D. Isak

19. Lubura J. Nedjo

20. Ljubojević S. Mihajlo

21. Macoro J. Samuel

22. Madjarević J. Janko

23. Madjarević J. Risto

24. Maestro M. Avram

25. Maestro M. Avram

26. Maksimović A. Jovan

27. Marilović M. Nikola

28. Marilović J. Sreten

29. Marilović J. Veljko

30. Midzic J. Dževad

31. Miletić I. Svetozar

32. Milić D. Branko

33. Milić N. Budimir

34. Milić M. Dušan

35. Milidrag O. Janko

36. Milošević R. čedomir

37. Milošević S. Dobrivoje

38. Milošević S. Petar

39. Milovanović LJ. Čedomir

Četvrta kamena ploča:

1. Momčilović M. Momčilo

2. Montiljo I. Jakob

3. Montiljo I. Samuel

4. Munišić J. Jefto

5. Nikolić I. Dušan

6. Nikolić M. Stojan

7. Noković F. Veliša

8. Papo I. Avram

9. Papo M. Jakov

10. Papo A. Salamon

11. Papo A. Samuel

12. Pajkić A. Stevan

13. Pašić S. Hasan – Ragib

14. Petrović J. Budimir

15. Pilić P. Nebojša

16. Poljak J. Nikola

17. Prajninger I. Karlo

18. Prčić A. Enver

19. Prica DJ. Ilija

20. Radojčić J. Nikola

21. Rokvić I. Uroš

22. Simeunović S. Ivan

23. Simenunović DJ. Ljubomir

24. Slankamenac M. Rade

25. Soknić A. Miloš

26. Sokolović M. Vojislav

27. Stanković O. Blagoje

28. Šteg A. Isak

29. Švarc V. Hinko

30. Tanasić M. Ljubomir

31. Todorović L. Petronije

32. Trapara N. Nikola

33. Trbić I. Munib

34. Trifunović G. Marko

35. Trnčić S. Mladjen

36. Trkulja S. David

37. Tuco K. Jovan

38. Vujanović S. Lazar

39. Vukalović J. Tripko

40. Vukičević T. Momčilo

41. Vuković M. Sreten

42. Zarić LJ. Milosav

43. Zarić L. Radivoje

44. Zorić D. Milan

Peta kamena ploča

Poginuli učesnici NOB-a i pripadnici NOP-a:

1. Agić K. Safet

2. Alijagić H. Edhem

3. Alkalaj S. Jakov

4. Antonijević R. Dragoslav

5. Bajić O. Branko – Baja

6. Bajić F. Ibrahim

7. Bajić K. Savo

8. Baručić R. Mehmed

9. Bašić M. Jusuf

10. Behmen M. Mustafa

11. Berberović Š. Fahrudin

12. Bijedić O. Šerif

13. Bilandžić S. Tomislav – Rebula

14. Bilbija S. Miomir

15. Bogičević S. Vojislav

16. Bratić S. Mladen

17. Brkić P. Todor

18. Bukvić N. Milan

19. Burić P. Stjepan

20. Cerić H. Ešref

21. Cicović R. Jovan

22. Cmiljić D. Mirko

23. Čalija T. Blagoje

24. Čolapa M. Mustafa

25. Dajić B. Vladimir

26. Deretić J. Todor

27. Derviškadić A. Ševkija

28. Dezuana A. Alfred

29. Dombaj I. Josip

30. Dovadžija A. Mustafa – Mujo

31. Dursun A. Svetozar

32. Dafić A. Mehmedalija

33. Đoković B. Stanimir

34. Đonlić O. Jusuf

35. Đurašković P. Ljubomir

36. Elez I. Lazar

37. Erzumlić M. Ahmet

38. Feldšar – Felčar F. Boleslav

39. Filipović F. Vladimir

40. Frenjo Z. Ferid

41. Gackić S. Nurudin

42. Galijašević H. Sulejman – Suljo

43. Glibić – Glibo M. Ahmet

44. Gojković M. Radoje

45. Grajf S. Julijus

46. Grgić N. Veljko

47. Grozdanić R. Raško

48. Gušić L. Vojislav

49. Hadžić Đ. Salih – Hakija

Šesta kamena ploča:

1. Hadžimusić M. Smail

2. Hadžović Z. Nazif – Garo

3. Hafizbegović H. Omer

4. Herić M. Ekrem

5. Huša I. Milan

6. Janković N. Mihajlo

7. Joksović M. Miodrag – Era

8. Kecman B. Mirko

9. Kecma J. Vasilije – Vaso

10. Kesić G. Milan – Emilijan

11. Klun J. Vitomir

12. Knežević J. Špiro

13. Koprivica S. Vidoje

14. Krečak S. Nikola

15. Kumrle Z. Vilim – Vlado

16. Lalović M. Milan

17. Lazaret P. Anđelko

18. Lazić L. Dragojlo

19. Lečić S. Georgije – Đorđe

20. Lamez N. Boško

21. Levi L. Albert

22. Levi D. Mojsije

23. Levi A. Moric – Braco

24. Lunava P. Bogoljub

25. Ljuboje M. Ilija

26. Ljubunčić A. Ragib

27. Majstorović S. Nikola

28. Majstorović J. Svetozar

29. Marjanović B. Vidosav – Vido

30. Marković D. Petar

31. Martinović P. Josip – Juka

32. Maslić S. Omer

33. Meandžija M. Aleksandar – Aco

34. Milčević M. Dušan

35. Milić D. Branislav

36. Milišić J. Todor

37. Milostnik E. Smiljan

38. Milošević B. Petar

39. Milutinović P. Branko – Obren

40. Miljanović F. Branko

41. Munasipčić I. Mustafa

42. Munišić R. Nikola

43. Murić M. Enver

44. Ninković R. Risto

Sedma kamena ploča:

1. Nović A. Hasan

2. Obradović M. Ljubo

3. Obradović M. Petar

4. Obradović M. Radoslav

5. Ocepek I. Stanislav – Stanko

6. Obrenović T. Aleksandar

7. Orlović S. Milorad

8. Pantić S. Rajko

9. Papo D. Josef

10. Pašić S. Ismet

11. Pavlić A. Stjepan

12. Pejdanović V. Milorad

13. Petrović S. Djordje

14. Poluga T. Borislav

15. Popovac M. Dušan

16. Popović P. Mihajlo – Teški

17. Potogija A. Muhamed

18. Pregernik F. Drago

19. Radojević R. Ljubomir

20. Radmilović R. Lazar

21. Rebić P. Alojz

22. Ristović J. Boško

23. Rotenberg A. Jakov

24. Salatović P. Miroslav

25. Samardžić S. Nedjeljko

26. Savić J. Miroslav

27. Selman M. Kasim

28. Sigmund I. Josip

29. Simić R. Ilija

30. Simić G. Spasoje

31. Skaka U. Mustafa

32. Slomović G. Danilo

33. Soknić A. Grujo

34. Soknić A. Ljubo

Osma kamena ploča:

1. Srna R. Ranko

2. Stanišić D. Veljko

3. Stojević V. Vukašin

4. Šehanović M. Muharem

5. Šelovin F. Eduard – Edo

6. Šertović O. Mehmed

7. Šitun M. Mladen

8. Šukalić A. Šefik

9. Šušnjar Đ. Nedjeljko

10. Tabaković A. Hajrudin

11. Tadić J. Grujo

12. Tadić M. Milan

13. Tanović R. Asim

14. Tanović H. Džemal

15. Tasić S. Radomir

16. Tatarević A. Avdo

17. Tvrtković A. Ivan – Ivica

18. Tokić Š. Matija – Mato

19. Tošić V. Vojin – Vojno

20. Utner A. Oto

21. Vučković Đ. Jefto

22. Vujičić S. Lazar

23. Vukoje Š. Dušan

24. Vukotić M. Veljko

25. Zupčević M. Hamdija

26. Žerajić V. Slobodan

Biste narodnih heroja(4)  

Pored Spomenika palim borcima i žrtvama fašističkog terora, a na istom parkovskom prostoru, podignute su biste narodnih heroja, radnika Glavne željezničke radionice. Bilo je postavljeno ukupno šest bisti, pet 1959. godine i jedna 1986. godine. Uvidom na terenu, 27.03.2013. godine, evidentirano je pet bisti – Vase Miskina Crnog, Mustafe Dovadžije, Branka Milutinovića Obrena, Jusufa Đonlića i Spasoja Mičića. Šesta bista sa likom Omera Maslića izmještena je sa ovog prostora i nalazi se ispred Doma zdravlja „Omer Maslić“ u ulici Bihaćka 2, općina Novo Sarajevo u Sarajevu.

Biste su izlivene u bronzi i postavljene na postament od betona obložen bijelim bračkim kamenom. Autori bisti su akademski kipari Petar Krstić i Milan Ćeranić. Bistu Spasoja Mičića izradio je Milan Ćeranić, a ostale Petar Krstić.

1. Dimenzije spomenika iznose 176 x 35 x 35 cm (dimenzije postamenta: 115 x 35 x 35 cm; dimenzije biste 61 x 48 x 25 cm).

Na prednjoj strani, štampanim slovima crne boje ispisan je sljedeći tekst:

NARODNI HEROJ

VASO MISKIN

- CRNI -

1918 – 1945

2. Dimenzije spomenika iznose 177 x 32,5 x 32,5 cm (dimenzije postamenta: 116 x 32,5 x 32,5; dimenzije biste 61,5 x 43 x 26 cm).

Narodni heroj

JUSUF DŽONLIĆ

1920 – 1944

3. Dimenzije spomenika iznose 180 x 36,5 x 36,5 cm (dimenzije postamenta 120,5 x 36,5 x 36,5 cm; dimenzije biste 60 x 42 x 22 cm)

NARODNI HEROJ

SPASOJE

SPASO MIČIĆ

1921 - 1985

4. Dimenzije spomenika iznose 183 x 35,5 x 34,5 cm (dimenzije postamenta 119 x 35,5 x 34,5 cm; dimenzije biste 65,5 x 49 x 21 cm)

NARODNI HEROJ

MUSTAFA MUJO

DOVADŽIJA

1920 - 1942

5. Dimenzije spomenika iznose 181 x 31,7 x 32,2 cm (dimenzije postamenta 116,2 x 31,7 x 32,2 cm; dimenzije biste 66,5 x 51,2 x 24 cm)

NARODNI HEROJ

BRANKO-OBREN

MILUTINOVIĆ

1917 – 1942

 

3. Dosadašnja zakonska zaštita

Spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora i prve lokomotive u Sarajevu evidentirao je Zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Bosne i Hercegovine pod sljedećim nazivom:

-          Spomen obilježje palim borcima i žrtvama fašističkog terora i Stara parna lokomotiva

Dobro nije bilo upisano u Registar nepokretnih spomenika kulture.

 

4. Istraživački i konzervatorsko-restauratorski radovi

Godine 1986. izvršena je rekonstrukcija spomenika(5) i tom prilikom dodano je još osam kamenih ploča. Također, imena poginulih koja su bila upisana na plohama obeliska, prenesena su na kamene ploče.

Godine 2011. završena je obnova Spomenika koju je finansirala Općina Novo Sarajevo.(6)  

 

5. Sadašnje stanje dobra

Spomenik je u dobrom stanju.

Uvidom na terenu 27.03.2013. godine, utvrđeno je da se bista sa likom narodnog heroja Omera Maslića, koja je pripadala cjelini, nalazi ispred istoimenog Doma zdravlja u Općini Novo Sarajevo, u ulici Bihaćka 2 u Sarajevu.

           

III – ZAKLJUČAK

Na osnovi uvida u prikupljenu dokumentaciju kao i stanja Spomenika žrtvama fašizma i prve lokomotive, utvrđeno je da dobro ne ispunjava Kriterije za proglašenje dobara nacionalnim spomenicima („Službeni glasnik BiH“, br. 33/02 i 15/03). U skladu sa navedenim, Komisija je donijela odluku kao u dispozitivu.

 

Sastavni dio ove odluke su:

-          Kopija katastarskog plana, razmjera 1:1000, k.č. br. 3346/1 (novi premjer), k.o. Novo Sarajevo I, br. plana 164-20, koji je izdala 27.03.2013. godine Služba za imovinsko-pravne i geodetske poslove i katastar nekretnina, Sarajevo, Federacija Bosne i Hercegovine;

-          Zemljišno-knjižni izvadak br. 491, k.o. SP_Sarajevo-Mahala LIII, Sarajevo, izdao 05.04.2013. godine Zemljišno-knjižni ured Općinskog suda u Sarajevu;

-          Zemljišno-knjižni izvadak br. 501, k.o. SP_Sarajevo-Mahala LIII, Sarajevo, izdao 05.04.2013. godine Zemljišno-knjižni ured Općinskog suda u Sarajevu;

-          Zemljišno-knjižni izvadak br. 2180, k.o. SP_Sarajevo-Mahala LIII, Sarajevo, izdao 05.04.2013. godine Zemljišno-knjižni ured Općinskog suda u Sarajevu;

-          Fotodokumentacija: fotografije postojećeg stanja Spomenik palim borcima i žrtvama fašističkog terora i prve lokomotive u Sarajevu snimljene su 27.03.2013. godine; fotografije je snimila Aleksandra Bunčić (fotografirano digitalnim fotoaparatom Canon EOS 1000D)

 

Korištena literatura

U toku vođenja postupka korištena je sljedeća literatura:

 

1976 – 1981. Grupa autora. Sarajevo u revoluciji, I. – IV. Sarajevo: Istorijski arhiv Sarajevo, 1976. – 1981.

 

1980.    Grupa autora. Energoinvest – Radna organizacija „Vaso Miskin Crni“, 1890 – 1980., monografija. Sarajevo: Istorijski arhiv Sarajevo, 1980.

 

1986.    Grupa autora. Radna organizacija „Vaso Miskin Crni“, 1890 – 1980., fotomonografija. Sarajevo: Istorijski arhiv Sarajevo, 1986.

 

1989.    Mušeta-Aščerić, Vesna. Spomenici revolucije grada Sarajeva. Sarajevo: Gradski Zavod za zaštitu i korišćenje kulturno-istorijskog i prirodnog naslijeđa, 1989.

 

Internetske stranice:

 

http://www.novosarajevo.ba/stream/press/index.php?sta=3&pid=2885 (04.03.2013.)

 

http://www.zeljeznice.net/forum/index.php?/topic/7456-ex-centralna-radionicatvornica-vaso-miskin-crnivmc/ (04.03.2013.)

 

http://www.academia.edu/1365316/THE_IMPORTANCE_OF_THE_VASO_MISKIN_CRNI_WORKSHOP_COMPLEX_AS_A_UNIQUE_INDUSTRIAL_HERITAGE_OF_THE_CITY_OF_SARAJEVO (04.03.2013.)

 

http://www.gallerymarijan.com/cro/d4.htm (04.03.2013.)


(1) Prema podacima podnosioca peticije, jedna parna lokomotiva je uništena i prodata kao staro željezo, a druga je prebačena u krug Željezničkog školskog centra. U telefonskom razgovoru sa sekretarom Željezničkog školskog centra, utvrđeno je da se druga lokomotiva ne nalazi u krugu ove ustanove. Predmetno dobro nije dio ove Odluke i ne podliježe mjerama zaštite propisanim članom III.

(2) Marijan Kocković (Zagreb, 23.07.1923. – Dubrovnik, 30.05.1991.) hrvatski je akademski kipar. Studirao je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu, a diplomirao 1952. godine u Ljubljani. Od 1953. do 1966. godine živio je i radio u Sarajevu kao profesor kiparstva, historije umjetnosti i slobodni umjetnik.

(3) Detaljni podaci o žrtvama fašističkog terora koji sadrže imena žrtava, godinu rođenja, mjesto, nacionalnost, zanimanje, status u NOP-u te mjesto i način pogibije objavljena su u Grupa autora, Energoinvest - Radna organizacija Vaso Miskin Crni – monografija, u Dane Olbina, Poginuli radnici Glavne željezničke radionice i učenici željezničke zanatske škole u toku Narodnooslobodilačkog rata i revolucije, Sarajevo: Istorijski arhiv Sarajevo, 1980, 237.

(4) Obnovljene spomen-biste narodnih heroja iz NOB-a svečano su otkrivene 10.08.2011. godine uz prisustvo predstavnika Udruženja antifašista i boraca NOR-a Općine Novo Sarajevo te delegacije Općine Novo Sarajevo sa načelnikom Nedžadom Koldžom. Detaljnije na oficijelnoj web stranici: http://www.novosarajevo.ba/stream/press/index.php?sta=3&pid=2885 (04.03.2013).

(5) Podatak je objavljen u knjizi Vesne Mušete-Aščerić, Spomenici revolucije grada Sarajeva, Sarajevo: Gradski Zavod za zaštitu i korišćenje kulturno-istorijskog i prirodnog naslijeđa, 1989., 189.

(6)Podatak se nalazi na oficijelnoj stranici Općine Novo Sarajevo http://www.novosarajevo.ba/stream/press/index.php?sta=3&pid=2885 (04.03.2013.). Dopisom, ponovljenim dopisom i telefonskim putem od nadležne općinske službe zatražena je dopuna podataka, koji nisu dostavljeni Komisiji do dana razmatranja prijedloga ove Odluke.



Nema slika za traženi objekat.

ENGLISH 
Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika © 2003. Razvoj i dizajn: