početna stranica    
 
Odluke o proglašenju dobara nacionalnim spomenicima

ODLUKU
o izmjeni odluka o proglašenju nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine donesenih zaključno sa 50. sjednicom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika


Privremena lista nacionalnih spomenika

Privremena lista nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine
KOMPLETNA


O privremenoj listi

Odluka o brisanju spomenika sa Privremene liste

Lista peticija za proglašenje dobara nacionalnim spomenicima

Odluke o odbijanju prijedloga za proglašenje nacionalnim spomenikom

Ugroženi spomenici

Odluke donesene na posljednjoj sjednici

Online peticije

Pokretno

Nepokretno

MANAGEMENT PLAN
Nomination of the Properties for Inscription on the World Heritage List
Mehmed pasha Sokolovic Bridge in Višegrad
Bosnia and Herzegovina


Nekropola sa stećcima na lokalitetu Mramorje u naselju Bučje, historijsko područje

galerija nazad

Status spomenika -> Nacionalni spomenik

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika, na osnovi člana V stav . Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i člana 39. stav 1. Poslovnika o radu Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika, na sjednici održanoj od 21. do 24. novembra 2011. godine, donijela je

 

O D L U K U

 

I

 

Historijsko područje – Nekropola sa stećcima na lokalitetu Mramorje u naselju Bučje, općina Srebrenica, proglašava se nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: nacionalni spomenik).

Nacionalni spomenik čini nekropola sa 15 stećaka.

Nacionalni spomenik se nalazi na prostoru koji obuhvata k.č. 126, posjedovni list broj 16, z.k. uložak broj 50 i k.č. 143, z.k. uložak broj 34, k.o. Bučje, općina Srebrenica, Republika Srpska, Bosna i Hercegovina.

Na nacionalni spomenik primjenjuju se mjere zaštite utvrđene Zakonom o provođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika, ustanovljene u skladu sa Aneksom 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini (“Službeni glasnik Republike Srpske”, br. 9/02, 70/06 i 64/08).

 

II

 

Vlada Republike Srpske dužna je osigurati pravne, naučne, tehničke, administrativne i finansijske mjere za zaštitu, konzervaciju i prezentaciju nacionalnog spomenika.

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika (u daljnjem tekstu: Komisija) utvrdit će tehničke uvjete i osigurati finansijska sredstva za izradu i postavljanje informacione ploče sa osnovnim podacima o spomeniku i odluci o proglašenju dobra nacionalnim spomenikom.

 

III

 

U cilju trajne zaštite nacionalnog spomenika, na prostoru definiranom u tački I stav 3. ove odluke primjenjuju se sljedeće mjere zaštite:

-          dopušteni su isključivo istraživački i konzervatorsko-restauratorski radovi i radovi na tekućem održavanju, uključujući i radove koji imaju za cilj prezentaciju spomenika, uz odobrenje ministarstva nadležnog za prostorno uređenje u Republici Srpskoj (u daljnjem tekstu: nadležno ministarstvo) i stručni nadzor nadležne službe zaštite naslijeđa na nivou Republike Srpske (u daljnjem tekstu: nadležna služba zaštite);

-          prostor spomenika bit će otvoren i dostupan javnosti, a može se koristiti u edukativne i kulturne svrhe;

-          dopušteno je obavljanje radova na infrastrukturi, uz odobrenje nadležnog ministarstva i stručno mišljenje nadležne službe zaštite;

-          radovi na uređenju nekropole i radovi na saniranju oštećenja dopušteni su isključivo uz prethodno izrađen plan sanacije, restauracije i konzervacije, odobrenje nadležnog ministarstva i nadzor nadležne službe zaštite;

-          nije dopušteno čišćenje stećaka od lišaja i mahovine;

-          izuzetno od prethodne alineje, dopušteno je čišćenje stećaka u slučaju da je ono neophodno za istraživanje epigrafskih ili dekorativnih elelemenata stećka, uz prethodno izrađen elaborat i odobrenje nadležnog ministarstva. Elaborat treba biti zasnovan na biološkim, hemijskim, fizičkim i drugim analizama za koje konzervator utvrdi da su neophodne, te sadržavati odgovarajuće konzervatorske mjere i procjenu utjecaja načina čišćenja na kamen;

-          područje predstavlja arheološki lokalitet, pa je prilikom obavljanja istražnih radova obavezno osigurati prisustvo arheologa;

-          zabranjeno je odlaganje svih vrsta otpada.

 

Vlada Republike Srpske dužna je posebno da osigura provođenje sljedećih mjera:

-          izradu geodetskog snimka postojećeg stanja;

-          izradu Projekta sanacije, restauracije i konzervacije nacionalnog spomenika.

 

Projekat sanacije, restauracije i konzervacije treba sadržavati:

-          arheološko istraživanje prostora nacionalnog spomenika;

-          sanacija prostora gdje je iskopan tranše (rov), vraćanje prevrnutih i nagnutih stećaka u uspravan položaj;

-          uređenje nekropole sa uklanjanjem samonikle vegetacije;

-          uređenje pristupne staze i postavljanje klupa za sjedenje i korpi za otpatke;

-          redovno održavanje spomenika.

 

IV

 

Svi pokretni nalazi, koji u toku arheološkog istraživanja budu nađeni, bit će pohranjeni u najbližem muzeju koji ispunjava kadrovske, materijalne i tehničke uvjete ili u Zemaljskom muzeju Bosne i Hercegovine u Sarajevu, obrađeni i prezentirani na odgovarajući način.

Sav pokretni i nepokretni arheološki materijal koji bude nađen u toku arheoloških istraživanja neophodno je stručno obraditi.

Arheolog – voditelj arheoloških istraživanja dužan je nakon izvršenih arheoloških radova podnijeti izvještaj Komisiji i instituciji koja je obavila istraživanja.

Arheolog – voditelj arheoloških istraživanja mora imati na raspolaganju sav pronađeni pokretni i nepokretni arheološki materijal dok traje istraživanje i dok ne završi izvještaj, a najduže za period od tri godine.

Paralelno s izvođenjem arheoloških istraživanja, neophodna je sukcesivna konzervacija nepokretnih nalaza na lokalitetu i konzervacija pokretnog arheološkog materijala i njegovo pohranjivanje u odgovarajuće prostore (depoe).

Nakon dostavljanja izvještaja o provedenom istraživanju, Komisija će utvrditi pokretne nalaze na koje će biti primjenjivane mjere zaštite koje Komisija utvrđuje.

Iznošenje pokretnih nalaza iz stava 1. ove tačke iz Bosne i Hercegovine nije dopušteno.

Izuzetno od odredbe stava 7. ove tačke, ukoliko voditelj istraživanja utvrdi da je neophodna obrada nekog nalaza van zemlje, dokaze o tome prezentirat će Komisiji, koja može dopustiti privremeno iznošenje nalaza iz zemlje pod detaljno utvrđenim uvjetima njegovog iznošenja, postupanja s njim u toku boravka van zemlje i njegovog povrata u Bosnu i Hercegovinu.

 

V

 

Stavljaju se van snage svi provedbeni i razvojni prostorno-planski akti u dijelu u kojem su u suprotnosti sa odredbama ove odluke.

 

VI

 

Svako, a posebno nadležni organi Republike Srpske, gradske i općinske službe suzdržat će se od poduzimanja bilo kakvih radnji koje mogu oštetiti nacionalni spomenik ili dovesti u pitanje njegovu zaštitu.

 

VII

 

Ova odluka dostavit će se Vladi Republike Srpske, nadležnom ministarstvu, nadležnoj službi zaštite i općinskom organu uprave nadležnom za poslove urbanizma i katastra, radi provedbe mjera utvrđenih u tač. II - VI ove odluke te nadležnom općinskom sudu radi upisa u zemljišne knjige.

 

VIII

 

Sastavni dio ove odluke je obrazloženje sa pratećom dokumentacijom, koje je dostupno na uvid zainteresiranim licima u prostorijama i na web stranici Komisije (http://www.kons.gov.ba).

 

IX

 

Prema članu V stav 4. Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, odluke Komisije su konačne.

 

X

 

Ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u «Službenom glasniku BiH».

 

Ovu odluku Komisija je donijela u sljedećem sastavu: Zeynep Ahunbay, Martin Cherry,  Amra Hadžimuhamedović, Dubravko Lovrenović i Ljiljana Ševo.

 

Broj: 05.2-2.3-77/11-35

21. novembra 2011. godine

Sarajevo

 

Predsjedavajući Komisije

Dubravko Lovrenović

 

O b r a z l o ž e n j e

 

I – UVOD

Na osnovi člana 2. stav 1. Zakona o provedbi odluka Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika, uspostavljene prema Aneksu 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, “nacionalni spomenik” je dobro koje je Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika proglasila nacionalnim spomenikom, u skladu sa čl. V. i VI. Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, kao i dobra upisana na Privremenu listu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine («Službeni glasnik BiH», broj 33/02), sve dok Komisija ne donese konačnu odluku o njihovom statusu, a za što ne postoji vremensko ograničenje i bez obzira da li je za dotično dobro podnesen zahtjev.

Hamdija Hasanović iz Ilijaša (Bosanski put 45), podnio  je, dana 12. 02. 2010 godine, prijedlog/peticiju za proglašenje Nekropole sa stećcima u naselju Bučje, Srebrenica,  nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.

            U skladu sa odredbama Zakona, a na temelju člana V stav 4. Aneksa 8. i člana 35. Poslovnika o radu Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika, Komisija je pristupila provedbi postupka za donošenje konačne odluke za proglašenje dobra nacionalnim spomenikom.

 

Izjava o značaju dobra

Srednjovjekovni kameni nadgrobnici – stećci, javljaju kao dio neprekinutog sepulkralnog kontinuiteta na bosanskom području, čiji korijeni sežu duboko u prahistorijsko vrijeme, gdje se uočava njihova vezanost za lokalitete starijih epoha – prahistorijska naselja i kultna mjesta, antičke aglomeracije i groblja, kasnoantičke i ranosrednjovjekovne crkve i utvrđene gradove. Njihova geneza i razvoj može se pratiti od sredine XII do početka XVI stoljeća. Nadgrobnici na lokalitetu Mramorje pripadaju vrsti položenih kamenih monolita; ploča, sanduk i sljemenjak. Umjetnički kvalitet stećaka predstavljaju ukrasi izvedeni u visokom reljefu i udubljivanju. Od ukupno 15 spomenika, ukrašen je sljemenjak broj 4 motivom figuralne predstave osobe sa prekrštenim rukama na prsima i dvojne spirale. Ukrasi su rađeni tehnikom reljefnog ispupčenja i udubljivanja. Kod sanduka broj 10 obje čeone strane se završavaju na svod, a kod sanduka broj 11 u sjeverozapadnom dijelu gornja površina je podignuta u odnosu na gornju površinu u jugoistočnom dijelu.

 

II - PRETHODNI POSTUPAK

U toku vođenja postupka izvršen je uvid u:

-          podatke o sadašnjem stanju i namjeni dobra, uključujući opis, arhitektonski snimak i fotografije;

-          uvid u sadašnje stanje dobra;

-          kopiju katastarskog plana;

-          zemljišno-knjižni izvadak; 

-          historijsku, arhitektonsku ili drugu dokumentarnu građu o dobru, koja je data u popisu korištene dokumentacije u okviru ove odluke.

 

Prema odredbi  člana V stav 2. Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i člana 37. Poslovnika o radu Komisije, prije donošenja konačne odluke o proglašenju dobra nacionalnim spomenikom, Komisija će pružiti mogućnost vlasniku predloženog nacionalnog spomenika, podnosiocu peticije, institucijama nadležnim za očuvanje naslijeđa, stručnim i naučnim institucijama, stručnjacima i naučnicima, kao i drugim zainteresiranim licima da iznesu svoje stavove. Dana 12. 02. 2010. godine Komisijia je primila Peticiju.

U skladu s tim, Komisija je dopisom broj: 05.2-35.2-8/11-126, od 20. 09. 2011. godine, zatražila dostavljanje dokumentacije i stavova u vezi proglašenja Nekropole sa stećcima na lokalitetu Mramorje u naselju Bučje, općina Srebrenica od: Općine Srebrenica (Načelnik), Organ uprave nadležan za poslove urbanizma i katastra, Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, Republički zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Republike Srpske, Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove Republike Srpske i Zavoda za zaštitu spomenika u sastavu Federalnog ministarstva kulture i sporta.

Komisija je dopisom broj: 05.2-36.1-7/11-175, od 10. 11. 2011. godine, zatražila dostavljanje zemljišnoknjižnih uložaka za katastarske čestice broj 126, 143, k.o. Bučje, općina Srebrenica, od; Osnovnog suda u Srebrenici.

Nakon toga, Komisiji je dostavljena sljedeća dokumentacija:

-          Dopis Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove Republike Srpske, Područna jedinica Srebrenica, broj: 21.42/052-55-2/11 od 23. 09. 2011. godine, kojim obavještava Komisiju za očuvanje nacionalnih spomenika da uvidom u postojećim katastarskim planovima ne postoji evidencija o  Nekropoli sa stećcima na lokalitetu Mramorje u naselju Bučje, općina Srebrenica.

-          Dopis Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Republike Srpske, broj: 07/1-20/624-647/2011, od 28. 09. 2011. godine, kojim obavještava Komisiju za očuvanje nacionalnih spomenika da ne raspolaže podacima i dokumentacijom koja se odnosi na Nekropolu sa stećcima na lokalitetu Mramorje u naselju Bučje, općina Srebrenica.

-          Dopis Načelnika općine Srebrenica broj: 01-014-449/11, od 30. 09. 2011. godine, kojim obavještava Komisiju da će općina Srebrenica u saradnji sa Turističkom organizacijom općine Srebrenica dostaviti raspoloživu dokumentaciju.

-          Dopis Zavoda za zaštitu spomenika u sastavu Federalnog ministarstva kulture i sporta broj: 07-40-4-4070-1/11, od 17. 10. 2011. godine, kojim su Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika dostavljeni podaci o evidenciji i statusu prethodne zaštite Nekropole sa stećcima na lokalitetu Mramorje u naselju Bučje, općina Srebrenica.

-          Dopis Turističke organizacije općine Srebrenica broj: 3-32-325-55/11, od 31. 10. 2011. godine, kojim je Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika dostavljena skica lokaliteta Mramorje u naselju Bučje, općina Srebrenica i Zapisnik o izvršenom uviđaju na terenu, kojeg je izvršio geometar Željko Mićanović.

-          Stavovi vlasnika zemljišnih parcela do donošenja Odluke nisu dostavljeni.

 

Na osnovi uvida u prikupljenu dokumentaciju i stanje dobra, utvrđeno je sljedeće:

 

1. Podaci o dobru

Lokacija

Naselje Bučje se nalazi na 788 m nv, od općine Srebrenica udaljeno je oko 5km zračne linije u pravcu jugozapada. Na raskršću puteva, iz pravca Podravanja prema Bučju i Kutuzeru, nalazi se manje uzvišenje na kojem su smješteni stećci. Nadmorska visina lokaliteta je 826 m, geografska širina N 44º 04.414' i geografska dužina E 19º 14.568' (x= 4881771. 221; y= 6599940. 432).

Nacionalni spomenik se nalazi na prostoru označenom kao k.č. broj 126, posjedovni list broj 16, upisan u z.k. uložak 50, k.č. broj 143, upisan u z.k. uložak broj 34, k.o. Bučje, općina Srebrenica, Republika Srpska, Bosna i Hercegovina.

Historijski podaci

U srednjem vijeku, zahvaljujući bogatstvu rude iz koje se dobivalo srebro, Srebrenica je bila jedno od najrazvijenijih rudarskih i trgovačkih naselja u srednjovjekovnoj bosanskog državi, zahvaljujući konjukturi potražnje srebra u Evropi. Također, Srebrenica je bila jedan od najvećih rudnika na Balkanu. Kao rudnik prvi put se spominje 1352. pred kraj vladavine bana Stjepana II(1). Naselje se počelo razvijati u drugoj polovini XIV stoljeća, a svoj najveći uspon dostiglo je u prvoj polovini XV stoljeća kao važan trgovački centar sa intenzivnom trgovinskom razmjenom.

Srebrenica je prvo bila u okviru kraljevske domene, kasnije u Zemlji Kovačevića. Godine 1411. ugarski kralj Sigismund zauzima Srebrenicu i daruje je srpskom despotu Stefanu Lazareviću. Pokušaji bosanskih kraljeva da ratovima i upadima ponovo dođu u posjed ovog važnog rudnika nisu imali trajnijeg uspjeha. Do osmanskog osvajanja Smedereva 1459. godine – sjedišta srpske srednjovjekovne države, Srebrenica je uglavnom u okvirima spomenute države.

Međutim, sva ova događanja nisu omela dalji razvoj rudarstva i sa njim u vezi uspon gradskog naselja Srebrenice. Srebrenica je u prvim decenijama XV stoljeća, pored Novog Brda, najveći rudnik na Balkanu. Vrijednost carinarnice u Srebrenici je porasla za sedam i po puta u odnosu na vrijeme vladavine Tvrtka I. Pored rudarstva se intenzivno razvija trgovina, a oko Srebrenice niču nova naselja u srednjem Podrinju. Kroz regiju se pojačava i trgovački tranzit u pravcu Ugarske i Srbije. Članovi dubrovačke kolonije su bili naročito aktivni u to doba, a njihova naseobina postaje jedna od najjačih na Balkanu(2). 

Prvo zauzimanje Srebrenice od strane Osmanskog carstva izvršeno je u periodu od 1439. do 1440. godine, a stalno prisustvo u Zvorniku i Srebrenici počinje 1462. godine, kada je Srebrenica pripala teritoriji Smederevskog sandžaka u kojem su pored Srebrenice bili, Zvornik, Kušlat i Šurbin na lijevoj obali Drine. To se vidi iz prvog popisa Smederevskog sandžaka sastavljenog u periodu 1476–1478(3).

 

2. Opis dobra

Stećci na lokalitetu Mramorje nalaze se na manjem uzvišenju smještenom na raskršću puta iz pravca Podravanja prema Bučju i Kutuzeru. Nadmorska visina lokaliteta je 826 m, geografska širina N 44º 04.414' i geografska dužina E 19º 14.568' (x= 4881771. 221; y= 6599940. 432).

Stećci pripadaju vrsti položenih kamenih monolita i javljaju se u tri forme; ploča, sanduk i sljemenjak. Njihovo umjetničko oblikovanje očituje se u formi i ukrasu. Na ovoj nekropoli postignut je visoki nivo estetske vrijednosti forme: pojedini stećci imaju relativno velike dimenzije. Osnovni umjetnički kvalitet stećaka predstavljaju ukrasi izvedeni u visokom reljefu i udubljivanju. Od ukupno 15 spomenika (2 ploče, 5 sanduka i 8 sljemenjaka), ukrašen je samo sljemenjak br. 4, i to motivom figuralne predstave i dvojne spirale, rađene tehnikom reljefnog ispupčenja i udubljenja. Pored ukrasa neophodno je napomenuti da se sanduk br. 10 sa čeone strane završava na svod, a sanduk br. 11 ima jednu naglašeniju gornju površinu. Stećci su fino obrađeni, dijelom prevrnuti i utonuli u zemlju.

Stanje spomenika

Stećak br. 1 – ploča bez postolja i ukrasa, utonula, fino obrađena, orijentirana u pravcu sjeverozapad – jugoistok; dimenzije stećka su: 182x68x20 cm.

Stećak br. 2 – sljemenjak sa postoljem bez ukrasa, fino obrađen, utonuo i nagnut na bočnu jugoistočnu stranu, orijentiran u pravcu sjeveroistok – jugozapad; dimenzije stećka su: 142x58x49 cm; dimenzije postolja su: 178x90x28 cm.

Stećak br. 3 – sljemenjak sa postoljem bez ukrasa, obrastao mahovinom i lišajevima, prevrnut na južnu bočnu starnu, orijentiran u pravcu zapad – istok; dimenzije stećka su: 154x40x100 cm; dimenzije postolja su: 178x33x44 cm.

Stećak br. 4 – sljemenjak sa postoljem i sa ukrasom, obrastao mahovinom i lišajevima, prevrnut na južnu bočnu stranu i oštećen sa čeone zapadne strane, orijentiran u pravcu zapad – istok; dimenzije stećka su: 150x38x68 cm.

Na krovnoj plohi sa sjeverne strane nalazi se figuralna predstava osobe sa prekrštenim rukama na prsima, izuzetno dobro naznačenim detaljima, očiju, nosa, kose, prstiju u ruku i nogu, preko pojasa poveza. Ukras je rađen tehnikom reljefnog ispupčenja. Iznad glave nalazi se motiv rađen tehnikom udubljivanja, a kojeg je teško identificirati. Na krovnoj plohi sa južne strane, paralelno sa neidentificiranim ukrasom, nalazi se motiv dvostruke spirale rađene tehnikom udubljivanja.

Stećak br. 5 – sljemenjak, većim dijelom utonuo, obrastao mahovinom i lišajevima, orijentiran u pravcu sjeverozapad – jugoistok; dimenzije stećka su: vidljiva dužina 70, vidljiva visina 54 cm.

Stećak br. 6 – sljemenjak sa postoljem, dijelom utonuo, obrastao mahovinom i lišajevima, oštećen sa jugoistočne čeone strane, orijentiran u pravcu sjeverozapad – jugoistok; dimenzije stećka su: 60x50x45 cm; dimenzije postolja su: vidljiva širina postolja 80 cm, vidljiva visina 22 cm.

Stećak br. 7 – sljemenjak sa postoljem bez ukrasa, utonuo sa sjeverozapadne strane, sa jugoistočne čeone strane vidljivo je grobno mjesto ispod stećka, a koje je otkriveno prilikom kopanja tranšea (rova), obrastao mahovinom i lišajevima, orijentiran u pravcu sjeverozapad – jugoistok; dimenzije stećka su: 140x58x38 cm; dimenzije postolja su: vidljiva širina postolja 82 cm, vidljiva visina 34 cm.

Stećak br. 8 –sljemenjak sa postoljem bez ukrasa, utonuo sa sjeverozapadne strane, obrastao mahovinom i lišajevima, orijentiran u pravcu sjeverozapad – jugoistok; dimenzije stećka su: 170x60x48 cm; dimenzije postolja su: vidljiva širina postolja 80 cm, vidljiva visina 20 cm.

Stećak br. 9 – sanduk bez postolja i ukrasa, grubo obrađen, obrastao mahovinom, orijentiran u pravcu sjeverozapad – jugoistok; dimenzije stećka su: 162x80x38 cm.

Stećak br. 10 – sanduk bez postolja i ukrasa, fino obrađen, obrastao mahovinom, obje čeone strane se završavaju na svod(4), orijentiran u pravcu sjeverozapad – jugoistok; dimenzije stećka su: 198x68x32 cm.

Stećak br. 11 – sanduk bez postolja i ukrasa, fino obrađen, obrastao mahovinom,  gornja površina stećka u sjeverozapadnom dijelu je podignuta u odnosu na gornju površinu stećka u jugoistočnom dijelu, orijentiran u pravcu sjeverozapad – jugoistok; dimenzije stećka su: 225x82x50 cm.

Stećak br. 12 – ploča bez postolja i ukrasa, utonula, orijentiran u pravcu sjeveroistok – jugozapad; dimenzije stećka su: 140x58x12 cm.

Stećak br. 13 – sljemenjak bez ukrasa, utonuo u visini krovnih ploha, obrastao mahovinom i lišajevima, orijentiran u pravcu sjeveroistok – jugozapad; dimenzije stećka su: 158x54x17 cm.

Stećak br. 14 – sanduk bez postolja i ukrasa, obrastao lišajevima, orijentiran u pravcu sjeverozapad – jugoistok; dimenzije stećka su: 110x72x58 cm.

Stećak br. 15 – sanduk bez postolja i ukrasa, prevrnut, obrastao mahovinom i lišajevima, orijentiran u pravcu sjeveroistok – jugozapad; dimenzije stećka su: vidljiva dužina 89, vidljiva širina 62, vidljiva visina 60.

 

3. Dosadašnja zakonska zaštita

U Prostornom planu BiH do 2000. godine na području općine Srebrenica kao spomenik III kategorije uvršteno je 31 lokaliteta nekropola sa stećcima (815 stećaka) bez preciznije identifikacije(5). 

U dopisu Zavoda za zaštitu spomenika u sastavu Federalnog ministarstva kulture i sporta od 17. oktobra 2011. godine, Nekropola sa stećcima (lokalitet Mramorje – Bučje), općina Srebrenica, nije bila evidentirana pod navedenim nazivom i nije bila  upisana u Registar spomenika kulture Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine.

 

4. Istraživački i konzervatorsko-restauratorski radovi

Istraživačke radove u smislu popisa i obilaženja lokacija na području općine Srebrenica vršio je Šefik Bešlagić(6).

Konzervatorsko – restauratorski radovi nisu preduzimani.

 

5. Sadašnje stanje dobra

Uvidom na licu mjesta, 20. oktobra 2011. godine, ustanovljeno je sljedeće:

-          Stećci su izloženi ubrzanom propadanju uslijed nedostatka redovnog održavanja,

-          Pojedini stećci su okrnjeni, oštećeni, prevrnuti, dijelom ili upotpunosti utonuli u zemlju,

-          Na stećcima se nalaze biljni organizmi (lišajevi i mahovina) u većoj ili manjoj mjeri,

-          Područje nekropole sa oživljavanjem vegetacije obrasta travom, trnjem i visokim rastinjem, što dodatno uzrokuje razaranje stećaka,

-          Područje nekropole korišteno je u ratnim dešavanjima 1992-1995, što se vidi prokopavanjem tranšea (rova), usljed čega je dijelom otkriveno grobno mjesto ispod stećka broj 7.

 

6. Specifični rizici

-          vandalizam – prevrtanje stećaka,

-          dezintegracija lokaliteta zbog dugogodišnjeg neodržavanja,

-          nepovoljni uticaji atmosferalija,

-          samonikla vegetacija.

 

III - ZAKLJUČAK

Primjenjujući Kriterije za donošenje odluke o proglašenju dobra nacionalnim spomenikom (“Službeni glasnik BiH”, br. 33/02 i 15/03), Komisija donosi odluku kao u dispozitivu. Odluka je zasnovana na sljedećim kriterijima:

A)         Vremensko određenje

B)         Historijska vrijednost

C)         Umjetnička i estetska vrijednost

i.          Kvalitet obrade

ii.          Kvalitet materijala

iii.         Proporcije

v.          Vrijednost detalja

D)         Čitljivost (dokumentarna, naučna, obrazovna vrijednost)

i.          Materijalno svjedočanstvo o manje poznatim historijskim periodima

E)         Simbolička vrijednost

ii.          Sakralna vrijednost

iii.         Tradicionalna vrijednost

v.          Značaj za identitet grupe ljudi

G)         Izvornost

i.          Oblik i dizajn

ii.          Materijal i sadržaj

iii.         Namjena i upotreba

iv.         Tradicija i tehnike

v.          Položaj i smještaj u prostoru

 

Sastavni dio ove odluke su:

-          Imovinsko-vlasnička dokumentacija

-         Dopis Republičke uprave za geodetske i imovinsko-pravne poslove Republike Srpske, Područna jedinica Srebrenica, broj: 21.42/052-55-2/11 od 23. 09. 2011. godine, kojim obavještava Komisiju za očuvanje nacionalnih spomenika da uvidom u postojećim katastarskim planovima ne postoji evidencija o  Nekropoli sa stećcima na lokalitetu Mramorje u naselju Bučje, općina Srebrenica.

-         Dopis Načelnika općine Srebrenica broj: 01-014-449/11 od 30. 09. 2011. godine, kojim obavještava Komisiju da će općina Srebrenica u saradnji sa Turističkom organizacijom općine Srebrenica dostaviti raspoloživu dokumentaciju.

-         Dopis Turističke organizacije općine Srebrenica broj: 3-32-325-55/11 od 31. 10. 2011. godine, kojim je Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika dostavljena skica lokaliteta Mramorje u naselju Bučje, općina Srebrenica i Zapisnik o izvršenom uviđaju na terenu, kojeg je izvršio geometar Željko Mićanović.

-          Dokumentacija o prethodnoj zaštiti dobra

-         Dopis Republičkog zavoda za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Republike Srpske, broj: 07/1-20/624-647/2011 od 28. 09. 2011. godine, kojim obavještava Komisiju za očuvanje nacionalnih spomenika da ne raspolaže podacima i dokumentacijom koja se odnosi na Nekropolu sa stećcima na lokalitetu Mramorje u naselju Bučje, općina Srebrenica.

-         Dopis Zavoda za zaštitu spomenika u sastavu Federalnog ministarstva kulture i sporta broj: 07-40-4-4070-1/11, od 17. 10. 2011. godine, kojim su Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika dostavljeni podaci o evidenciji i statusu prethodne zaštite Nekropole sa stećcima na lokalitetu Mramorje u naselju Bučje, općina Srebrenica.

-          Fotodokumentacija

-         Fotografije postojećeg stanja dobra snimljene su 20. 10. 2011. godine; fotografisao: historičar Zijad Halilović (fotografirano digitalnim fotoaparatom Canon EOS 450D).

-          Tehnička dokumentacija

-         Tehnički snimci postojećeg stanja dobra (skica nekropole, snimak spomenika); dana 20. 10. 2011. godine mjerili i snimali: Zijad Halilović, historičar i Mejra Hodžić, dipl.ing.arh.

 

Korištena literatura

U toku vođenja postupka proglašenja dobra nacionalnim spomenikom BiH, korištena je sljedeća literatura:

 

1955.    Dinić, Mihailo, Za istoriju rudarstva u srednjovekovnoj Srbiji i Bosni. I deo. SAN, posebna izdanja, knj. CCXL, Odelenje društvenih nauka, knj. 14, Beograd, 1955.

 

1971.    Bešlagić, Šefik. Stećci, kataloško-topografski pregled. Sarajevo: Veselin Masleša, 1971.

 

1978.    Kovačević-Kojić, Desanka. Gradska naselja srednjovjekovne bosanske države. Sarajevo: 1978.

 

1980.    Grupa autora. Prostorni plan Bosne i Hercegovine, faza b – valorizacija, prirodne i kulturno-historijske vrijednosti. Sarajevo: Institut za arhitekturu, urbanizam i prostorno planiranje Arhitektonskog fakulteta u Sarajevu i Urbanistički zavod za Bosnu i Hercegovinu Sarajevo, 1980.

 

1982.    Bešlagić, Šefik. Stećci – kultura i umjetnost. Sarajevo: Veselin Masleša, 1982.

 

1982.    Šabanović, Hazim. Bosanski pašaluk. Sarajevo: 1982.


(1) Kovačević-Kojić, Desanka, Gradska naselja srednjovjekovne bosanske države, Sarajevo: 1978. 32, nap. 11-13 sa ostalom literaturom.

(2) Kovačević-Kojić, Desanka, Ibidem, Sarajevo: 1978. 56, nap. 7; Dinić, Mihailo, Za istoriju rudarstva u srednjovekovnoj Srbiji i Bosni, I deo. SAN, posebna izdanja, knj. CCXL, Odelenje društvenih nauka, knj. 14, Beograd, 1955. 96-97.

(3) Šabanović, Hazim, Bosanski pašaluk, Sarajevo, 1982, 51.

(4) U tipologiji sanduka Š. Bešlagić pod slovom f) navodi podvrstu sanduka, čije se čeone strane završavaju na svod. Bešlagić, Šefik, Stećci – kultura i umjetnost, Sarajevo: Veselin Masleša, 1982, 87, 88.

(5) Grupa autora. Prostorni plan Bosne i Hercegovine, faza b – valorizacija, prirodne i kulturno-historijske vrijednosti, Sarajevo: Institut za arhitekturu, urbanizam i prostorno planiranje Arhitektonskog fakulteta u Sarajevu i Urbanistički zavod za Bosnu i Hercegovinu Sarajevo, 1980, 51.

(6) Bešlagić, Šefik, Stećci, kataloško-topografski pregled, Sarajevo: Veselin Masleša, 1971, 234-238.



Pogled na lokalitetPlan nekropoleStećak br. 1Stećak br. 2
Stećci br. 3 i 4Stećak br. 4Stećak br. 4, dekoracijaStećak br. 7


ENGLISH 
Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika © 2003. Razvoj i dizajn: