početna stranica    
 
Odluke o proglašenju dobara nacionalnim spomenicima

ODLUKU
o izmjeni odluka o proglašenju nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine donesenih zaključno sa 50. sjednicom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika


Privremena lista nacionalnih spomenika

Privremena lista nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine
KOMPLETNA


O privremenoj listi

Odluka o brisanju spomenika sa Privremene liste

Lista peticija za proglašenje dobara nacionalnim spomenicima

Odluke o odbijanju prijedloga za proglašenje nacionalnim spomenikom

Ugroženi spomenici

Odluke donesene na posljednjoj sjednici

Online peticije

Pokretno

Nepokretno

MANAGEMENT PLAN
Nomination of the Properties for Inscription on the World Heritage List
Mehmed pasha Sokolovic Bridge in Višegrad
Bosnia and Herzegovina


Nekropola sa stećcima u Vincu, historijsko područje

galerija nazad

Status spomenika -> Nacionalni spomenik

Objavljeno u "Službenom glasniku BiH", broj 72/11.

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika, na osnovu člana V stav 4. Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i člana 39. stav 1. Poslovnika o radu Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika, na sjednici održanoj 26. oktobra 2010. godine donijela je

 

O D L U K U

 

I

 

Historijsko područje – Nekropola sa stećcima u Vincu, općina Jajce, proglašava se nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: nacionalni spomenik).

Nacionalnih spomenik čini nekropola sa 38 stećaka.

Nacionalni spomenik se nalazi na prostoru koji obuhvata k.č. 7/37/1, 7/37/3, 7/38/1 i 7/38/2, posjedovni list broj 492, k.o. Vinac, općina Jajce, Federacija Bosne i Hercegovine, Bosna i Hercegovina.

Na nacionalni spomenik se primjenjuju mjere zaštite utvrđene Zakonom o provođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika uspostavljene prema Aneksu 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini („Službene novine Federacije BiH” br. 2/02, 27/02, 6/04 i 51/07).

 

II

 

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Vlada Federacije) dužna je osigurati pravne, naučne, tehničke, administrativne i finansijske mjere za zaštitu, konzervaciju i prezentaciju nacionalnog spomenika.

Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika (u daljnjem tekstu: Komisija) utvrdit će tehničke uslove i osigurati finansijska sredstva za izradu i postavljanje informacione table sa osnovnim podacima o spomeniku i odluci o proglašenju dobra nacionalnim spomenikom.

 

III

 

S ciljem trajne zaštite na prostoru definiranom u tački I stav 3. ove odluke, utvrđuju se sljedeće mjere zaštite:

-          dopušteni su isključivo istraživački i konzervatorsko-restauratorski radovi, uključujući i one koji imaju za cilj prezentaciju spomenika, uz odobrenje federalnog ministarstva nadležnog za prostorno uređenje (u daljnjem tekstu: nadležno ministarstvo) i stručni nadzor nadležne službe zaštite naslijeđa na nivou Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: nadležna služba zaštite);

-          radovi na uređenju nekropole, uklanjanju samonikle vegetacije i čišćenje stećaka od lišaja i mahovine, te radovi na saniranju oštećenja dopušteni su isključivo uz projekat sanacije, restauracije i konzervacije odobren od strane nadležnog ministarstva i uz stručni nadzor nadležne službe zaštite;

-          područje predstavlja potencijalni arheološki lokalitet, pa je prilikom obavljanja istražnih radova obavezno osigurati prisustvo arheologa;

-          nije dopušteno odlaganje otpada.

 

Vlada Federacije dužna je posebno osigurati provedbu sljedećih mjera:

-          izradu geodetskog snimka postojećeg stanja;

-          izradu Plana sanacije, restauracije i konzervacije lokaliteta;

-          izradu Plana upravljanja lokalitetom.

 

Prva faza izrade detaljnog Plana upravljanja lokalitetom podrazumijeva izradu projekta čišćenja nekropole sa hitnim mjerama zaštite, koje uključuju čišćenje i uređenje nekropole kako bi se utvrdio tačan broj stećaka, njihove dimenzije, položaj i identificiranje ukrasa na stećcima.

 

IV

 

Svi pokretni nalazi koji u toku arheološkog istraživanja budu nađeni, bit će pohranjeni u najbližem muzeju koji ispunjava kadrovske, materijalne i tehničke uslove ili u Zemaljskom muzeju Bosne i Hercegovine u Sarajevu, obrađeni i prezentirani na odgovarajući način.

Sav pokretni i nepokretni arheološki materijal koji bude nađen u toku arheoloških istraživanja neophodno je stručno obraditi.

Arheolog – voditelj arheoloških istraživanja dužan je nakon izvršenih arheoloških radova podnijeti izvještaj Komisiji i instituciji koja je obavila istraživanja.

Arheolog – voditelj arheoloških istraživanja mora imati na raspolaganju sav pronađeni pokretni i nepokretni arheološki materijal dok traje istraživanje i dok ne završi izvještaj, a najduže za period od tri godine.

Paralelno s izvođenjem arheoloških istraživanja, neophodna je sukcesivna konzervacija nepokretnih nalaza na lokalitetu i konzervacija pokretnog arheološkog materijala i njegovo pohranjivanje u odgovarajuće prostore (depoe).

Nakon dostavljanja izvještaja o provedenom istraživanju, Komisija će utvrditi pokretne nalaze na koje će biti primjenjivane mjere zaštite koje Komisija utvrđuje.

Iznošenje pokretnih nalaza iz stava 1. ove tačke iz Bosne i Hercegovine nije dopušteno.

Izuzetno od odredbe stava 7. ove tačke, ukoliko voditelj istraživanja utvrdi da je neophodna obrada nekog nalaza izvan zemlje, dokaze o tome prezentirat će Komisiji, koja može dopustiti privremeno iznošenje nalaza iz zemlje pod detaljno utvrđenim uslovima njegovog iznošenja, postupanja s njim u toku boravka izvan zemlje i njegovog povratka u Bosnu i Hercegovinu.

 

V

 

Stavljaju se izvan snage svi provedbeni i razvojni prostorno-planski akti u dijelu u kome su suprotni odredbama ove odluke.

 

VI

 

Svako a posebno nadležni organi Federacije Bosne i Hercegovine, kantona, gradske i općinske službe suzdržat će se od preduzimanja bilo kakvih radnji koje mogu da oštete nacionalni spomenik ili dovedu u pitanje njegovu zaštitu.

 

VII

 

Ova odluka dostavit će se Vladi Federacije, nadležnom ministarstvu, nadležnoj službi zaštite i općinskom organu uprave nadležnom za poslove urbanizma i katastra, radi provođenja mjera utvrđenih u tač. II–VI ove odluke, te nadležnom općinskom sudu radi upisa u zemljišne knjige.

 

VIII

 

Sastavni dio ove odluke je obrazloženje sa pratećom dokumentacijom, koje je dostupno na uvid zainteresiranim licima u prostorijama i na web stranici Komisije  (www.kons.gov.ba).

 

IX

 

Prema članu V stav 4. Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, odluke Komisije su konačne.

 

X

 

Ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u  „Službenom glasniku BiH“.

 

Ovu odluku Komisija je donijela u sljedećem sastavu: Zeynep Ahunbay, Martin Cherry, Amra Hadžimuhamedović, Dubravko Lovrenović i Ljiljana Ševo.

 

Broj: 05.1-02.3-71/10-39

26. oktobra 2010. godine

Sarajevo

 

Predsjedavajuća Komisije

Amra Hadžimuhamedović

 

O b r a z l o ž e n j e

 

I – UVOD

Na temelju članka 2, stavak 1. Zakona o provedbi odluka Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika, uspostavljenog sukladno Aneksu 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, „nacionalni spomenik” je dobro koje je Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika proglasilo nacionalnim spomenikom sukladno čl. V. i VI. Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, kao i dobra upisana na Privremenu listu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH“ broj 33/02), sve dok Povjerenstvo ne donese konačnu odluku o njihovom statusu, a za što ne postoji vremensko ograničenje i bez obzira da li je za dotično dobro podnesen zahtjev.

Društvo za zaštitu kulturno-povijesnih i prirodnih vrijednosti Jajce podnijelo je Povjerenstvu, dana 6.9.2010. godine prijedlog/peticiju za proglašenje Nekropole stećaka u Vincu - Kamenica, općina Jajce, nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.

Sukladno odredbama Zakona, a na temelju članka V, stavak 4. Aneksa 8. i članka 35. Poslovnika o radu Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika, Povjerenstvo je pristupilo provedbi postupka za donošenje konačne odluke za proglašenje dobra nacionalnim spomenikom.

Izjava o značaju dobra

Nekropola sa stećcima je smještena u neposrednoj blizini srednjovjekovnog grada Vinca, koji se u povijesnim izvorima prvi put spominje 1453. godine. Tada je zabilježeno da su se dubrovački poklisari zaustavili “sotto Vinazac” na putu kralju Tomašu u Jajce.

Nekropola je situirana s desne strane ceste koja iz pravca Donjeg Vakufa vodi ka Jajcu. Na lokalitetu je evidentirano vidljivih 38 stećaka. Prema konfiguraciji terena postoji mogućnost da je dio stećaka utonuo. Ukrasi na stećcima nisu evidentirani.

Oblici i kvalitet tesanja mramorja upućuju na zaključak da je nekropola nastala u vremenskom rasponu između konca XIV. i konca XV. stoljeća.

 

II – PRETHODNI POSTUPAK

U postupku koji prethodi donošenju konačne odluke o proglašenju izvršen je uvid u:

-          dokumentaciju o lokaciji imovine i sadašnjem vlasniku i korisniku dobra (kopiju katastarskog plana i zemljišnoknjižni izvadak),

-          podatke o sadašnjem stanju i namjeni dobra, uključujući i opis i fotografije, podatke o oštećenjima tijekom rata, podatke o intervencijama na restauraciji ili drugoj vrsti radova na dobru, itd.,

-          povijesnu, arhitektonsku ili drugu dokumentarnu građu o dobru.

-          dopisom br. 43/10, od 20. 9. 2010. godine, obaviješteni smo od strane Društva za zaštitu kulturno-povijesnih i prirodnih vrijednosti, Jajce, da je nekropola u kolovozu 2010. godine, očišćena,

-          dopisom broj 05.1-35.2-10/10-193, od 6. 10. 2010. godine zatražena je dostava dokumentacije i stav vlasnika u vezi sa proglašenjem nekropole sa stećcima, Vinac-Kamenica, općina Jajce, nacionalnim spomenikom BiH, od Općine Jajce, Federalnog ministarstva prostornog uređenja i Zavoda za zaštitu spomenika u sastavu Federalnog ministarstva kulture i sporta.

 

Na temelju uvida u prikupljenu dokumentaciju i stanje dobra utvrđeno je sljedeće:

 

1. Podaci o dobru

Lokacija

Naselje Vinac nalazi se oko 13 km južno od Jajca. U Vincu se nalazi stari grad smješten na stijeni nadmorske visine oko 500 m, koja se strmo ruši grebenima u dolinu, uz desnu obalu rijeke Vrbas. Zbog tih stjenovitih grebena Vrbas u velikom meandru okružuje grad sa tri strane. U okolini naselja nalaze se tri manje nekropole sa stećcima.

Na lokalitetu Kamenica smještena je nekropola sa stećcima, na zemljopisnoj širini 44°16'34.62" i zemljopisnoj dužini 17° 16'57.05".

Nacionalni spomenik se nalazi na lokaciji koja obuhvaća k.č broj 7/37/1 k.č broj 7/37/3, k.č broj 7/38/1.i k.č broj 7/38/2 upisani u izvadak posjedovnog lista broj 492, k.o. Vinac(1) općina Jajce, Federacija BiH, Bosna i Hercegovina.

Povijesni podaci(2)

O naselju Vinac nema mnogo historijskih podataka. Prvi put se spominje u historijskim izvorima 1453. godine. Tada je zabilježeno da su se dubrovački poklisari zaustavili “sotto Vinazac”  na putu kralju Tomašu u Jajce. Koliko je podgrađe ispod utvrđenja bilo razvijeno, nije poznato.(3)  

U vrijeme Jajačke banovine od 1464. do 1526/7. godine, Mađari su držali Vinac do 1498. godine, kada su ga zauzele Osmanlije, ovaj grad se u mađarskim dokumentima javlja pod imenom Koszorúvár.

Prema oblicima kula i polubastiona, grad je građen vjerojatno već u doba kada se u ovim krajevima uvidjela snaga vatrenog oružja. 

U doba osmanske vladavine, Vinac se spominje u nekoliko navrata. U tursko-ugarskim ugovorima 1503. i 1519. godine Vinac pripada Osmanlijama. Iako je zauzet krajem XV. stoljeća, "nahija Vinčac” u osmanskim popisima javlja se tek od 1562. godine, a Vinac kao utvrđeni grad i centar nahije.(4)  

U popisu inventara bosanskih gradova iz 1833. godine, Vinac je bio prazan, tj. nije u njemu bilo više ni oružja ni streljiva, kao ni zaliha hrane, što znači da je te godine napušten.(5)  

 

2. Opis dobra(6)  

Na lokalitetu je evidentirano vidljivih 38 stećaka. Ukrasi na stećcima nisu evidentirani. Nekropola je smještena na kosini, te stećci klize. Stećci su slabo obrađeni i očuvani, postavljeni su po oba glavna pravca.

Opis stećaka

Stećak broj 1 - sanduk s postoljem, dimenzija 146 x 82 x 54 cm, postolje dimenzija: 164 x 124 cm i visine 24 cm, mjestimično obrastao mahovinom, nagnut.

Stećak broj 2 - sanduk, dimenzija: 170 x ? i visine 37 cm, jako oštećen (odlomljen).

Stećak broj 3 - visoki sanduk s postoljem, dimenzija 114 x 185 i vidljive širine 86 cm, oštećen, mjestimično obrastao mahovinom, nagnut.

Stećak broj 4 - sanduk s postoljem, dimenzija: 156 x 55 x 39 cm, nagnut, dijelom u zemlji, mjestimično obrastao mahovinom.

Stećak broj 5 - mali sanduk s postoljem, dimenzija: 80 x 48 x 28 cm i dužine postolja 104 cm, nagnut, klizi, mjestimično obrastao mahovinom.

Stećak broj 6 - sanduk, dimenzija: 57 x 134 x 37 cm, popucala gornja ploha stećka.

Stećak broj 7 - sljemenjak s postoljem, blago svedenog krova, dimenzija: 160 x 90 x 70 cm, nagnut, mjestimično obrastao mahovinom.

Stećak broj 8 - sljemenjak, blago svedenog krova, dimenzija: 155 x 72 x 60 cm, dosta oštećen, mjestimično obrastao mahovinom.

Stećak broj 9 - sljemenjak, blago svedenog krova, dimenzija: 124 x 74 x 34 cm, utonuo, obrastao mahovinom.

Stećak broj 10 - sanduk (?), dimenzija: 168 x 89 x 55 cm, potpuno prekriven mahovinom.

Stećak broj 11 - dimenzija: 133 x 67 x 23 cm.

Stećak broj 12 - sanduk s postoljem, dimenzija: 150 x 60 x 46 cm, dimenzije postolja: 180 x ? x 17 cm, djelomično prekriven zemljom, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom.

Stećak broj 13 - sljemenjak, dimenzija: 140 x 70 x 41 cm, dosta popucalih ploha, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom.

Stećak broj 14 - dimenzija: 125 x 68 x 35 cm, dosta popucalih ploha, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom.

Stećak broj 15 - dimenzija: 137 x 63 x 34 cm, dosta popucalih ploha, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom.

Stećak broj 16 - dimenzija: 145 x 59 x 30 cm, dosta popucalih ploha, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom.

Stećak broj 17 - dimenzija :190 x 135 x 40 cm. Odlomljen na jednom ćošku.

Stećak broj 18 - dimenzija: 145 x 55 x 27 cm, dosta oštećen, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom.

Stećak broj 19 - dimenzija: 152 x 76 x 35 cm.

Stećak broj 20 - dimenzija jednog prelomljenog dijela 89 x 60 x 39 cm i drugog 55 x 60 x 39 cm.(sastoji se iz dva dijela), pukao, dosta oštećen.

Stećak broj 21 - sanduk s postoljem, dimenzija 150 x 60 x 50, postolje dimenzija 160 x 30 x 16 cm, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom.

Stećak broj 22 - sljemenjak, dimenzija: 137 x 75 x 68 cm, oštećen, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom.

Stećak broj 23 - sljemenjak, dimenzija: 166 x 120 x 95 cm, oštećen, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom.

Stećak broj 24 - sljamenjak (?), dimenzija: 170 x 70 x 47 cm, oštećen, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom.

Stećak broj 25 - sljemenjak (?) dimenzija: 157 x 80 x 33 cm, oštećen, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom.

Stećak broj 26 - sljemenjak, dimenzija: 150 x 127 x 90 cm, oštećen, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom.

Stećak broj 27 - amorfan, oštećen.

Stećak broj 28 - dimenzija: 210 x 105 x 25 cm, pod nanosom zemlje.

Stećak broj 29 - dimenzija 155 x 70 x 35 cm, jako oštećen, obrastao mahovinom.

Stećak broj 30 - amorfan, oštećen.

Stećak broj 31 - dimenzija 160 x 95 x 50 cm, oštećen, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom.

Stećak broj 32 - sanduk s postoljem, dimenzija 140 x 68 x 40 cm, postolje visine 20 cm, oštećena gornja ploha, mjestimično obrastao mahovinom

Stećak broj 33 - dimenzija: 108 x 65 x 16 cm, jako oštećen, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom.

Stećak broj 34 - dimenzija: 110 x 48 x 35 cm, nedostaje jugoistočni ćošak stećka, jako oštećen, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom.

Stećak broj 35 - sljemenjak, dimenzija: 155 x 75 x 55 cm, popucalih ploha, mjestimično obrastao mahovinom.

Stećak broj 36 - dimenzija: 178 x 70 x 22 cm, većim dijelom prekriven nanosom zemlje.

Stećak broj 37 - sanduk s postoljem, dimenzija 110 x 55 x 40 cm, dimenzija postolja: 130 x 75 x 12 cm, oštećen, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom.

Stećak broj 38 - dimenzija: 160 x 85 x 70 cm, gornja ploha obrasla mahovinom.

 

3. Dosadašnja zakonska zaštita

U Prostornom planu BiH do 2000. godine na području Jajca kao spomenik III. kategorije uvršteno je 4 lokaliteta nakropola sa stećcima (119 stećaka) bez preciznije identifikacije.

          

4. Istraživački i konzervatorsko-restauratorski radovi

Zemaljski muzej u Sarajevu, 50-tih godina prošlog stoljeća, započeo je sistematičnija istraživanja nekropola sa stećcima u Bosni i Hercegovini.

Na nekropoli u naselju Vinac nisu vršeni konzervatorsko-resturatorski radovi.

           Šefik Bešlagić navodi da se na lokalitetu Kamenica, s lijeve strane Vrbasa, nalazi nekropola sa 31 stećkom i to 28 ploča i 3 sljemenjaka.(7)  

 

5. Sadašnje stanje dobra

Uvidom na lokalitetu, dana 7. 10. 2010. godine ustanovljeno je sljedeće:

-          Evidentirano je 38 stećaka obrađenih ovom odlukom;

-          Nije bilo moguće odrediti u svim slučajevima o kojem se obliku stećaka radi (oštećenja);

-          Većina stećaka oštećena (pliće ili dublje napukli stećci, oštećene gornje plohe stećaka, odlomljeni dijelovi stećaka);

-          Većina stećaka je u manjoj ili većoj mjeri bila obrasla mahovinom prije kolovoza 2010. godine;

-          Stećci su slabo obrađeni i očuvani, postavljeni su po oba glavna pravca.

 

6. Specifični rizici

-          blizina ceste,

-          konfiguracija terena (kosina),

-          neodržavanje lokaliteta.

 

III – ZAKLJUČAK

Primjenjujući Kriterije za proglašenje dobara nacionalnim spomenicima („Službeni glasnik BiH” br. 33/02 i 15/03), Povjerenstvo je donijelo odluku kao u dispozitivu. Odluka je utemeljena na sljedećim kriterijima:

A)         Vremensko određenje

B)         Povijesna vrijednost

D)         Čitljivost (dokumentarna, znanstvena, obrazovna vrijednost)

i.          Svjedočanstvo o povijesnim mijenama

iv.         Svjedočanstvo o određenom tipu, stilu ili maniru

E)         Simbolička vrijednost

i.          Ontološka vrijednost

ii.          Sakralna vrijednost

v.          Značaj za identitet skupine ljudi.

 

            Sastavni dio ove odluke su:    

-          Imovinsko-vlasnička dokumentacija;

-          Fotodokumentacija: fotografije postojećeg stanja snimljene su 7. 10. 2010. godine; fotografirala: arheolog Silvana Čobanov (digitalnim fotoaparatom Canon 1400D);

-          Tehnička dokumentacija: Tehnički snimci postojećeg stanja dobra (skica nekropole i snimak stećaka); dana 7. 10. 2010. godine mjerili i snimali: arhitekta Arijana Pašić i arheolog Silvana Čobanov.

 

Korištena literatura

Tijekom vođenja postupka proglašenja dobra nacionalnim spomenikom BiH, korištena je sljedeća literatura:

 

1905.    Truhelka, Ćiro. Naši gradovi, opis najljepših sredovječnih gradova Bosne i Hercegovine. Sarajevo: 1904, 64-69.

 

1918.    Truhelka, Ćiro. „Pabirci iz jednog jajačkog sidžila“, U Glasnik Zemaljskog muzeja u Sarajevu XXX. Sarajevo: 1918.

 

1952.    Kreševljaković, Hamdija. Prilozi povijesti bosanskih gradova pod turskom upravom, Prilozi za orijentalnu filologiju i istoriju jugoslovenskih naroda pod turskom vladavinom II/1951. Sarajevo: 1952.

 

1954.    Kreševljaković, Hamdija. „Stari bosanski gradovi“, U Naše starine I. Sarajevo: 1953.

 

1957.    Vego, Marko. Naselja srednjevjekovne bosanske države. Sarajevo: 1957.

 

1958.    Mazalić, Đoko. „Vinac i Doboj“, U Glasnik Zemaljskog muzeja u Sarajevu, (Arheologija) nova serija broj XIII. Sarajevo: 1958.

 

1971.    Bešlagić, Šefik. Stećci, kataloško-topografski pregled. Sarajevo: „Veselin Masleša“, 1971.

 

1978.    Kovačević-Kojić, Desanka. Gradska naselja srednjovjekovne bosanske države. Sarajevo: 1978.

 

1979.    Čelebija, Evlija. Putopis. Sarajevo: Biblioteka „Kulturno naslijeđe", „Veselin Masleša”, 1979.

 

1982.    Šabanović, Hazim. Bosanski pašaluk, postanak i upravna podjela. Sarajevo: „Svjetlost“, 1982.


(1) K.č. iz Plana 492, k.o. Vinac je popisni katastar iz 1953. godine. U općini Jajce je na snazi popisni katastar, gdje osnovne katastarske podloge (planove) čine planovi iz 1953. god. koji su za 38 od 39 katastarskih općina uništeni. Dok se Zemljišna knjiga još uvijek evidentira na osnovu Austrijskog premjera koji je izvršen 1980-ih godina.

(2) Više podataka o Vincu pogledati u odluci o proglašenju Graditeljske cjeline Stari grad Vinac, nacionalnim spomenikom BiH

(3) Kovačević-Kojić, Desanka, Gradska naselja srednjovjekovne bosanske države, Sarajevo: 1978., 12.

(4) Šabanović, Hazim, Bosanski pašaluk, postanak i upravna podjela, Sarajevo: Svjetlost, 1982., 178.

(5) Kreševljaković, Hamdija, Prilozi povijesti bosanskih gradova pod turskom upravom, Prilozi za orijentalnu filologiju i istoriju jugoslovenskih naroda pod turskom vladavinom II/1951, Sarajevo: 1952, 119-184.

(6) Podaci prije čišćenja nekropole iz kolovoza 2010.

(7) Šefik, Bešlagić, Stećci, kataloško-topografski pregled, Sarajevo: 1971., 126.



Plan nekropoleNekropola sa stećcima u VincuNekropola sa stećcima u VincuNekropola sa stećcima u Vincu
Stećak br. 1Stećak br. 2  


ENGLISH 
Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika © 2003. Razvoj i dizajn: