početna stranica    
 
Odluke o proglašenju dobara nacionalnim spomenicima

ODLUKU
o izmjeni odluka o proglašenju nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine donesenih zaključno sa 50. sjednicom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika


Privremena lista nacionalnih spomenika

Privremena lista nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine
KOMPLETNA


O privremenoj listi

Odluka o brisanju spomenika sa Privremene liste

Lista peticija za proglašenje dobara nacionalnim spomenicima

Odluke o odbijanju prijedloga za proglašenje nacionalnim spomenikom

Ugroženi spomenici

Odluke donesene na posljednjoj sjednici

Online peticije

Pokretno

Nepokretno

MANAGEMENT PLAN
Nomination of the Properties for Inscription on the World Heritage List
Mehmed pasha Sokolovic Bridge in Višegrad
Bosnia and Herzegovina


Rimokatoličko groblje Hrast, grobljanska cjelina

galerija nazad

Status spomenika -> Nacionalni spomenik

            Objavljeno u "Službenom glasniku BiH", broj 44/04

            Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika, na temelju članka V stavak 4. Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i članka 39. stavak 1. Poslovnika o radu Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika, na sjednici održanoj od 20. do 26. siječnja 2004. godine, donijelo je

 

O D L U K U

 

I

 

           Grobljanska cjelina – Rimokatoličko groblje Hrast u Jajcu proglašava se nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: nacionalni spomenik).

           Nacionalni spomenik se nalazi na lokaciji koja obuhvata k.č. br. 628,  k.o. Jajce I, općina Jajce, Federacija Bosne i Hercegovine, Bosna i Hercegovina.

            Na nacionalni spomenik primjenjuju se mjere zaštite utvrđene Zakonom o provedbi odluka Povjerenstva za zaštitu nacionalnih spomenika uspostavljenog prema Aneksu 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini (“Službene novine Federacije BiH”, br. 2/02 i 27/02).

 

II

 

            Vlada Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Vlada Federacije) dužna je osigurati pravne, znanstvene, tehničke, administrativne i financijske mjere za zaštitu, konzervaciju i prezentaciju nacionalnog spomenika.

            Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo) utvrdit će tehničke uvjete i osigurati financijska sredstva za izradu i postavljanje informacione ploče sa osnovnim podacima o spomeniku i odluci o proglašenju dobra nacionalnim spomenikom.

 

III

 

          U cilju trajne zaštite dobra utvrđuje se sljedeće mjere zaštite, koje se odnose na prostor definiran u točki I stavak 2. ove odluke:

            - nije dopušteno izvođenje bilo kakvih radova osim redovnog održavanja aktivnog groblja, te konzervatorsko-restauratorskih radova na starijim spomenicima, uz odobrenje federalnog ministarstva nadležnog za prostorno uređenje i stručni nadzor nadležne službe zaštite naslijeđa na razini Federacije Bosne i Hercegovine;

            - nije dopušteno odlaganje otpada;

            - dopuštena je isključivo sanitarna sječa stabala.

 

IV

 

            Stavljaju se van snage svi provedbeni i razvojni prostorno-planski spisi koji su u suprotnosti sa odredbama ove odluke.

 

V

 

            Svatko, a posebno nadležni organi Federacije Bosne i Hercegovine, kantona, gradske i općinske službe suzdržat će se od poduzimanja bilo kakvih radnji koje mogu oštetiti nacionalni spomenik ili dovesti u pitanje njegovu zaštitu.

 

VI

 

            Ova odluka dostavit će se Vladi Federacije, federalnom ministarstvu nadležnom za prostorno uređenje, nadležnoj službi zaštite naslijeđa na razini Federacije Bosne i Hercegovine  i općinskim organima uprave nadležnim za poslove urbanizma i katastra, radi provedbe mjera utvrđenih u toč. II - V ove odluke i nadležnom općinskom sudu radi upisa u zemljišne knjige.

 

VII

 

            Sastavni dio ove odluke je obrazloženje sa pratećom dokumentacijom, koje je dostupno na uvid zainteresiranim osobama u prostorijama i na web stranici Povjerenstva  (http://www.aneks8komisija.com.ba).

 

VIII

 

            Prema članku V, stavak 4. Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, odluke Povjerenstva su konačne.

 

IX

 

            Ova odluka stupa na snagu danom donošenja i objavit će se u «Službenom glasniku BiH».

 

 

            Ovu odluku Povjerenstvo  je donijelo u sljedećem sastavu: Zeynep Ahunbay, Amra Hadžimuhamedović, Dubravko Lovrenović, Ljiljana Ševo i Tina Wik.

 

Predsjedateljka Povjerenstva

Ljiljana Ševo

Broj: 07.2-2-506/03-1                                         

21. siječnja 2004. godine

Sarajevo                                                                                   

 

O b r a z l o ž e n j e

 

I – UVOD

           Na temelju Zakona o provedbi odluka Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika, uspostavljenog prema Aneksu 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, članak 2, stavak 1, “nacionalni spomenik” je dobro koje je Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika proglasilo nacionalnim spomenikom, u skladu sa čl. V i VI Aneksa 8, Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, kao i dobra upisana na Privremenu listu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine («Službeni glasnik BiH», Broj 33/02), sve dok Povjerenstvo ne donese konačnu odluku o njihovom statusu, a za što ne postoji vremensko ograničenje i bez obzira da li je za dotično dobro podnesen zahtjev.

            Općina Jajce je dana 21. veljače 2003. godine podnijela peticiju / prijedlog za proglašenje Rimokatoličkog groblja Hrast sa kapelom, nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.

            Povjerenstvo je na sjednici održanoj od 01. do 02. srpnja 1999. godine donijelo odluku o stavljanju Katoličkog groblja u Jajcu na Privremenu listu nacionalnih spomenika BiH, pod rednim brojem 283.

            U skladu sa odredbama zakona, a na temelju članka V, Aneksa 8. i članka 35. Poslovnika o radu Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika, Povjerenstvo je  pristupilo provedbi postupka za donošenje konačne odluke za proglašenje dobra nacionalnim spomenikom. 

 

II - PRETHODNI POSTUPAK

            U postupku koji prethodi donošenju konačne odluke o proglašenju izvršen je uvid u: 

-         podatke o sadašnjem stanju i namjeni dobra, uključujući i opis i fotografije, podatke o oštećenjima u toku rata, podatke o intervencijama na restauraciji i drugoj vrsti radova na dobru, itd.,

-         z.k.  izvadak i podatke o vlasništvu,

-         povijesnu, arhitektonsku i drugu dokumentarnu građu o dobru, koja je data u popisu korištenja dokumentacije u sklopu ove odluke.

 

            Na temelju uvida u  prikupljenu dokumentaciju i stanje dobra, utvrđeno  je sljedeće:

 

1. Podaci o dobru

Lokacija

            Staro katoličko groblje se nalazi u naselju Hrast, nedaleko od jajačkog Franjevačkog samostana i ostataka Crkve Blažene Djevice Marije. Omeđeno je ulicama Nova cesta i Franje Peterkovića. Obuhvata k.č. br. 628. k.o. Jajce I, Federacija Bosne i Hercegovine.

 

Povijesni podaci

            Na temelju pronađenih nadgrobnih spomenika, može se zaključiti da je gradsko katoličko groblje u Jajcu vrlo staro. Datumi na nadgrobnim spomenicima u njegovoj jugoistočnoj – donjoj strani, datiraju od 1719. godine, što ne znači da ovo groblje nije još starijeg datuma. Do 1961. godine u groblju se nalazilo nekoliko srednjovjekovnih nadgrobnika. U izvještaju koji je prethodio radu Povjerenstva za razmatranje programa adaptacije i konzervacije spomenika kulture i prirode Jajca i okoline, urađenom dana 19. rujna 1961. godine, a u čijem sastavljanju su učestvovala tada ugledna imena zaštite naslijeđa, navodi se podatak da je»pri dnu groblja prisutno nekoliko srednjevjekovnih stećaka». Također se u istom izvještaju navodi stablo lipe koje predstavlja dendrološku vrijednost flore tih krajeva.

            Ovaj memorijal pruža neke elemente za proučavanje socioprofesionalne i nacionalne strukture stranih državljana koji su se nastanjivali u Jajcu poslije austrougarske okupacije.

 

2. Opis dobra

            Katoličko groblje zauzima površinu od 1 hektara i 28 ari. Parcela groblja je položena u osnovnom pravcu sjeverozapad – jugoistok.  Sa istočne strane graniči sa ulicom Franje Peterkovića. Groblje je smješteno na maloj uzvišici koja počinje na jugoistoku i postepeno se penje prema najvišoj koti koja se nalazi na sjeverozapadnoj strani kompleksa.

            Otprilike na polovici groblja nalazi se centralna staza postavljena u pravcu sjeverozapad – jugoistok, sa grobnom kapelicom na sredini. Kapelica je nastala najvjerojatnije u doba austrougarske uprave i nema podataka da li je na tom mjestu nekada ranije bio objekt slične namjene.

            Glavni ulaz u groblje se nalazi sa sjeverozapadne strane.

            Kao i kod ostalih grobalja, i ovdje se nailazi na izmiješanost nadgrobnika što je prisutno kod grobalja koja su aktivna dugi niz godina. Veća koncentracija starijih nadgrobnika koji potječu  iz prve polovice 18. stoljeća, vidljiva je u samom dnu parcele, odnosno na njegovoj jugoistočnoj strani.

            Sjeverni dio groblja, naročito njegova druga polovica,  isparcelisan je za nova grobna mjesta, a na njenom krajnjem rubu su grobnice podignute nekoliko decenija prije rata 1992-1995. godine.

            Na groblju ima dosta i pojedinačnih obiteljskih grobnica, naročito iz vremena austorugarske vladavine.

            Najstariji spomenici su u obliku stele, visoke oko 80 cm, koja je lučno završena. Ukrasi su izrađivani uglavnom u plitkom reljefu, nekad vješto, a nekad vrlo jednostavno urađeni. Prikaz križa je obavezan na svakoj steli, ali u raznim varijantama kao što su latinski križ, kalvarija-golgota. Na nekim stelama je donja polovica rezervirana za natpis, koji se javlja na ovakvim stelama krajem 19. stoljeća. Natpis može biti kratak i urezan je na dnu stele, a ponekad zauzima donju polovicu spomenika. Materijal za izradu nadgrobnika je najčešće kamen i to vapnenac, sedra i posebna vrsta lokalnog pješčara.

            U groblju se nalaze i tri spomenika austrougarskim vojnicima koji su služili vojni rok u Jajcu, a koji su poginuli u borbama u Srbiji za vrijeme I svjetskog rata. Ovakvi spomenici se sreću na svim gradskim grobljima po Bosni i Hercegovini i većinom su u obliku stele.

            Kontinuitet sahranjivanja u groblju u Jajcu se nastavlja i između dva svjetska rata i u vremenu iza II svjetskog rata, kada počinje uveliko podizanje mramornih i granitnih grobnica i koje se zadržalo sve do današnjih dana.

 

3. Dosadašnja zakonska zaštita

            Katoličko groblje u Jajcu se nalazi na Privremenoj listi nacionalnih spomenika BiH, pod rednim brojem 283.

 

4. Istraživački i konzervatorsko-restauratorski radovi 

            Nisu vršeni.

 

5. Sadašnje stanje dobra

      Uvidom na licu mjesta ustanovljeno je sljedeće:

-         jugoistočni dio groblja, na kome se nalazi većina najstarijih nadgrobnika, je dosta zapušten,

-         spomenici su utonuli u zemlju i dijelom su nakrivljeni,

-         jedan dio najstarijih nadgrobnika je povađen i deponiran na sredinu donjeg dijela groblja.     

 

III - ZAKLJUČAK

            Primjenjujući Kriterije za proglašenje dobara nacionalnim spomenicima (Službeni glasnik BiH”, br. 33/02 i 15/03), Povjerenstvo je donijelo odluku kao u dispozitivu. Odluka je utemeljena na sljedećim kriterijima:

A)  Vremensko određenje

C)  Umjetnička i estetska vrijednost

v. Vrijednost detalja

D) Čitljivost (dokumentarna, znanstvena, obrazovna vrijednost)        

iv. Svjedočanstvo o određenom tipu, stilu ili regionalnom maniru

E) Simbolička vrijednost

iii. Tradicionalna vrijednost

iv. Vezanost za rituale i obrede

v. Značaj za identitet skupine ljudi

G)  Izvornost                                  

vi.   Duh i osjećanja

I) Cjelovitost

iii. Zaokruženost (kompletnost)

 

           Sastavni dio ove odluke su:

-         fotodokumentacija,

-         grafički prilozi.

 

Korištena literatura:

            U toku vođenja postupka proglašenja dobra nacionalnim spomenikom BiH,  korištena je sljedeća literatura:

 

1904. Truhelka, Ćiro, Kraljevski grad Jajce, Sarajevo, 1904.

 

1916.  L. Thalloczy, Povijest Jajca, Zagreb, 1916.

 

1952. Mazalić, Đoko, Stari grad Jajce, Glasnik Zemaljskog muzeja u Sarajevu, n.s. sveska VII, Sarajevo, 1952, 59-100.

 

1953. Kreševljaković, Hamdija, Stari bosanski gradovi, Naše starine I, Sarajevo, 1953, 7-47.

 

1963. Anđelić, Pavao, Jedna etapa izgradnje Jajca, Zbornik krajiških muzeja II, Banja Luka, 1963/1964, 50-52.

 

1963. Basler, Đuro, Manji nalazi iz starije prošlosti Jajca, Zbornik krajiških muzeja II, Banja Luka, 1963/1964, 40-49.

 

1970. Jadrić, Radivoj , Revitalizacija istorijskog jezgra Jajca, Sarajevo, 1970.

 

Dokumentacija Arhiva BiH, Općine Jajce i Zavoda za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa BiH,



Rimokatoličko groblje Hrast u JajcuGrupa nadgrobnika na rimokatoličkom groblju HrastNadgrobnik iz 1793 godine na rimokatoličkom groblju HrastNadgrobnik iz 1810 godine
Nadgrobnik iz 1869 godine   


ENGLISH 
Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika © 2003. Razvoj i dizajn: