početna stranica    
 
Odluke o proglašenju dobara nacionalnim spomenicima

ODLUKU
o izmjeni odluka o proglašenju nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine donesenih zaključno sa 50. sjednicom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika


Privremena lista nacionalnih spomenika

Privremena lista nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine
KOMPLETNA


O privremenoj listi

Odluka o brisanju spomenika sa Privremene liste

Lista peticija za proglašenje dobara nacionalnim spomenicima

Odluke o odbijanju prijedloga za proglašenje nacionalnim spomenikom

Ugroženi spomenici

Odluke donesene na posljednjoj sjednici

Online peticije

Pokretno

Nepokretno

MANAGEMENT PLAN
Nomination of the Properties for Inscription on the World Heritage List
Mehmed pasha Sokolovic Bridge in Višegrad
Bosnia and Herzegovina


Muzej I zasjedanja ZAVNOBiH-a zajedno sa stalnom muzejskom postavkom

galerija nazad

Status spomenika -> Nacionalni spomenik

           Objavljeno u "Službenom glasniku BiH", broj 6/03.

           Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika, na osnovu Člana V stav 4. Aneksa 8. Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i Člana 39. stav 1. Poslovnika o radu Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika, na sjednici održanoj 05. do 11. novembra 2002. godine, donijela je

 

O D L U K U

 

I

 

            Muzej I zasjedanja Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja (ZAVNOBiH-a) u Mrkonjić-Gradu zajedno sa stalnom muzejskom postavkom i enterijerskom opremom proglašava se nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.

            Objekat se nalazi u centralnoj zoni Mrkonjić-Grada na k.č. 26/63, k.o. Mrkonjić-Grad, Republika Srpska.

            Na nacionalni spomenik iz stava 1. ovog člana primjenjuju se mjere zaštite i rehabilitacije utvrđene Zakonom o sprovođenju odluka Komisije za zaštitu nacionalnih spomenika ustanovljene u skladu sa Aneksom 8. Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini (“Službeni glasnik Republike Srpske” broj 9/02).

 

II

 

            Vlada Republike Srpske dužna je da preduzme odgovarajuće pravne, naučne, tehničke, administrativne i finansijske mjere za zaštitu, konzervaciju, prezentaciju i rehabilitaciju nacionalnog spomenika iz tačke i ove odluke.

            Vlada Republike Srpske dužna je da obezbijedi sredstva za izradu i sprovođenje potrebne tehničke dokumentacije u cilju vraćanja objekta Muzeja i zasjedanja ZAVNOBIH-a u Mrkonjić-Gradu u stanje prije 1992. godine.

            S obzirom na istorijski značaj objekta Muzeja i zasjedanja ZAVNOBIH-a u Mrkonjić-Gradu potrebno je da se pristupi izradi detaljnog plana zaštite i obnove objekta.

Ministarstvo prosvjete i kulture Republike Srpske dužno je da prikupi podatke o pokretnim dobrima koja su se nalazila u objektu i izvrši njihov povrat, nakon čega je dužno da dostavi te podatke Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika (u daljem tekstu: Komisija).

            Komisija će utvrditi tehničke uslove i obezbijediti finansijska sredstva za izradu i postavljanje informacione table sa osnovnim podacima o spomeniku i odluci o proglašenju dobra nacionalnim spomenikom.

 

III

           

            Utvrđene mjere zaštite su:

-         sanacija svih oštećenja na objektu,

-         vraćanje isključive predratne namjene objekta-Muzeja i zasjedanja ZAVNOBIH-a,

-         rekonstruisanje enterijera na osnovu postojeće tehničke dokumentacije, koja se čuva u Istorijskom muzeju Bosne i Hercegovine u Sarajevu.

 

IV

                                 

            Stavljaju se van snage svi sprovedbeni i razvojni prostorno-planski akti koji su u suprotnosti sa odredbama ove odluke.

                                                             

V

 

            Svako, a posebno nadležni organi Republike Srpske, gradske i opštinske službe suzdržaće se od preduzimanja bilo kakvih radnji koje mogu da oštete nacionalni spomenik iz tačke I ove odluke ili da dovedu u pitanje njegovu zaštitu i rehabilitaciju.

 

VI

 

            Ova odluka dostaviće se Vladi Republike Srpske, Ministarstvu za urbanizam, stambeno-komunalne djelatnosti, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske, Ministarstvu prosvjete i kulture Republike Srpske i Republičkom zavodu za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog naslijeđa Republike Srpske, opštinskim organima uprave nadležnim za poslove urbanizma i katastra radi sprovođenja mjera utvrđenih u tač. II, III i IV ove odluke i nadležnom opštinskom sudu radi upisa u zemljišne knjige.

 

VII

 

            Sastavni dio ove odluke je obrazloženje sa pratećom dokumentacijom, koje je dostupno na uvid zainteresovanim licima u prostorijama i i na njeb stranici Komisije  (http://njnjnj.aneks8komisija.com.ba).

 

VIII

 

            Prema članu V, stav 4. Aneksa 8. Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, odluke Komisije su konačne.

 

IX

           

            Ova odluka stupa na snagu danom donošenja i objaviće se u «Službenom glasniku BiH» i «Službenom glasniku Republike Srpske».

 

 

            Ovu odluku Komisija je donijela u sastavu: Zeynep Ahunbay, Amra Hadžimuhamedović, Dubravko Lovrenović, LJiljana Ševo, Tina Wik.

                                                           

                                                                                                                                    Predsjedavajući Komisije

Dubravko Lovrenović

Broj: 01-280/02

06. novembra 2002. godine

Sarajevo

 

O b r a z l o ž e n j e

 

I – UVOD

            Na osnovu Zakona o provođenju odluka Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika uspostavljene prema Aneksu 8. Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, član 2, stav 1, “nacionalni spomenik” je dobro koje je Komisija  za očuvanje nacionalnih spomenika (u daljem tekstu: Komisija) proglasila nacionalnim spomenikom, u skladu sa članovima V i VI Aneksa 8. Opšteg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini (u daljem tekstu: Aneks 8.), kao i dobra upisana na Privremenu listu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine («Službeni glasnik BiH», broj 33/02), sve dok Komisija ne donese konačnu odluku o njihovom statusu, a za šta ne postoji vremensko ograničenje i bez obzira da li je za dotično dobro podnesen zahtjev.

            Komisija je, na osnovu podnesenog prijedloga za proglašenje Muzeja I zasjedanja  ZAVNOBIH-a u Mrkonjić-Gradu nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine, pristupila provođenju postupka za proglašenje dobra nacionalnim spomenikom,  u skladu sa članom V,  Aneksa 8. i članom 35. Poslovnika o radu Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika.

 

II – PRETHODNI POSTUPAK

            U postupku koji prethodi donošenju konačne odluke o proglašenju izvršen je uvid u:

-         dokumentaciju o lokaciji imovine i sadašnjem vlasniku i korisniku dobra,

-         podatke o dosadašnjoj zakonskoj zaštiti dobra,

-         podatke o sadašnjem stanju i namjeni dobra, uključujući i opis i fotografije, podatke o eventualnim oštećenjima u toku rata, podatke o eventualnim intervencijama na restauraciji ili drugoj vrsti radova na dobru, itd,

-         podatke o pokretnom naslijeđu koje se nalazilo u sklopu dobra,

-         istorijsku, arhitektonsku ili drugu dokumentarnu građu o dobru, koja je data u popisu korištenja dokumentacije u sklopu ove odluke.

 

            Na osnovu uvida u  prikupljenu dokumentaciju, utvrđeno je sljedeće:

 

1. Podaci o lokalitetu

a) Lokacija

            Objekat Muzeja I zasijedanja ZAVNOBiH-a se nalazi u centralnoj zoni Mrkonjić-Grada na k.č. 26/63, k.o. Mrkonjić-Grad. Vlasnik objekta je Opština Mrkonjić-Grad.

b) Istorijski podaci

            Objekat je namijenski izgrađen 1896. godine kao trgovina.

            U ovoj zgradi je 25. i 26. novembra 1943. godine održano Prvo zasjedanje Zemaljskog antifašističkog vijeća narodnog oslobođenja BiH-ZAVNOBIH, koje je ujedno bilo i konstituirajuća skupština, uz prisustvo 141 delegata, od 173 delegovanih. ZAVNOBIH je osnovan kao centralno političko predstavništvo Narodnooslobodilačkog pokreta (NOP-a) i najvišeg organa narodne vlasti Bosne i Hercegovine.

            Zgrada u kojoj je održano Prvo zasjedanje ZAVNOBiH-a, 1943. godine, vlasništvo je porodice Gašić, koji su u tom objektu do 1941. godine držali kafanu. U avgustu 1942. godine pomenuta zgrada pretvorena je u Dom kulture. Objekat je 1953. godine, odlukom Izvršnog vijeća SR BiH, pretvoren u Muzej I zasijedanja ZAVNOBIH-a. U okviru pripremnih aktivnosti na obilježavanju desetogodišnjice Prvog zasjedanja ZAVNOBIH-a opštinski organi vlasti Opštine Mrkonjić-Grad su pristupili preuređenju i adaptaciji same zgrade i okolnog dvorišta (skidanje krova, preuređenje enterijera, postavka istorijskih dokumenata, uređenje prostora oko objekta).       

c) Dosadašnja zakonska zaštita

            Rješenjem Zavoda za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Bosne i Hercegovine Muzej I zasjedanja ZAVNOBIH-a je registrovan kao spomenik istorijskog značaja i upisan u Registar nepokretnih spomenika pod red. br. 301.

            Republički zavod za zaštitu kulturno-istorijskog i prirodnog naslijeđa Republike Srpske – Banja Luka je izdao saglasnost, br. 01-290/2001, od 31.08.2001. godine, na promjenu namjene korištenja zgrade Muzeja I zasjedanja ZAVNOBIH-a u kulturne svrhe, a na osnovu zahtjeva JP Kioc «Petar Kočić», Mrkonjić-Grad, br. 134/2001, od 03.08.2001. godine.

 

2. Opis spomenika

            Objekat se sastoji iz kuće površine 160 m2  i dvorišta u površini od 150 m2, ukupne površine 310 m2. Objekat je prvobitno bio u vlasništvu porodice Gašić, ali je 1957. godine izvršena kupoprodaja objekta sa pripadajućim dvorištem u korist Uprave zgrada republičkih državnih organa NRBiH. Objekat je trenutno evidentovan kao društvena svojina-opštenarodna imovina Opštine Mrkonjić-Grad.

            Objekat je u prvobitnoj namjeni bio trgovina i ugostiteljski objekat, a u prizemnom dijelu je služio kao ostava.

 

3. Sadašnje stanje lokaliteta

            Uvidom na licu mjesta ustanovljeno je da objekat u toku ratnih dejstava nije pretrpio značajnija oštećenja te da se nalazi u lošem stanju usljed neadekvatnog održavanja. Objekat je trenutno bez namjene i izložen je daljnjem propadanju. Sva pokretna dobra koja su se nalazila u objektu su uništena ili su nestala.

 

POKRETNO NASLIJEĐE

            U sastavu Narodnog univerziteta u Mrkonjić-Gradu, 1953. godine su osnovane dvije muzejske institucije, koje su pripadale kategoriji istorijskih, meromijalnih muzeja:

1. Muzej I zasjedanja ZAVNOBiH- a,

2. Dom ZAVNOBiH- a.

            Stalna postavka Muzeja I zasjedanja ZAVNOBIH-a (u kući porodice Gašić),  realizovana je 1968. godine uz pomoć Muzeja revolucije Bosne i Hercegovine (današnji Istorijski muzej Bosne i Hercegovine), a izmijenjena i dopunjena je 1973. godine. Svi izloženi originalni eksponati, (fotografije, dokumenti, proglasi, novine, crteži, lični i upotrebni predmeti delegata ZAVNOBiH- a), izuzeti su iz fondova Muzeja revolucije. Ostali predmeti koji su trebali da dočaraju izgled prostorije u kojoj je održano zasjedanje, nabavljeni su kasnije u Mrkonjić-Gradu, Petrovcu i njihovoj okolini.

Rješenjem Zavoda za zaštitu spomenika kulture i prirode Bosne i Hercegovine, Muzej ZAVNOBiH-a, odnosno kuća porodice Gašić u kojoj je održano zasjedanje ZAVNOBiH-a, je 1971. godine proglašen spomenikom kulture.

            Zadaci Muzeja I zasjedanja ZAVNOBiH- a bili su prikupljanje dokumentarne građe koja se odnosila na Prvo zasjedanje ZAVNOBiH- a, međutim, značajnijih rezultata nije bilo, jer se gotovo cjelokupna građa te tematike nalazila u Muzeju revolucije Bosne i Hercegovine, Arhivu Bosne i Hercegovine i Institutu za istoriju. Iz tog razloga Muzej je imao pedagošku svrhu.

Muzej je posjedovao vlastitu biblioteku koja je uglavnom obuhvatala tematiku vezanu za zasjedanje ZAVNOBiH- a.

  

ENTERIJER SOBE PRVOG ZESJEDANJA ZAVNOBiH-a

 

PREDMET

DIMENZIJE

BROJ

Sto za predsjedništvo

 

1

Govornica

 

1

Fotelje

 

10

Polufotelje

 

7

Stolice

 

71

Klupe od hrastovine

32m

 

Zastave

-         jugoslovenska

-         jugoslovenska

-         srpska

-         hrvatska

-         sovjetska

-         engleska

-         američka

širina

dužina  

 

1

2

1

1

1

1

1

1,5m

4,20

1,5m

3,60

1,5m    

3,60

1,5m

3,60

1,5m

2,70     

1,5m

2,70

1,5m

2,70     

Slika Tita, Cherchila, Rouzvelta, Staljina

 

 

ćilimi iz okoline Mrkinjić-Grada i Petrovca

-         na podu pozornice

-         bočno od pozornice

-         pozadina pozornice

-         predsjednički sto

-         ispred pozornice

-         na govornici

-         u dvorani

-         predprostor na podu

-         predprostor na prozorima

-         predprostor, iznad ulaza      

 

 

-         3x 4m

-         2,5x 3m

-         3x 4m

-         2x 3m

-         3x 4m

-         1,5x 2m

-         1,2x 4m

-         1,5x 3,8m

-         2,5x 3,8m

-         2x 1,8m     

 

 

 

 

2

 

 

 

 

 

2

 

2

 

Reljef Bosne i Hercegovine sa oznakama rasporeda snaga i putevima delegata

 

 

Slike na zidu rađene disperol bojama

 

 

 

III – ZAKLJUČAK

            Primejnjujući Kriterijume za donošenje odluke o proglašenju dobra nacionalnim spomenikom, («Službeni glasnik BiH», broj 33/02), s obzirom na: vremensko određenje (IIA), istorijsku vrijednost (IIB) i simboličku vrijednost (IIE.v.), Komisija je  donijela odluku o proglašenju dobra nacionalnim spomenikom, i odlučila kao u dispozitivu.

 

            Sastavni dio ove odluke su:

-         kopija katastarskog plana sa označenim zaštitnim zonama,

-         z.k. izvadak,  posjedovni list

-         fotodokumentacija

 

            Dokumentacija u prilogu odluke je javna i dostupna zainteresovanim licima. Uvid u dokumentaciju može da se izvrši na pismeni zahtjev Komisiji.

 

Korištena literatura

1.       Dopis broj A.N. 126-2/02, od 25.04.2002. godine dostavljen od strane Zavoda za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Bosne i Hercegovine,

2.       Arhiv BiH 172-1/66;  Muzej ZAVNOBiH-a u Mrkonjić-Gradu- Rekonstrukcija enterijera,

3.      Arhiv BiH;  Spomen-muzej Prvog zasjedanja ZAVNOBiH-a u Mrkonjić-Gradu- uređenje zgrade,

4.       Arhiv BiH; Skupština opštine Mrkonjić-Grad Muzeju revolucije u Sarajevu,

5.       Arhiv BiH; Finansiranje- održavanje spomen doma ZAVNOBiH u Mrkonjić-Gradu,

6.       Privatna dokumentacija dr. Dušana Otaševića

7.      Plan zgrade Doma ZAVNOBiH- a,

8.       Rekonstrukcija enterijera Muzeja ZAVNOBiH- a,

9.       Rekonstrukcija enterijera Muzeja ZAVNOBiH- a,

10.   Rekonstrukcija enterijera Muzeja ZAVNOBiH- a; pogled na pozornicu,

11.   Rekonstrukcija enterijera Muzeja ZAVNOBiH- a; pogled na lijevi zid,

12.   Rekonstrukcija enterijera Muzeja ZAVNOBiH- a; pogled na desni zid,

13.   Rekonstrukcija enterijera Muzeja ZAVNOBiH- a; pogled na zadnji zid,

14.   Rekonstrukcija enterijera Muzeja ZAVNOBiH-a; pogled na paravane i vitrinu kod ulaza,

15.   Rekonstrukcija sale u kojoj je održano Prvo zasjedanje ZAVNOBiH- a.



Dom ZAVNOBIH-a u Mrkonjić GraduMuzej I. zasjedanja ZAVNOBIH-a u Mrkonjić GraduMuzej I. zasjedanja ZAVNOBIH-a, 2002. 


ENGLISH 
Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika © 2003. Razvoj i dizajn: