početna stranica    
 
Odluke o proglašenju dobara nacionalnim spomenicima

ODLUKU
o izmjeni odluka o proglašenju nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine donesenih zaključno sa 50. sjednicom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika


Privremena lista nacionalnih spomenika

Privremena lista nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine
KOMPLETNA


O privremenoj listi

Odluka o brisanju spomenika sa Privremene liste

Lista peticija za proglašenje dobara nacionalnim spomenicima

Odluke o odbijanju prijedloga za proglašenje nacionalnim spomenikom

Ugroženi spomenici

Odluke donesene na posljednjoj sjednici

Online peticije

Pokretno

Nepokretno

MANAGEMENT PLAN
Nomination of the Properties for Inscription on the World Heritage List
Mehmed pasha Sokolovic Bridge in Višegrad
Bosnia and Herzegovina


Dizdareva ili Ženska džamija, historijska građevina

galerija nazad

Status spomenika -> Nacionalni spomenik

            Objavljeno u "Službenom glasniku BiH", broj 12/03.

            Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika, na temelju članka V stavak 4. Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i članka 39. stav 1. Poslovnika o radu Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika, na sjednici održanoj od 21. do 27.siječnja 2003.godine, donijelo je

 

O D L U K U

 

I

 

            Povijesna građevina Dizdareva ili Ženska džamija, proglašava se nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: nacionalni spomenik).

            Nacionalni spomenik nalazi se na lokaciji koja obuhvaća k.č. 937, k.o. Jajce I, općina Jajce, Federacija Bosne i Hercegovine.

            Na nacionalni se spomenik primjenjuju mjere zaštite i rehabilitacije utvrđene Zakonom o provedbi odluka Povjerenstva za zaštitu nacionalnih spomenika uspostavljenog prema Aneksu 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini (“Službene novine Federacije BiH”, br. 2/02 i 27/02).

 

II

 

            Vlada je Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Vlada Federacije) dužna osigurati pravne, znanstvene, tehničke, administrativne i financijske mjere za zaštitu, konzervaciju, prezentaciju i rehabilitaciju nacionalnoga spomenika.

            Povjerenstvo će za očuvanje nacionalnih spomenika (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo) utvrditi tehničke uvjete i osigurati financijska sredstva za izradbu i postavljanje informacione ploče sa osnovnim podacima o spomeniku i odluci o proglašenju dobra nacionalnim spomenikom.

 

III

 

            U cilju trajne zaštite objekta na k.č. br. 937 nisu dopušteni nikakvi radovi izuzev konzervatorsko-resturatorskih, uz projekt odobren od federalnog ministarstva nadležnog za prostorno uređenje i stručni nadzor nadležne službe zaštite naslijeđa na razini Federacije Bosne i Hercegovine (u daljem tekstu: nadležna služba zaštite).

            Na susjednim parcelama k.č. br. 888, 889, 896, 898, 899, 900, 934, 935, 936, nije dopuštena nikakva gradnja izuzev rekonstrukcije objekata koji su oštećeni tijekom ratnih djelovanja, a po projektu odobrenom od federalnog ministarstva nadležnog za prostorno uređenje i uz stručni nadzor nadležne službe zaštite. Stambene objekte rekonstruirati u izvornome obliku, sa identičnim horizontalnim i vertikalnim dimenzijama, nagibom krovova i materijalima koji neće narušiti ambijentalnu vrijednost lokacije.

 

IV

 

            Stavljaju se van snage svi provedbeni i razvojni prostorno-planski spisi koji su u suprotnosti sa odredbama ove odluke.

 

 V

 

            Svatko će se, a posebno nadležni organi Federacije Bosne i Hercegovine, županije, gradske i općinske službe suzdržati od poduzimanja bilo kakvih radnji koje mogu oštetiti nacionalni spomenik  ili dovesti u pitanje njegovu zaštitu i rehabilitaciju.

 

VI

 

            Ova će se odluka dostaviti Vladi Federacije, federalnom ministarstvu nadležnome za  prostorno uređenje, nadležnoj službi zaštite, općinskom organu uprave nadležnom za poslove urbanizma i katastra, radi provedbe mjera utvrđenih u toč. II, III, i IV ove odluke i nadležnome općinskome sudu radi upisa u zemljišne knjige.

 

VII

 

            Sastavni je dio ove odluke obrazloženje sa pratećom dokumentacijom, koje je dostupno na uvid zainteresiranim osobama u prostorijama i na web stranici Povjerenstva (http://www.aneks8komisija.com.ba).

 

VIII

 

            Prema članku V, stavak 4. Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, odluke Povjerenstva su konačne.

 

IX

 

            Ova odluka stupa na snagu danom donošenja i objavit će se u «Službenom glasniku BiH» i «Službenim novinama Federacije BiH«.

 

           

            Ovu odluku Povjerenstvo  je donijelo u sljedećem sastavu: Zeynep Ahunbay, Amra Hadžimuhamedović, Dubravko Lovrenović, Ljiljana Ševo i Tina Wik.

 

Broj: 08.2-6-2/03-1                                                                    

21. siječnja 2003. godine

Sarajevo                                                                                   

Presjedatelj Povjerenstva

  Dubravko Lovrenović 

 

O b r a z l o ž e n j e

 

I – UVOD

            Na temelju Zakona o provedbi odluka Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika, uspostavljenog prema Aneksu 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, članka 2. stavka 1.  “nacionalni spomenik” je dobro koje je Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika (u daljnjem tekstu Povjerenstvo) proglasilo nacionalnim spomenikom sukladno čl. V i VI Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini (u daljnjem tekstu: Aneks 8.), kao i dobra upisana na Privremenu listu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine («Službeni glasnik BiH», broj 33/02), sve dok Povjerenstvo ne donese konačnu odluku o njihovome statusu, a za što ne postoji vremensko ograničenje i bez obzira da li je za dotično dobro podnesen zahtjev.

            Povjerenstvo je primilo peticiju od strane IZ BiH  Medžlisa Jajce 27. prosinca 2002. godine o provedbi postupka za proglašenje dobra nacionalnim spomenikom,  sukladno članku 5,  Aneksa 8 Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i članku 35. Poslovnika o radu Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika.

 

II – PRETHODNI POSTUPAK

            U postupku je koji prethodi donošenju konačne odluke o proglašenju izvršen uvid u:

-         podatke o sadašnjem stanju i namjeni dobra, uključujući i opis i fotografije, podatke o eventualnim oštećenjima tijekom rata, podatke o eventualnim intervencijama na restauraciji ili drugoj vrsti radova na dobru, itd.

-         dokumentaciju o lokaciji imovine i sadašnjem vlasniku i korisniku dobra (Općina Jajce: kopija katastarskoga plana, zemljišnoknjižni izvadak)

-         povijesnu, arhitektonsku ili drugu dokumentarnu građu o dobru, koja je data u popisu korištenja dokumentacije u sklopu ove odluke.

 

            Na temelju uvida u  prikupljenu dokumentaciju i stanje dobra, utvrđeno  je sljedeće:

 

1.Podaci o lokalitetu

Lokacija

            Dizdareva se ili Ženska džamija nalazi u gornjem dijelu grada, tzv. Gornjoj Mahali, neposredno pored jajačke citadele, ulica Starogradska k.č. 937,  K.O. Jajce I, vlasništvo Sjedinjenog vakufa IVZ BiH, Federacija Bosne i Hercegovine, Bosna i Hercegovina.

Povijesni podaci

            Džamiju je izgradio Sulejman-beg Kulenović 1812./13. godine. Podatak se o godini izgradnje nalazio na tarihu iznad portala koji se zadržao do 1992. godine. Tarih je imao dimenzije 40x96 cm, a natpis je bio isklesan u prozi na arapskome jeziku. U ovome natpisu godina nije ispisana brojkama, a autor kaže da je sadržana u slovima u ebdžehu. Ukupna vrijednost tih slova iznosi 1277, a odgovara 1812./23. godini. Da li je ranije na ovom mjestu postojala džamija iz natpisa nije vidljivo (Mujezinović, 1998.,: str. 272. ).

 

Dosadašnja zakonska zaštita

            Rješenjem je Zavoda za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa Bosne i Hercegovine br. 144/51, objekt stavljen pod zaštitu države.

            Džamija se nalazi u sklopu urbane cjeline Jajca, koja je Prostornim planom Bosne i Hercegovine do 2002. godine bila evidentirana i kategorizirana  kao cjelina 0 kategorije, ili kao cjelina od međunarodnog značenja. 

 

2. Opis spomenika

            Dizdareva džamija u Jajcu spada u tipološku seriju centralnih jednoprostornih džamija bez sofa, bez munare, sa zidanom kupolom koja je skrivena šatorastim četverostrešnim krovom. Isto tipološko određenje, koje nije često u Bosni i Hercegovini, ima i Sinan-begova (Okića) džamija u Jajcu, koja se nalazi u neposrdenoj blizini Dizdareve džamije.

            Cijeli je unutrašnji prostor zasveden kamenom kupolom na trompama visine 4,45 m od poda džamije. Za konstrukciju kupole i trompi korištena je sedra.

            Vanjski gabarit objekta iznosi 5,70x6,60x5,80x6,45 m. Visina je objekta prilagođena izraženom nagibu terena. Debljina je zidova različita i na nekim mjestima u istočnoj strani iznosi približno 65 cm, dok na nekim mjestima u zapadnom zidu iznosi 75 cm. Vanjski je i unutrašnji sloj zida rađen od priklesanog vapnenca sa vezivom od vapnastežbuke, a ispunu zida sačinjavaju komadi tvrdog lomljenog kamena u vapnastoj žbuki. Sa zapadne su strane tri manja prozora, približno četvorna, dimenzija 78x90 cm sa demirima od kovanog željeza. Na istočnoj je strani bio zazidan jedan otvor dimenzija 88x110 cm. U objekt se džamije ulazi kroz lučni portal gdje su dovratnici i nadvratnik urađeni od klesanog vapnenca. Lučni je nadvratnik urađen iz jednog komada kamena. Iznad je portala postojao tarih koji je uklonjen tijekom rata 1992. – 1996. godine.

            U enterijeru se objekta sa južne strane nalazi lijepo urađen mihrab od sedre sa tri niza stalaktita. Mihrab je dimenzija 75x210 cm, a dubine 50 cm. Enterijer je džamije bio ožbukan i oslikan tradicionalnim motivima koji su predstavljali floralne motive – vijence i listiće. Objekt je imao strm  četverostrešni krov kao i okolni stambeni objekti, a bio je pokriven kestenovom šindrom. Džamija nije imala munaru.

 

3.  Istraživački i konzervatorsko-restauratorski radovi

            Objekt je do 1992. godine bio u autentičnom stanju. Neke su sitne popravke vršene na krovnoj konstrukciji i enterijeru objekta i vršene su samoinicijativno od strane stanovnika naselja. Tako je 60-tih godina prošlog stoljeća zazidan sjeveroistočni prozor objekta.

            Detaljno je snimanje objekta izvršio Zavod za zaštitu kulturno-historijskog I prirodnog naslijeđa BiH 2001. godine, dok je Projekat rekonstrukcije urađen u srpnju iste godine. Trenutačno je projekt u fazi realiziranja uz pomoć švedske fondacije CHWB.

 

4. Sadašnje stanje lokaliteta

            Objekt je rekonstruiran tijekom 2002. godine, kada je izvršena sanacija zidova, kupole, izrada drvene krovne konstrukcije, stolarije kao i radovi u enterijeru objekta (žbukanje zidova).

            Prije je rekonstrukcije objekt bio u vrlo lošem stanju, a za što su razlozi bili dugotrajna izloženost djelovanju kiše, snijega i mraza. Takvo je dugotrajno stanje dovelo do oštećenja vapnaste žbuke unutar konstrukcije i do oštećenja gornjih zona kamenih zidova i kupole.

 

III - ZAKLJUČAK

            Primjenjujući Kriterije za donošenje odluke o proglašenju dobra nacionalnim spomenikom, usvojene na IV sjednici Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika, održanoj od 03. do 09. rujna 2002. godine), Povjerenstvo je donijelo odluku kao u dispozitivu.

            Odluka je zasnovana na sljedećim kriterijima:

A. Vremensko određenje,

B. Povijesnu vrijednost,

C. Umjetničku i estetsku vrijednost

C.III. Proporcije

C.V. Vrijednost detalja

D. Čitljivost

D.IV. Svjedodžba o određenom tipu, stilu ili regionalnom maniru

E. Simboličku vrijednost,

E.I. Ontološka vrijednost

E.II. Sakralna vrijednost

E.III – Tradicionalna vrijednost

E.IV. Vezanost za rituale ili obrede

E.V.– Značenje za identitet skupine ljudi

F. Ambijentalnu vrijednost,

Fii – Značenje u slici i strukturi grada

G. Izvornost

G.I. Oblik i dizajn

G.II. Materijal i sadržaj

G.III. Namjena i uporaba

G.V. Položaj i smještaj u prostoru

H. Jedinstvenost i reprezentativnost

 

Sastavni dio ove odluke su:

- kopija katastarskog plana

- z.k. izvadak,  posjedovni list

- fotodokumentacija

- situacija

- Projekat Zavoda za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa BiH

 

Korištena literatura

            Tijekom vođenja postupka proglašenja povijesne građevine Dizdareva džamija u Jajcu nacionalnim spomenikom BiH,  korištena je sljedeća literatura:

 

1998.    M. Mujezinović, Islamska epigrafika u BiH, knjiga II,  str. 271, 272., Sarajevo publishing, 1998. 

 

1999.    Zavod za zaštitu kulturno-historijskog i prirodnog naslijeđa BiH – Projekat rekonstrukcije Sinan begove džamije – Aličić Azer, dipl. ing. arh.



Dizdareva ili Ženska džamija 2001. godineDizdareva džamija, stara fotografijaDuzdareva džamija 2003. godineSituacija i osnova
Sjeveroistočna fasada prije i nakon restauracijeUnutrašnjost džamijeUnutrašnjost džamije 2000. godine 


ENGLISH 
Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika © 2003. Razvoj i dizajn: