
NEKROPOLA STEĆAKA RADIMLJA KOD STOCA
Predsjednik Općinskog vijeća Općine Stolac proslijedio je pismenu obavijest Komisiji za očuvanje nacionalnih spomenika da lica čiji je identitet moguće utvrditi izvode radove betoniranja objekta u sklopu zaštićenog područja nacionalnog spomenika Radimlja.
Historijsko područje – nekropola stećaka Radimlja proglašena je nacionalnim spomenikom odlukom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika, broj: 01-275/02 od 5. novembra 2002. godine («Službeni glasnik BiH», broj 40/02).
Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika je u toku sjednice razmatrala navedeni dopis Predsjednika Općinskog vijeća i zaključila da su bilo kakvi radovi u sklopu historijskog područja Radimlja i u zaštitnom pojasu navedenog područja, osim konzervacije i prezentacije područja na osnovi odobrenja nadležnog Federalnog ministarstva, suprotni odluci Komisije i odredbama Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini. Radovi koji se odvijaju su nezakoniti, predstavljaju kršenje mirovnog sporazuma za Bosnu i Hercegovinu i mogu biti kvalificirani kao krivično djelo u skladu sa Krivičnim zakonom Federacije BiH.
U vezi sa navedenim, Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika je, sukladno svojim nadležnostima, proslijedila dopis Vladi Federacije Bosne i Hercegovine, Federalnom ministarstvu prostornog uređenja i okoliša, Uredu Visokog predstavnika u Sarajevu, Ministarstvu unutrašnjih poslova Hercegovačko-neretvanskog Kantona, Općinskom tužilaštvu Stolac da neodložno poduzmu mjere iz svoje nadležnosti kako bi počinitelji tog krivičnog djela bili spriječeni u njegovom daljem provođenju, sankcionirani i kako bi prostor nacionalnog spomenika bio zaštićen.
Ističemo da je građenje u historijskom području Radimlja samo nastavak kontinuiranih aktivnosti na kršenju i nepoštivanju zakona i Aneksa 8. u Općini Stolac i ponavljamo da svako oklijevanje na provedbi zakona znači ohrabrenje za njegove kršitelje i korak nazad u uspostavi mira u Bosni i Hercegovini.
Insistirajući na provedbi Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma na mir u Bosni i Hercegovini, Komisija naglašava da je Vlada Bosne i Hercegovine, sukladno članu 5, stav 5. Aneksa 8. obavezna osigurati potrebne pravne, tehničke, znanstvene, administrativne, financijske i druge mjere potrebne za provedbu Aneksa 8. Komisija insistira da Vlada Federacije neodložno pristupi utvrđivanju načina provođenja tih mjera i da zaduži nadležne organe, prije svega one zadužene za sigurnost i unutarnje poslove, da spriječe ugrožavanje i uništavanje nacionalnih spomenika. Isto očekujemo od općinskog javnog tužioca. Očekujemo, također, da će Ured visokog predstavnika, u skladu sa svojom osnovnom misijom, osigurati uvjete za provedbu civilnog dijela mirovnog sporazuma za Bosnu i Hercegovinu u Općini Stolac.
|