Radionica „Kulturno naslijeđe i razvoj lokalne ekonomije na prostoru zapadnog Balkana“ u organizaciji Svjetske banke, Budva od 8. do 10.12. 2008. godine
Uz podršku talijanske zaklade za kulturnu baštinu Svjetska banka izradila je studiju o potencijalu kulturne baštine za promicanje lokalnog ekonomskog razvoja u odabranim balkanskim zemljama. Svrha studije je identificirati i analizirati nekoliko lokaliteta koji mogu poslužiti kao ilustracija načina na koji aktualni i potencijalni napori mogu podržati kulturna dobra kao polazišta za lokalni ekonomski razvoj. Analiza je obuhvatila pregled institucionalnih, tehničkih i ekonomskih aspekata kojima se treba pozabiviti u cilju ostvarivanja ekonomske dobiti i očuvanja bogate kulturne baštine balkanskih zemalja. Studija nastoji obuhvatiti tekuće napore vladinih i stranih donatora na promicanju konzervacije i razvoja kulturne baštine, te nudi okvir za poduzimanje aktivnosti koje bi svakoj zemlji mogle pomoći da u okviru te inicijative sustavno i uz dogovor krene naprijed. Izvještaj identificira četiri glavne teme ili mehanizma kojima je potrebno posvetiti posebnu pažnju kako bi se postigao krajnji cilj da kulturna baština postane izvorom ponosa i identiteta, kao i magnetom za ekonomski razvoj.
Predstavnici iz BiH su bili: predstavnice Komisije za očuvanje nacionalnih spoemnika Slobodanka Nikolić i Orjana Lenasi, predstavnica UNDP-a, nevladine organizacije iz Doboja i predstavnik uprave iz Tuzle. Kao predstavnici ostalih zemalja bili su prisutni predstavnici zavoda za zaštitu, ministarstava nadležnih za kulturu i turizam, nevladinih organizacija koje se bave zaštitom naslijeđa i sl.
U radu obje sesije radionice učestvovali su predstavnici Albanije, Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije. Rad radionice je bio podijeljen u dvije sesije:
1. Prvi dan:
a. Uvodna izlaganja i pojašnjenja metodologije izrade izvještaja,
b. Prezentacija i diskusije o rezultatima anketiranja - izvještajima,
c. Prezentacija primjera dobre prakse u implementaciji;
2. Drugi dan:
a. Analiza izvještaja,
b. Rad po grupama na zadatim temama vezanim za pojedinačne aspekte uloge kulturno-historijskog naslijeđa u lokalnom ekonomskom razvoju,
c. Prezentacija preporuka kao rezultata rada po grupama, i
d. Zaključna razmatranja.
Tokom rada po grupama više puta su istaknuta pozitivna iskustva i prakse u Bosni i Hercegovini, posebno u okviru implementacije projekata, što je prepoznato i uključeno u generalne preporuke.
|