početna stranica    
 
VIJESTI

Sjednice Komisije

Posjete Komisije općinama

Saopćenja

Saradnja

Kampanja za zaštitu ugroženog naslijeđa

Projekti i konferencije

Priznanja i nagrade


Regionalni program kulturnog i prirodnog naslijeđa za Jugoistočnu Evropu


IZVJEŠTAJ O RADU KOMISIJE ZA OČUVANJE NACIONALNIH SPOMENIKA U 2014. GODINI

Regionalni program kulturnog i prirodnog naslijeđa za Jugoistočnu Evropu - Projekat Integrisane rehabilitacije / Procjena stanja arhitektonskog i arheološkog naslijeđa (IRPP/SAAH) 

 

Vijeće Evrope, u saradnji sa Evropskom unijom izradilo je Regionalni program kulturnog i prirodnog naslijeđa za Jugoistočnu Evropu, koji je Ministarstvo vanjskih poslova BiH proslijedilo u Komisiju za očuvanje nacionalnih spomenika. Regionalni program obuhvata: Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Bugarsku, Hrvatsku, Kosovo, Rumuniju, Srbiju i Crnu Goru i Bivšu Jugoslovensku Republiku Makedoniju.

Sastavni dio Regionalnog programa je i Projekat Integrisane rehabilitacije / Procjena stanja arhitektonskog i arheološkog naslijeđa (IRPP/SAAH). Za ovaj projekat Vijeće Evrope je imenovalo projekt lidera, Mr. Daniel Drocourt.

Projekat integrisane rehabilitacije sastoji se od sljedećih faza:

A. Tehnička implementacija:

1. Prva faza - izrada izvještaja o procjeni stanja arhitektonskog i arheološkog naslijeđa (National Assessment Report).

2. Druga faza - izrada Interventne liste prioriteta (Prioritized Intervention List-PIL). Na osnovu Nacionalnog izvještaja iz prethodne tačke, svaka zemlja učesnica, prema svom vlastitom odabiru, treba prezentirati pojedinačne projekte rehabilitacije arhitektonskog ili arheološkog naslijeđa, na kojima je potrebno izvršiti hitne intervencije bez obzira na njihovu pripadnost određenoj kulturi ili vjerskoj zajednici.

3. Treća faza - Izrada Preliminarne tehničke procjene stanja za projekte na Interventnoj listi prioriteta (Preliminary Technical Assessements-PTA), uključujući i globalnu procjenu troškova.

Interventna lista prioriteta(A.2.) i Preliminarna tehnička procjena stanja(A.3.) trebali bi biti instrumenti upravljanja u rukama relevantnih organa vlasti u svakoj zemlji ponaosob, koji će poslužiti za definisanje srednjeročnih i dugoročnih programa i strategija, a koji će pomoći u pregovorima sa donatorima vezano za buduće investicije u ovoj domeni.

B. Fisibility studije (FS):

razvoj projekata; organizacija projekata; implementacija projekata.

 

Aktivnosti na realizaciji projekta


PRIORITETNA LISTA INTERVENCIJA:

  1. Stolac Fort (BH_02)
  2. Historical urban site of Blagaj (BH_04)
  3. Historic Necropolis Radimlja (BH_05)
  4. Fethija mosque - Bihać (BH_06)
  5. Old Soko mosque - Gračanica (BH_07)
  6. Old Jewish Graveyard - Sarajevo (BH_09)
  7. Aladža Mosque - Foča (BH_10)
  8. The Šeranića house, Banja Luka (BH_13)
  9. Bužim Fort, (BH_16)
  10. Old Town - Ljubuški (BH_17)
  11. Prusac Fort (BH_18)
  12. Historic urban area of Kreševo (BH_21)
  13. Hellenistic –city of Daorson (BH_22)
  14. Natural and architectural ensemble of the Bregava river with flour mills, Fulling Mills And Bridges (BH_25)
  15. Cultural landscape of the village of Lukomir (Gornji Lukomir) (BH_26)
  16. The historic site of a prehistoric hill fort and the mediaeval and Ottoman Sokolac Fort in the village of Sokolac, Municipality Bihać (BH_27)
  17. The historic building of the Hadžišabanović villa, Pale Municipality (BH_28)
  18. Historic monument of the Bridge over the River Žepa, Rogatica (BH_29)
  19. Mediaeval royal court of Bobovac, Municipality Vareš, (BH_30)
  20. Architectural ensemble of the Partisans’ Memorial Cemetery in Mostar (BH_31)

 


Izvještaj o stanju ARHITEKTONSKOG I ARHEOLOŠKOG NASLIJEĐA
 AT03 132 rev./Sarajevo, mart 2010.

 


INFORMACIJA

 o progresu projekta

 Integrisane rehabilitacije naslijeđa / Procjena stanja arhitektonskog i arheološkog naslijeđa (IRPP/SAAH) u sklopu Regionalnog programa kulturnog i prirodnog naslijeđa za jugoistočnu Evropu Vijeća Evrope

 


Plan aktivnosti (2008.-2009.) - Strasbourg, 30. septembar 2008.


KATALOG BOSNE I HERCEGOVINE                  


            2005 - Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika je izradila Preliminarne tehničke procjene stanja za sljedeće objekte:

  1. Most Mehmed-paše Sokolovića u Višegradu 
  2. Nekropola sa stećcima Radimlja kod Stoca
  3. Šeranića kuća u Banjoj Luci
  4. Jevrejsko groblje u Sarajevu
  5. Stara Soko džamija u Gračanici
  6. Eminagića konak u Tešnju
  7. Aladža džamija u Foči
  8. Vijećnica u Bosanskom Novom/Novom Gradu
  9. Manastir Vozuća Zavidovići

            Započeta je i izrada treće faza projekta- Izrada Preliminarne tehničke procjene stanja za projekte na Interventnoj listi prioriteta (Preliminary Technical Assessements-PTA), po preporukama Vijeća Europe (Detaljnije... AT04 111 rev.2).

            Četvrti sastanak program koordinatora je zakazan od 23. do 25. septembra 2004 u Parizu, na kome će učestvovati svi program koordinatori i eksperti za PTA zemalja učesnica projekta (Detaljnije... AT04 289).

            Određene su i buduće faze razvoja projekta (Detaljnije... AT04 282).


           U Solunu je, u periodu od 22 do 24 aprila održan Treći sastanak koordinatora projekta (Detaljnije...CO-ORDINATION MEETING, European Centre for Byzantine and Post Byzantine Monuments, Thessaloniki, 22-24 April 2004 ). Mirela Mulalić-Handan, projekt koordinator za BiH, prezentirala je rezultate ispitanih PTA.

 

          Prezentacija 

 

 

           Izvještaj 

           (I i II faza projekta)


             U Strasbourgu je realiziran sastanak vođa projekta i koordinatura u februaru mjesecu 2004 (Detaljnije... Drugi koordinativni sastanak vođa projekta i koordinatora projekta), na kojem su predstavnici Bosne i Hercegovine bili Amra Hadžimuhamedović, projekt koordinator, i Mirela Mulalić-Handan,projekt koordinator (Detaljnije...CO-ORDINATION MEETING OF PROJECT LEADERS AND PROJECT COORDINATORS, Strasbourg, 20 February 2004). Ocijenjen je napredak koji je do sada postignut u raznim državama/regionu. Uprkos određenim problemima na koje se nailazilo (ograničena finansijska sredstva, vraćanje dokumentacije, izražen nedostatak volje nekih od ključnih aktera, itd.), ocijenjeno je da je ipak postignut napredak: završeni su Izvještaji o procjeni stanja i sačinjeni su svi PIL-ovi

 

(Detaljnije... Interventna lista prioriteta - Prioritized Intervention List-PIL).


                  U periodu od 03. do 06. novembra 2003. godine realizovana je posjeta projekt lidera Daniela Drocourt-a.  Cilj posjete je bio evaluacija preliminarnog izvještaja o procjeni stanja naslijeđa u BiH, a  na osnovi kojeg će projekt lider sačiniti konačni Nacionalni izvještaj procjene stanja naslijeđa.(Detaljnije...Izvještaj o posjeti projekt lidera, Daniel Drocourta, 03.- 06. novembar 2003.)


            Vijeće Evrope je započelo sa implementacijom komponente B - Regionalnog programa za kulturno i prirodno naslijeđe u jugoistočnoj Evropi u skladu sa osiguranim sredstvima EU. Imenovani su projekt koordinatori (Mirela Mulalić-Handan za Bosnu i Hercegovinu). Održan je prvi sastanak projekt koordinator 28. i 29. avgusta u Solunu (Detaljnije... Koordinativni sastanak koordinatora projekta i vođa projekta AT03 203), na kome je kao predstavnik Bosne i Hercegovine prisustvovao Emir Softić (Detaljnije... Koordinacioni sastanak vođa projekata Solun, Grčka;28-30 august 2003.-izvještaj).

 

             U okviru prve faze Tehničke implementacie - izrada izvještaja o procjeni stanja arhitektonskog i arheološkog naslijeđa (National Assessment Report), kao osnovu za izradu izvještaja Vijeće Evrope je proslijedilo Upitnik. Komisija je sačinila radnu verziju odgovora na Upitnik o procjeni stanja naslijeđa (QUESTIONNAIRE AT03 132 rev) koji će biti osnova za izradu  Procjene stanja arhitektonskog i arheološkog naslijeđa (National Assessment Report). Na izradi upitnika su radili eksperti Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika. Za izradu radne verzije korištena su raspoloživa dokumentacija i dosadašnji rad Komisije, kao i inventari koji su ranije pravljeni za različite potrebe.  S obzirom da se radi o kreiranju dokumenta o stanju i procjeni naslijeđa na prostoru cijele Bosne i Hercegovine Komisija je uputila Upitnik(QUESTIONNAIRE AT03 132 rev) nadležnim institucijama (nadležnim entitetskim ministarstvima, vladi Brčko DC-a, zavodima,...), kako bi bilo omogućeno objedinjavanje podataka postojećih institucija. Na njih su primijenjeni kriteriji koje je Komisija razvila i vođama projekta su proslijeđene prve verzije upitnika, koji odražavaju koordinaciju rada sa institucijama na entetiteskoj razini. S obzirom na nedostatak sredstava koordinacija je uglavnom vođena putem elektronske ili klasične pošte. Institucije su razmotrile Upitnik i poslale svoje primjedbe i sugestije. Zajedničkom saradnjom izrada dokument “Qestionnarie For The Assessment Of The Architectural And Archaeological Heritage” je u potpunosti vjerodostojna u predstavljanju trenutnog stanja naslijeđa u Bosni i Hercegovini.

               

           



ENGLISH 
Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika © 2003. Razvoj i dizajn: