početna stranica    
 
Odluke o proglašenju dobara nacionalnim spomenicima

ODLUKU
o izmjeni odluka o proglašenju nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine donesenih zaključno sa 50. sjednicom Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika


Privremena lista nacionalnih spomenika

Privremena lista nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine
KOMPLETNA


O privremenoj listi

Odluka o brisanju spomenika sa Privremene liste

Lista peticija za proglašenje dobara nacionalnim spomenicima

Odluke o odbijanju prijedloga za proglašenje nacionalnim spomenikom

Ugroženi spomenici

Odluke donesene na posljednjoj sjednici

Online peticije

Pokretno

Nepokretno

MANAGEMENT PLAN
Nomination of the Properties for Inscription on the World Heritage List
Mehmed pasha Sokolovic Bridge in Višegrad
Bosnia and Herzegovina


Nekropole sa stećcima u selu Čičevo, povijesno područje

galerija nazad

Status spomenika -> Nacionalni spomenik

Objavljeno u "Službenom glasniku BiH", broj 62/10.

Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika, na temelju članka V. stavak 4. Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i članka 39. stavak 1. Poslovnika o radu Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika, na sjednici održanoj od 9. do 12. veljače 2010. godine je donijelo

 

O D L U K U

 

I.

 

Povijesno područje – Nekropole sa stećcima u selu Čičevo, općina Konjic, proglašava se nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: nacionalni spomenik).

Nacionalni spomenik čine:

a)       nekropola sa 90 stećaka na lokalitetu Kaursko groblje;

b)       nekropola sa četiri stećka na lokalitetu Glavica;

c)       osamljeni grob sa stećkom, smješten na prilaznom putu ka nekropoli Kaursko groblje.

Nacionalni spomenik se nalazi na prostoru koji obuhvaća k.č. 930, zk. uložak broj 132, k.č. 1093, k.č. 1114 i k.č. 1115, zk. uložak broj 17, k.č. 1116, zk. uložak broj 304, k.č. 1100/1, zk. uložak broj 15 i k.č. 1460, zk. uložak broj 139, k.o. Čičevo, općina Konjic, Federacija Bosne i Hercegovine, Bosna i Hercegovina.

Na nacionalni spomenik se primjenjuju mjere zaštite utvrđene Zakonom o provedbi odluka Povjerenstva za zaštitu nacionalnih spomenika uspostavljenog sukladno Aneksu 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini („Službene novine Federacije BiH” br. 2/02, 27/02, 6/04 i 51/07).

 

II.

 

Vlada Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: Vlada Federacije) dužna je osigurati pravne, znanstvene, tehničke, administrativne i financijske mjere za zaštitu, konzervaciju i prezentaciju nacionalnog spomenika.

Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika (u daljnjem tekstu: Povjerenstvo) utvrdit će tehničke uvjete i osigurati financijska sredstva za izradu i postavljanje informacione ploče sa temeljnim podacima o spomeniku i odluci o proglašenju dobra nacionalnim spomenikom.

 

III.

 

U svrhu trajne zaštite nacionalnog spomenika, na prostoru definiranom u točki I. stavak 3. ove odluke utvrđuju se sljedeće mjere:

-          dopušteni su isključivo istraživački i konzervatorsko-restauratorski radovi, uključujući i one koji imaju za cilj prezentaciju spomenika, uz odobrenje federalnog ministarstva nadležnog za prostorno uređenje i stručni nadzor nadležne službe  zaštite naslijeđa na razini Federacije Bosne i Hercegovine (u daljnjem tekstu: nadležna služba zaštite);

-          izvršiti ispravljanje nagnutog visokog stećka sljemenjaka na lokalitetu Glavica;

-          izvršiti čišćenje nacionalnog spomenika od samoniklog raslinja;

-          izvršiti čišćenje stećaka od lišajeva i mahovine uz stručni nadzor nadležne službe zaštite;

-          nije dopušteno odlaganje otpada.

 

Vlada Federacije dužna je posebno osigurati izradu geodetskog snimka i snimka postojećeg stanja područja i izradu i provedbu Projekta sanacije, restauracije i konzervacije nacionalnog spomenika.

 

IV.

 

Stavljaju se izvan snage svi provedbeni i razvojni prostorno-planski spisi u dijelu u kome su oprečni odredbama ove odluke.

 

V.

 

Svatko a posebno nadležna tijela Federacije Bosne i Hercegovine, kantona, gradske i općinske službe suzdržat će se od poduzimanja bilo kakvih postupaka koji mogu oštetiti nacionalni spomenik ili dovesti u pitanje njegovu zaštitu.

 

VI.

 

Ova odluka dostavit će se Vladi Federacije, federalnom ministarstvu nadležnom za prostorno uređenje, nadležnoj službi zaštite i općinskom tijelu uprave nadležnom za poslove urbanizma i katastra, u svrhu provedbe mjera utvrđenih u toč. II. – V. ove odluke i nadležnom općinskom sudu u svrhu upisa u zemljišne knjige.

 

VII.

 

Sastavni dio ove odluke je obrazloženje sa pratećom dokumentacijom, koje je dostupno na uvid zainteresiranim osobama u prostorijama i na web-stranici Povjerenstva  (http://www.aneks8komisija.com.ba).

 

VIII.

 

Sukladno članku V. stavak 4. Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, odluke Povjerenstva su konačne.

 

IX.

 

Ova odluka stupa na snagu narednog dana od dana objave u „Službenom  glasniku BiH“.

 

Ovu odluku Povjerenstvo je donijelo u sljedećem sastavu: Zeynep Ahunbay, Martin Cherry, Amra Hadžimuhamedović, Dubravko Lovrenović i Ljiljana Ševo.

 

Broj: 05.1-02.3-71/10-1

10. veljače 2010. godine

Sarajevo

 

Predsjedateljica Povjerenstva

Ljiljana Ševo

 

O b r a z l o ž e n j e

 

I – UVOD

Na temelju članka 2, stavka 1. Zakona o provedbi odluka Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika, uspostavljenog sukladno Aneksu 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, „nacionalni spomenik” je dobro koje je Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika proglasilo nacionalnim spomenikom sukladno čl. V. i VI. Aneksa 8. Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini, kao i dobra upisana na Privremenu listu nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine („Službeni glasnik BiH“ broj 33/02), sve dok Povjerenstvo ne donese konačnu odluku o njihovom statusu, a za što ne postoji vremensko ograničenje i bez obzira da li je za dotično dobro podnesen zahtjev.

Općina Konjic, Služba za opću upravu, društvene djelatnosti i inspekcijske poslove podnijela je, dana 27. 10. 2009. godine, prijedlog/peticiju za proglašenje Nekropola sa stećcima u naseljenom mjestu Čičevo, općina Konjic, nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine.

Sukladno odredbama Zakona, a na temelju članka V. stavak 4. Aneksa 8. i članka 35. Poslovnika o radu Povjerenstva za očuvanje nacionalnih spomenika, Povjerenstvo je pristupilo provedbi postupka za donošenje konačne odluke za proglašenje dobra nacionalnim spomenikom.

 

Izjava o značaju dobra

Prema statistici Š. Bešlagića područje konjičke općine – sa 3018 registriranih spomenika – spada u teritorij koji ima najveći broj stećaka u Bosni i Hercegovini. Prema formi izrade najbrojniji su sanduci, dok su sljemenjaci i ploče gotovo podjednako zastupljeni. Način grupiranja stećaka omogućava da se na terenu prate i dokumentiraju važne povijesne pojave, procesi i odnosi. Po smještaju velikih nekropola mogu se pouzdano ubicirati središta nekadašnjih kultnih i političkih zajednica. Također, po smještaju srednje veličine nekropola, mogu se pratiti procesi razvitka tzv. rodovskih sela, dok se kod manjih skupina prati odraz intenzivne feudalizacije i socijalnog diferenciranja, tj. kada se pojedini rodovi više ne ukapaju sa susjedima, već se izdvajaju i stvaraju porodične nekropole.

U selu Čičevo nekropole sa stećcima smještene su na 6 lokacija, od kojih, su zbog blizine, ovom odlukom obuhvaćene: Kaursko groblje, visoki sljemenjak pored puta, dva sanduka u blizini kuća obitelji Glogovac i tri visoka sljemenjaka na Glavici iznad kuća obitelji Bovan. Na lokalitetu Kaursko groblje nalazi se 90 stećaka (89 sanduka i 1 ukrašen visoki sljemenjak), dobro obrađenih i orijentiranih u pravcu istok–zapad. Tri visoka i ukrašena sljemenjaka smještena na Glavici iznad kuća obitelji Bovan, ukrašeni su motivima loze s trolistom, tordiranom trakom, križem, rozetom.

Nekropole su ugrožene usljed prisustva samoniklog raslinja, lišajeva i mahovine.

 

II – PRETHODNI POSTUPAK

U postupku koji prethodi donošenju konačne odluke o proglašenju izvršen je uvid u:

-          Dokumentaciju o lokaciji imovine i sadašnjem vlasniku i korisniku dobra (kopiju katastarskog plana i zemljišnoknjižni izvadak);

-          Podatke o sadašnjem stanju i namjeni dobra, uključujući i opis i fotografije, podatke o oštećenjima tijekom rata, podatke o intervencijama na restauraciji ili drugoj vrsti radova na dobru, itd.;

-          Povijesnu, arhitektonsku ili drugu dokumentarnu građu o dobru;

-          Kopija katastarskog plana, k.č. 930,1114,1115, 1116, 1460,1093, 1100/1, k.o. Čičevo, br. plana 9, Razmjera 1:2500, izdata 29.9.2009. godine od strane Službe za geodetske, imovinsko-pravne poslove i katastar nekretnina Općine Konjic, Kanton Hercegovačko-neretvanski, Federacija Bosne i Hercegovine, Bosna i Hercegovina;

-          Zemljišnoknjižni izvadak za zemljišne parcele br. 930,1114,1115, 1116, 1460,1093, 1100/1, broj zk. uloška 15, 17, 304, 132, 139, 327, NAR.i RZ br. 4092/09, izdao 29.9.2009. godine Zemljišnoknjižni ured/kancelarija Konjic, Kanton Hercegovačko-neretvanski, Federacija Bosne i Hercegovine, Bosna i Hercegovina;

-          Dopisom broj 05.1-35.2-5/10-2, od 25. 1. 2010. godine Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika zatražilo je stav vlasnika u vezi s proglašenjem nekropola u selu Čičevo, nacionalnim spomenikom BiH.

 

Na temelju uvida u prikupljenu dokumentaciju i stanje dobra utvrđeno je sljedeće:

 

1. Podaci o dobru

Lokacija

Nekropole sa stećcima u selu Čičevo nalaze se:

-          lokalitet Kaursko groblje – na nadmorskoj visini od 690 m, sjevernoj zemljopisnoj širini  43°30'35.47" i istočnoj zemljopisnoj dužini 18° 4'47.74"

-          lokalitet Glavica (3 visoka sljemenjaka i 1 sanduk) - na nadmorskoj visini 703 m, sjevernoj zemljopisnoj širini 43°30'49.69" i istočnoj zemljopisnoj dužini 18° 3'53.55"

Selo Čičevo udaljeno je od Konjica 25 km u pravcu jugoistoka.

Nacionalni spomenik nalazi se na lokaciji koja obuhvaća k.č. 930, zk. uložak broj 132, k.č. 1093, k.č. 1114, k.č. 1115, zk. uložak broj 17, k.č. 1116, zk. uložak broj 304, zk. 1100/1, zk. uložak broj 15 i k.č. 1460, zk. uložak broj 139,  k.o. Čičevo, općina Konjic, Federacija BiH, Bosna i Hercegovina.

Povijesni podaci

Područje oko gornje Neretve nalazi se na granici dviju regija. Još od prapovijesti dolinom rijeke Neretve i njenih rubova vodile su komunikacije koje su povezivale srednju Bosnu sa Jadranskim primorjem. Uz korekcije i prilagođavanja trase, ovuda su prolazile važne komunikacije u antičko, srednjovjekovno i osmansko doba, sve do probijanja puta kroz kanjon Neretve od Jablanice na jug osamdesetih godina 19. vijeka. Srednjobosansko rudogorje, plodna zemlja u dolini Neretve i bogate planinske ispaše doprinijeli su da se na velikom koljenu Neretve, između planinskih masiva Bitovnje, Bjelašnice i Visočice na sjeveru, te Prenja i Čvrsnice na jugu, formiraju brojna naselja u svim periodima, shodno uslovima i zahtjevima vremena u kom su nastajala.

U široj okolini Konjica, u ranije doba srednjeg vijeka, postojali su župa Neretva, dio župe Zagorja (kraj oko Bjelimića) i dio Komske župe (kraj oko Glavatičeva). Najstariji pomen župe Neretve zabilježen je u Ljetopisu popa Dukljanina, pisanom polovinom 12. vijeka. Ona se prostirala između župa Rame i Koma. Prema Ljetopisu, osim ostalih župa, pripadala je oblasti Podgorja. Pretpostavlja se da je već polovinom 11. stoljeća, ova župa bila priključena bosanskoj državi. Od tada do dolaska bana Tvrtka na vlast 1353. godine imala je poseban status u bosanskoj državi(1).

 

2. Opis dobra

Opis stećaka(2):

Na lokalitetu Kaursko groblje evidentirano je 90 stećaka. Stećci su dobro obrađeni, svi sanduci su neukrašeni i orijentirani u pravcu istok–zapad. Ukrašen je jedini evidentiran sljemenjak.

Stećak broj 1, visoki sanduk, dimenzija 119 x 76 x 74 cm, nagnut, mjestimično obrastao mahovinom;

Stećak broj 2, sanduk, dimenzija 161 x 116 x 22 cm, obrastao mahovinom, prekriven zemljom i lišćem;

Stećak broj 3, sanduk, dimenzija 175 x 68 x 32 cm, popucala gornja ploha, mjestimično obrastao mahovinom;

Stećak broj 4, sanduk, dimenzija 179 x 78 x 58 cm, prekriven zemljom i lišćem;

Stećak broj 5, sanduk, dimenzija 169 x 78 x 26 cm, obrastao mahovinom, prekriven zemljom i lišćem;

Stećak broj 6, sanduk, dimenzija 175 x 120 x 30 cm, nagnut, obrastao mahovinom i šibljem;

Stećak broj 7, visoki sanduk, dimenzija 184 x 77 x 80 cm, mjestimično obrastao mahovinom i šibljem;

Stećak broj 8, sanduk, dimenzija 155 x 60 x 25 cm, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom i šibljem, prekriven zemljom i lišćem;

Stećak broj 9, sanduk, dimenzija 158 x 84 x 30 cm, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom i šibljem, prekriven zemljom i lišćem;

Stećak broj 10, sanduk, dimenzija 196 x 120 x 63 cm, mjestimično obrastao mahovinom;

Stećak broj 11, sanduk, dimenzija 175 x 60 x 23 cm, mjestimično obrastao mahovinom;

Stećak broj 12, sanduk, dimenzija 195 x 122 x 47 cm, mjestimično obrastao mahovinom, prekriven lišćem;

Stećak broj 13, sanduk, dimenzija 147 x 78 x 20 cm, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom i šibljem, prekriven zemljom i lišćem;

Stećak broj 14, visoki sanduk, dimenzija 145 x 107 x 55 cm, mjestimično obrastao mahovinom;

Stećak broj 15, sanduk, dimenzija 172 x 78 x 20 cm, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom i šibljem, prekriven zemljom i lišćem;

Stećak broj 16, sanduk, dimenzija 154 x 70 x 12 cm, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom i šibljem, prekriven zemljom i lišćem;

Stećak broj 17, sanduk, dimenzija 172 x 92 x 38 cm, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom i šibljem, prekriven zemljom i lišćem;

Stećak broj 18, visoki sanduk, dimenzija 197 x 85 x 50 cm, nagnut, mjestimično obrastao mahovinom;

Stećak broj 19, sanduk, dimenzija 136 x 50 x 40 cm, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom i šibljem, prekriven zemljom i lišćem;

Stećak broj 20, sanduk, dimenzija 140 x 64 x 40 cm, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom i šibljem, prekriven zemljom i lišćem;

Stećak broj 21, visoki sanduk, dimenzija 177 x 65 x 56 cm, mjestimično obrastao mahovinom;

Stećak broj 22, sanduk, dimenzija 187 x 86 x 20 cm, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom i šibljem, prekriven zemljom i lišćem

Stećak broj 23, sanduk, dimenzija 185 x 80 x 15 cm;

Stećak broj 24, sanduk, dimenzija 125 x 58 x 10 cm;

Stećak broj 25, sanduk, dimenzija 146 x 58 x 20 cm;

Stećak broj 26, dimenzija 152 x 60 utonuo;

Stećak broj 27, sanduk, dimenzija 160 x 60 x 30 cm, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom i šibljem, prekriven zemljom i lišćem, obrastao travom;

Stećak broj 28, sanduk, dimenzija 150 x 84 x 20 cm, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom i šibljem, prekriven zemljom i lišćem;

Stećak broj 29, sanduk, dimenzija 113 x 55 x 25 cm, oštećen, nagnut, mjestimično obrastao mahovinom;

Stećak broj 30, sanduk, dimenzija 182 x 71 x 26 cm;

Stećak broj 31, sanduk, dimenzija 185 x 82 x 16 cm, nagnut, oštećen, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom i šibljem, prekriven zemljom i lišćem;

Stećak broj 32, sanduk, dimenzija 150 x 70 x 20 cm, oštećen, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom i šibljem, prekriven zemljom i lišćem;

Stećak broj 33, sanduk, dimenzija 172 x 43 x 14 cm, oštećen, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom i šibljem, prekriven zemljom i lišćem;

Stećak broj 34, dimenzija 25 x 52 utonuo;

Stećak broj 35, dimenzija 135 x 70 utonuo;

Stećak broj 36, sanduk, dimenzija 180 x 72 x 32 cm;

Stećak broj 37, dimenzija 145 x 70 x 15 cm, nagnut, jako oštećen, tone;

Stećak broj 38, dimenzija 172 x 62 x 15 cm, mjestimično obrastao mahovinom, utonuo;

Stećak broj 39, sanduk, dimenzija 160 x 80 x 20 cm, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom i šibljem, prekriven zemljom i lišćem;

Stećak broj 40, sanduk, dimenzija 70 x 57 x 23 cm;

Stećak broj 41, sanduk, dimenzija 165 x 68 x 22 cm;

Stećak broj 42, sanduk, dimenzija 164 x 75 x 20 cm, nagnut, mjestimično obrastao mahovinom i šibljem;

Stećak broj 43, sanduk, dimenzija 150 x 54 x 20 cm, utonuo;

Stećak broj 44, sanduk, dimenzija 156 x 74 x 13 cm;

Stećak broj 45, sanduk, dimenzija 140 x 62 x 27 cm, utonuo, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom i šibljem, prekriven zemljom i lišćem;

Stećak broj 46, sanduk, dimenzija 185 x 95 x 25 cm, utonuo, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom i šibljem, prekriven zemljom i lišćem;

Stećak broj 47, sanduk, dimenzija 165 x 70 x 12 cm, nagnut, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom i šibljem, prekriven zemljom i lišćem;

Stećak broj 48, sanduk, dimenzija 156 x 70 x 34 cm, nagnut, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom i šibljem, prekriven zemljom i lišćem;

Stećak broj 49, sanduk, dimenzija 152 x 70 x 12 cm, oštećen, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom i šibljem, prekriven zemljom i lišćem;

Stećak broj 50, sanduk, dimenzija 113 x 54 x 10 cm, utonuo, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom i šibljem, prekriven zemljom i lišćem;

Stećak broj 51, sanduk, dimenzija 145 x 78 x 20 cm, jako oštećen, mjestimično obrastao mahovinom;

Stećak broj 52, sanduk, dimenzija 160 x 78 x 20 cm, nagnut, utonuo, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom i šibljem, prekriven zemljom i lišćem;

Stećak broj 53, sanduk, dimenzija 140 x 70 x 28 cm;

Stećak broj 54, sanduk, dimenzija 148 x 85 x 17 cm;

Stećak broj 55, sanduk, dimenzija 162 x 87 x 44 cm;

Stećak broj 56, dimenzija 117 x 55 x 10 cm, utonuo;

Stećak broj 57, sanduk, dimenzija 144 x 82 x 37 cm, obrastao lišajevima, oštećen;

Stećak broj 58, dimenzija dio stećka ulomak: 74 x 34 x 20 cm;

Stećak broj 59, sanduk, dimenzija 160 x 66 x 33 cm;

Stećak broj 60, sanduk, dimenzija 159 x 58 x 45 cm, nagnut, obrastao lišajevima;

Stećak broj 61, sanduk, dimenzija 147 x 63 x 28 cm, nagnut, obrastao mahovinom i lišajevima;

Stećak broj 62, sanduk, dimenzija 154 x 53 x 18 cm, nagnut, obrastao mahovinom i lišajevima;

Stećak broj 63, dimenzija 42 cm širine, ostatak utonuo;

Stećak broj 64, amorfan;

Stećak broj 65, amorfan;

Stećak broj 66, dimenzija 152 x 73 x 10 cm;

Stećak broj 67, dimenzija 160 x 72 x 7 cm;

Stećak broj 68, dimenzija 147 x 50 x 10 cm;

Stećak broj 69, sanduk, dimenzija 107 x 83 x 24 cm;

Stećak broj 70, dimenzija širine 53 x 14 cm visine, utonuo;

Stećak broj 71, sanduk, dimenzija 160 x 117 x 25 cm;

Stećak broj 72, sanduk, dimenzija 170 x 78 x 35 cm;

Stećak broj 73, sanduk, dimenzija 167 x 97 x 37 cm, nagnut, obrastao mahovinom i lišajevima;

Stećak broj 74, dimenzija 140 x 50, utonuo, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom i šibljem, prekriven zemljom i lišćem;

Stećak broj 75, sanduk, dimenzija 145 x 62 x 12 cm;

Stećak broj 76, sanduk, dimenzija 125 x 53 x 10 cm;

Stećak broj 77, sanduk, dimenzija 164 x 68 x 36 cm, nagnut, obrastao mahovinom i lišajevima;

Stećak broj 78, sanduk, dimenzija 150 x 56 x 40 cm, nagnut, obrastao mahovinom i lišajevima, popucala gornja ploha;

Stećak broj 79, sanduk, dimenzija 140 x 58 x 26 cm, obrastao mahovinom i lišajevima;

Stećak broj 80, sanduk, dimenzija 160 x 60 x 40 cm, nagnut, obrastao mahovinom i lišajevima;

Stećak broj 81, sanduk, dimenzija 150 x 60 x 28 cm;

Stećak broj 82, sljemenjak, s postoljem, dimenzija: postolje 166 x 80 x 20, sljemenjak: 145 x 60 x 125, ukrašen tordiranom vrpcom, rozetom i trolisnom lozom;

Stećak broj 83, sanduk, dimenzija 164 x 80 x 56 cm;

Stećak broj 84, sanduk, dimenzija 135 x 75 x 33 cm;

Stećak broj 85, sanduk, dimenzija 210 x 90 x 40 cm;

Stećak broj 86, sanduk, dimenzija 158 x 70 x 40 cm;

Stećak broj 87, sanduk, dimenzija 170 x 77 x 44 cm;

Stećak broj 88, sanduk, dimenzija 145 x 54 x 22 cm, nagnut, obrastao mahovinom i lišajevima;

Stećak broj 89, sanduk, dimenzija 108 x 45 x 10 cm;

Stećak broj 90, sanduk, dimenzija 130 x 60 x 27 cm.

 

Osamljeni grob sa stećkom smješten na prilaznom putu ka nekropoli Kaursko groblje, visoki sljemenjak s postoljem, dimenzije: postolje 178 x 68 x 27 cm, sljemenjak: 120 x 62 x 117 cm, ukrašen tordiranom vrpcom i rozetom, obrastao visokim raslinjem.

 

Na lokalitetu Glavica evidentirana su 4 stećka od čega 1 sanduk (u blizini kuća obitelji Glogovac) i 3 sljemenjaka (iznad kuća obitelji Bovan). Sanduk je udaljen pedesetak metara od navedenih sljemenjaka.

Stećak, sanduk, dimenzija 180 x 145 x 30 cm, ukrašen na gornjoj plohi (4 jabuke), nagnut, gotovo u potpunosti obrastao mahovinom i travom;

Visoki sljemenjak s postoljem, broj 1, dimenzije: postolje 160 x 70 x 44 cm, sljemenjak 155 x 50 x 108 cm, ukrašen oštećenom tordiranom vrpcom, nakošen, mjestimično obrastao lišajevima i mahovinom;

Visoki sljemenjak s postoljem, broj 2, dimenzije: postolje 160 x 86 cm utonuo, sljemenjak 154 x 52 x 130 cm, ukrašen tordiranom vrpcom, lozom s trolistom (dosta oštećen ukras), mjestimično obrastao lišajevima i mahovinom;

Visoki sljemenjak s postoljem, broj 3, dimenzije: postolje 194 x 82 x 20, sljemenjak 190 x 55 x 145, nešto očuvaniji ukras tordirane vrpce i loze s trolistom, a na „krovu“ s uže bočne strane rozetom, popucala šira bočna ploha po sljemenjaku i krovu, mjestimično obrastao lišajevima i mahovinom.

 

3. Dosadašnja zakonska zaštita

U Prostornom planu Bosne i Hercegovine do 2000. godine na području Konjica kao spomenik III. kategorije uvršteno je 69 lokaliteta nakropola sa stećcima (3018 stećaka) bez preciznije identifikacije.

 

4. Istraživački i konzervatorsko-restauratorski radovi

Zemaljski muzej u Sarajevu, pedesetih godina prošlog stoljeća, započeo je sistematičnija istraživanja nekropola sa stećcima u Bosni i Hercegovini.

Pavao Anđelić navodi da se na lokalitetu Kaursko groblje, oko 250 m zapadno od Glogovčevih kuća, nalazi nekropola s 81 stećkom, od čega 77 sanduka i 4 sljemenjaka (ukrašena 3 primjerka: tordirana vrpca, loza s trolistom, križ, rozeta, predstava ljudske figure s rukama na boku, žena i muškarac)(3). Također, isti autor navodi da se u blizini kuća obitelji Glogovac nalaze dva sanduka, a tri visoka i lijepo ukrašena sljemenjaka smještena su na Glavici iznad kuća obitelji Bovan, ukrašeni motivima loze s trolistom, tordiranom trakom, križem, rozetom, ljudskom figurom(4).

 

5. Sadašnje stanje dobra

Uvidom na lokalitetu, dana 6. 10. 2009. godine ustanovljeno je sljedeće:

-          Evidentirano je 95 stećaka obrađenih ovom odlukom, većim dijelom smještenih u grabovoj i lijeskovoj šumi;

-          Stećci su u lošem stanju, prekriveni u većoj mjeri biljnim organizmima (mahovinom i lišajevima) koja razara njihovu strukturu;

-          Izvjestan broj stećaka je nagnut;

-          Izvjestan broj stećaka tone;

-          Nekoliko stećaka je gotovo amorfno (struktura razorena biljnim organizmima);

-          Nekoliko stećaka vidno oštećeno (puknuti stećci, pliće ili dublje napukli stećci, oštećene gornje plohe stećaka);

-          Pavao Anđelić je evidentirao 81 stećak 1975. godine, a suradnik Povjerenstva 90 stećaka u vrijeme pripreme odluke, 6. 10. 2009. godine.

 

III    ZAKLJUČAK

Primjenjujući Kriterije za proglašenje dobara nacionalnim spomenicima („Službeni glasnik BiH” br. 33/02 i 15/03), Povjerenstvo donosi odluku kao u dispozitivu. Odluka je utemeljena na sljedećim kriterijima:

A)         Vremensko određenje

B)         Povijesna vrijednost

C)         Estetska vrijednost

i.          Kvalitet izrade

iii.         Proporcije

v.          Vrijednost detalja

D)         Čitljivost (dokumentarna, znanstvena, obrazovna vrijednost)

i.          Svjedočanstvo o povijesnim mijenama

iv.         Svjedočanstvo o određenom tipu, stilu ili maniru

E)         Simbolička vrijednost

i.          Ontološka vrijednost

ii.          Sakralna vrijednost

v.          Značaj za identitet grupe ljudi.

 

Sastavni dio ove odluke su:

-          Imovinsko-vlasnička dokumentacija:

-         Kopija katastarskog plana, k.č. 930,1114,1115, 1116, 1460,1093, 1100/1, k.o. Čičevo, br. plana 9, Razmjera 1:2500, izdata 29.9.2009. godine od strane Službe za geodetske, imovinsko-pravne poslove i katastar nekretnina Općine Konjic, Kanton Hercegovačko-neretvanski, Federacija Bosne i Hercegovine, Bosna i Hercegovina;

-         Zemljišnoknjižni izvadak za zemljišne parcele br. 930,1114,1115, 1116, 1460,1093, 1100/1, broj zk. uloška 15, 17, 304, 132, 139, 327, NAR.i RZ br. 4092/09, izdao 29. 9. 2009. godine Zemljišno knjižni ured/kancelarija Konjic, Kanton Hercegovačko-neretvanski, Federacija Bosne i Hercegovine, Bosna i Hercegovina;

-         Dopisom broj 05.1-35.2-5/10-2, od 25. 1. 2010. godine Povjerenstvo za očuvanje nacionalnih spomenika zatražilo je stav vlasnika u vezi s proglašenjem nekropola u selu Čičevo, nacionalnim spomenikom BiH.

-          Fotodokumentacija:

-         Fotografije postojećeg stanja snimljene su 6. 10. 2009. godine; fotografirao: povjesničar Zijad Halilović (digitalnim fotoaparatom Canon 1000D).

-          Tehnička dokumentacija:

-         Tehnički snimci postojećeg stanja dobra (skica nekropole i snimak stećaka); dana 26.6.2009. godine mjerili i snimali: povjesničar Zijad Halilović i arhitekta Arijana Pašić.

 

Korištena literatura

Tijekom vođenja postupka proglašenja dobra nacionalnim spomenikom Bosne i Hercegovine, korištena je sljedeća literatura:

 

1975.    Anđelić, Pavao. Historijski spomenici Konjica i okoline, I. Konjic: 1975.

 

1980.    Redžić, Husref (ur.). Prostorni plan Bosne i Hercegovine, Faza „B“ – Valorizacija, Prirodne i kulturno-historijske vrijednosti. Sarajevo: Institut za arhitekturu, urbanizam i prostorno planiranje Arhitektonskog fakulteta u Sarajevu, 1980.


(1) Više o povijesnim podacima pogledati u Odluci Povjerenstva o proglašenju Povijesnog područja – Nekropola sa stećcima, Česmina glava u Odžacima općina Konjic, nacionalnim spomenikom BiH, na web adresi Povjerenstva: www.kons.gov.ba

(2) Više o općem opisu nekropola sa stećcima u općini Konijc pogledati u Odluci Povjerenstva o proglašenju Povijesnog područja – Nekropola sa stećcima, Česmina glava u Odžacima općina Konjic, nacionalnim spomenikom BiH, na web adresi Povjerenstva: www.kons.gov.ba

(3) Pavao Anđelić, Historijski spomenici Konjica i okoline, I, Konjic: 1975., 200.

(4) Na terenu je ustanovljen o slijedeće: na lokalitetu Kaursko groblje evidentirano je 90 stećaka, od 4 sljemenjaka evidentirana 2 (nedostaje sljemenjak s prikazom ljudskih figura); od 2 sanduka pored kuća Glogovac samo 1, a prikaz ljudske figure i križa na sljemenjacima kod kuća obitelji Glogovac nisu vidljivi.



Plan nekropole Nekropola na lokalitetu Kaursko grobljeNekropola na lokalitetu Kaursko groblje - stećak br. 3Nekropola na lokalitetu Kaursko groblje - ukrašen sljemenjak s postoljem
Nekropola na lokalitetu Glavica - sljemenjaci  Nekropola na lokalitetu Glavica - sljemenjak  


ENGLISH 
Komisija za očuvanje nacionalnih spomenika © 2003. Razvoj i dizajn: